Knjižni molji in pravopis

Odgovarjajo: Nataša Purkat, univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture • mag. Gordana Rodinger, prof. slov. j. in zgodovine

Glodavci ali glodalci?

Default avatar

My_Blue_Dragon

Ali niso bili prej "glodalci"? Danes sem preverila v SSKJ in tega zapisa ni več, je pa "glodavci". Sem si narobe zapomnila ali je prišlo do spremembe v zapisu?

Pošlji oblikovano (27-07-05 20:00)
Default avatar

Realist

Kot omenja Mali slovenski pravopis iz leta 1977, je do uradne zamenjave končnic -alec/-alka, -ilec/-ilka za oblike z -v- prišlo leta 1963 z okrožnicama SAZU in sekretariata za šolstvo SRS.
Default avatar

Filip

Vse enkrat mine in tudi glodavci bodo. V SP 2001 je ponovno tudi glodalec, čeprav SP navaja na kao pravilnejšo obliko glodavec, zame preveč gorenjsko.
Default avatar

ŽANA

No, moram napisati, da so meni v vseh teh besedah neprimerno "ušesu bolj všečne" kombinacije s črko L ...
Default avatar

mimaŠ

No, razen pri delavec. Delalec se res malo hecno sliši.
Default avatar

Realist

O tem, kdaj je nujno treba uporabiti -v- namesto -l-, je bilo na tem forumu že veliko povedanega in pravila so bila natančno pojasnjena. Poiščite!
Default avatar

Katja15

Mi je sicer jasno, kdaj pisati -avec in kdaj -alec, ampak pogosto me -avec prav zaboli. Zveni mi arhaično ...
Default avatar

stara šola slovenščine

Glodavci je po SP pravilno in to zato, da se prikupimo naši južni sosedi, kjer tudi tako rečejo, le z drugačnim naglasom. :)

Sicer pa ponekod rečejo gledavec, pavec namesto gledalec, palec.
Pravila so znana, avtorji SP jih pa upoštevajo glede na... vreme? količino alkohola v krvi? Vedo le oni.
Default avatar

LOLOLOL

S tvojim ušesom je potem nekaj narobe, ker se v slovenščini L pogosto izgovarja kot U. Ne glede na zapis je /glodauc/
Razlaga? On je glodal /glodau/, torej je glodalec /glodauc/.
Predzadnja črka E je nema, kar je tudi pogosto, to pa dokazuje dvojina - dva glodalca in ne dva glodaleca.

LP
Default avatar

LOLOL

Še vedno isti odgovor. Delavec /delauc/
Dokaz : dva delavca in ne dva delaveca !!

Moderatorji

Nataša Purkat , univ. dipl. slovenistka in sociologinja kulture
Nataša P
mag. Gordana Rodinger , prof. slov. j. in zgodovine
Gordana Rodinger