Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

Glodavci ali glodalci?

Default avatar
Ali niso bili prej "glodalci"? Danes sem preverila v SSKJ in tega zapisa ni več, je pa "glodavci". Sem si narobe zapomnila ali je prišlo do spremembe v zapisu?

Pošlji oblikovano (27-07-05 20:00)
Default avatar
Kot omenja Mali slovenski pravopis iz leta 1977, je do uradne zamenjave končnic -alec/-alka, -ilec/-ilka za oblike z -v- prišlo leta 1963 z okrožnicama SAZU in sekretariata za šolstvo SRS.
Default avatar
Vse enkrat mine in tudi glodavci bodo. V SP 2001 je ponovno tudi glodalec, čeprav SP navaja na kao pravilnejšo obliko glodavec, zame preveč gorenjsko.
Default avatar
No, moram napisati, da so meni v vseh teh besedah neprimerno "ušesu bolj všečne" kombinacije s črko L ...
Default avatar
No, razen pri delavec. Delalec se res malo hecno sliši.
Default avatar
O tem, kdaj je nujno treba uporabiti -v- namesto -l-, je bilo na tem forumu že veliko povedanega in pravila so bila natančno pojasnjena. Poiščite!
Default avatar
Mi je sicer jasno, kdaj pisati -avec in kdaj -alec, ampak pogosto me -avec prav zaboli. Zveni mi arhaično ...
Default avatar
Glodavci je po SP pravilno in to zato, da se prikupimo naši južni sosedi, kjer tudi tako rečejo, le z drugačnim naglasom. :)

Sicer pa ponekod rečejo gledavec, pavec namesto gledalec, palec.
Pravila so znana, avtorji SP jih pa upoštevajo glede na... vreme? količino alkohola v krvi? Vedo le oni.
Default avatar
S tvojim ušesom je potem nekaj narobe, ker se v slovenščini L pogosto izgovarja kot U. Ne glede na zapis je /glodauc/
Razlaga? On je glodal /glodau/, torej je glodalec /glodauc/.
Predzadnja črka E je nema, kar je tudi pogosto, to pa dokazuje dvojina - dva glodalca in ne dva glodaleca.

LP
Default avatar
Še vedno isti odgovor. Delavec /delauc/
Dokaz : dva delavca in ne dva delaveca !!

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger