Forum.Over.Net

Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

vanilijev sl. ali vanilin

Default avatar

vvvvvvv

Ali je vanilin in vanilijev sladkor čisto nekaj neenakega? Misleč, da sem kupila vanilijev sladkor, sem kupila vanilin. Se lahko uporabi za pito?
Default avatar

binki

vanilin -a m (i) kem. bela, dišeča snov, dobljena iz vanilje ali narejena umetno:
uporaba vanilina v proizvodnji čokolade, likerjev, parfumov / umetni vanilin; neskl. pril.: vanilin
sladkor

vanilja in vanilija -e ž (i) tropska rastlina z velikimi zelenkasto rumenimi listi ali
njeni posušeni plodovi, ki se uporabljajo kot dišava: strok vanilje / nasadi vanilje / konjak z
jajci in vaniljo; cimet, klinčki in vanilja

vaniljin in vanilijin -a -o prid. (i) nanašajoč se na vaniljo: vaniljin sladoled

* gastr. vaniljin sladkor sladkor z dodatkom vanilje

vse kopirano iz SSKJ-ja. Upam, da je sedaj kaj bolj jasno.
Default avatar

isto

Tudi "vanilin" je vanilijev sladkor. Tako ima le ime. Pač neka firma ga prodaja pod tem imenom. Drugače je isto, brez skrbi.
Default avatar

Silvy

Uporablja se enako.
Drugače pa je vanilin sladkor z vanilinom, ki je umetna aroma.
Vaniljev sladkor pa z vaniljo, ki je naravna.

Tako bi sicer načeloma moralo biti.
Default avatar

Van Van

Vanilijev po moje ne more bit, ker je vanilija (ž. spol) in ne vanili(j) (m. spol). A si prav razlagam?
Default avatar

september morning

če kupiš hrvaški izdelek od Podravke, Franck... bo pisalo vanilin slatkor, ker se tako pač po hrvaško reče

če kupiš slov.izdelek, od Kolinske ipd. bo pisalo vanilijev sladkor, ker se tako pač reče po naše

samo v tem je razlika, v vrečki pa je vanilijev sladkor!
Default avatar

mmiikkii

Silvy je napisal/a:
Točno tako!

Vanilin je umetna aroma in nima nobene veze s pravo vanilijo. Če piše na vrečki vanilijev sladkor, mora sladkor vsebovati 10% vanilije v prahu; če pa piše vanilin, mora sladkor vsebovati 1% vanilina.

Sestava je zapisana celo v UL:
Default avatar

Sladkosnega

Pridevnik vanilijev v zvezi vanilijev sladkor ni svojilni, ampak vrstni. Podobni primeri so hruškov kompot, lipov čaj.
Default avatar

Sončka1

Sladkosnega je napisal/a:
Hmmm ... torej vrstni ali svojilni, kakor komu paše ... ali pač? V SSKJ in SP je namreč kot primer zapisan tudi vanil(i)jin sladkor in vanil(i)jin sladoled.
Default avatar

Vanesa84

Pri tem sladkorju bolj zavajajo ljudi, saj imaš noter samo 1% vanilije in 99% sladkorja. Raje kupi pri mercatorju bio vanilijo v prahu, ki je zares odlična ali pa v tekočini vanilijo na brezalkoholni osnovi preko iherba: https://www.iherb.com/pr/Simply-Organic ... ode=WGB208
Cena je zelo ugodna, kakor če bi kupila tistih 5 gramov vanilije v steklenički. Jaz vedno uporabljam vanilijo brez sladkorja pri pripravi peciva, ker je veliko bolj zdravo kot pa rafinifiran sladkor pomešan z nekaj vanilije.

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger