Forum.Over.Net

Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

vejica in besedni vrstni red

Default avatar

simy81

Kako je prav:

.... Zato policija poziva k posebni previdnosti. ali
.... Zato poziva policija k posebni previdnosti.

.... Večji poudarek je na preventivnih ukrepih, razen v Asvtriji in Nemčiji. (Zanima me, ali je pred razen vejica.)

Hvala.
Default avatar

simy81

Pa še eno vprašanje:

Naš cilj je, povečati prodajo za 15%.

Je prav, da je vejica ali ne?

Še enkrat hvala.
Default avatar

Nataša P

Kadar želiš izpostaviti besedo zaradi aktualnosti pomena, je nujno sobesedilo. Brez tega je brezpredmetno premetavati besede. Ko preberem obe različici, mi prva deluje bolj razumljivo, drugi zapis bi uporabila v primeru: zato poziva policijo, naj ukrene nekaj ... V tvojem pomenu pa me drugi zapis ne prepriča.

Pri poudarku vejica lahko je ali je pa ni, oba zapisa sta pravilna. O podobnem smo razpredali pred kratkim - če izpostavljeni Avstrijo in Nemčijo šteješ kot del stavka, da se dejansko nadaljuje brez premora, vejice ni. Če pa želiš, da se vmes čuti premor, vejico pišeš. Zavedam se, da tole zveni malce nejasno, ampak pri členkih je to kar stalnica. Po mojem občutku vejica paše.

V tretjem primeru vejice ni: Naš cilj je povečati prodajo za 15 %. O odstotkih smo pa že veliko pisali na tem forumu ...
Nataša Purkat,
moderatorka foruma Al' prav se piše

Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected]

Prosim, uporabljajte iskalnik!
Default avatar

Vejica

Slučajno sem naletela na to razpravo. Vem, da je že stara tema, pa vendar ...

Naš cilj je, povečati prodajo za 15 %. --> ta zapis je namreč povsem ustrezen (tudi) z vejico. Zapis lahko razumemo za nedoločniško polstavčno tvorbo, za katero pa slovnična pravila vejico predvidevajo. Šolski primer tega je npr.: Njegova velika želja je, postati zdravnik.

Ustrezen zapis pa je seveda tudi tisti BREZ vejice.

Sklep: v takih primerih ni nobena različica napačna. Glede presledkov pred odstotki pa le pazljivo. :)
Default avatar

Vejica

Da še sebe takoj popravim:

"Zapis lahko razumemo kot polstavčno tvorbo /.../". ;)

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger