Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo ali je potrebno majav zob izpuliti

ali je potrebno majav zob izpuliti

Zadnje čase so se mi zobje nekoliko utrdili. Problematičen je le en zob, ki je bil zdravljen. Včasih je kar stabilen, drugič pa se bolj maje. Poleg njega je zob s kariesom, ki ga nameravam dati popraviti v januarju (sprejel me je zobozdravnik za lasersko vrtanje – namreč ne prenesem injekcije). Zanima me, ali je možno majav zob še zdraviti (kako utrditi) ali je res edini izhod puljenje zoba? Tega me je namreč neznansko strah (še se spomnite – strah pred lokalno anestezijo). Ali je možno, da se bo stanje izboljšalo,če bo sosednji zob popravljen? Redno si spiram zobe, ki mi sicer ne krvavijo, uporabljam tudi parodontalno ščetko. Baje, vsaj kot pravijo stranke vrtanje z laserjem ne boli ali bistveno manj in prav to me na nek način tolaži, da bom vendarle zmogla to pot. Če že mora izpuliti zob (spodnji levi kočnik) kako naj se pripravim na ta poseg? Zob me sicer ne boli, me pa vznemirja, zlasti ponoči. Po intenzivnejšem spiranju je nekoliko bolje, potem pa kot da vez popusti. Trenutno mi dlesni ne krvavijo. Če imate izkušnje z anestezijo, ali mi lahko svetujete, katera bi bila zaradi moje pretirane prestrašenosti najmanj tvegana? Borim se s samosugestijo, včasih s pomirjevalnim čajem, pa ko le pomislim na tisto presneto injekcijo mi je dobesedno slabo. Hvala za vse vaše odgovore in upam, da mi boste še enkrat prisluhnili in me razumeli.

Spoštovana keti,

majav zob (odvisnbo je od stopnje majavosti), lahko utrdimo z odstranitvijo koreninskih zobnih oblog in posledičnim prirastom vlaken na korenino. Obloge lahko odstranimo indirektno ali direktno (poseg opravi spec. parodontolog). Majavost zoba verjetno ni povezana s kariesom na sosednjem zobu, tako da popravilo le tega, majavosti ne bo odpravilo.
Pri ekstrakciji zoba boste dobili lokalno anestezijo za predel, ki ga zobozdravnik želi omrtviti. Ko je predel anesteziran, poskušajte pozabiti na strah in razmišljajte o času po posegu (žal nisem psiholog, tako da vam kaj konkretnega ne znam svetovati). Vsi postopki, ki jih uporabljate so prav gotovo dobri in vam bodo pri premagovanju strahu tudi koristili. Prd posegom lahko vzamete tudi pomirjevalo, vendar na to opozorite zobozdravnika.
Injekcije se ne bojte. Prosite zobozdravnika, da vam predel, v katerega bo vbrizgal naestetik predhodno še površinsko omrtviči (zanič okus, a pomaga). Če anestetik vbrizgamo počasi in previdno, potem pacient posega skorajda ne čuti.
Kar pogumno in sporočite, kako je šlo.

Pozdravljeni.
Imam en problem in sicer maje se mi zgornja 4. Tudi zgornje 5ke nimam ze zelo dolgo. Zanima me ali je kaksna moznost da zdravniki ta zob nekako ohranijo? Da ne izpade se ta ker pri 5ki se je ta zob zdravil potem pa odpadel cez nekaj casa ..

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Pri vasem vprasanju je vec neznank o katerih niste nicesar napisali, ne vem ali mislite mlecne zobe, glede na forum Otrosko in mladinsko zobozdravstvo, ali gre morda za parodontalno prizadetost in zato posledicno majavost, ali je morda posledica poskodb…..
Skratka petico ste izgubili in zdaj vas skrbi, da ne bi se stirice….glede na to, da ne poznam natancnega opisa, tezko ocenim prognozo stirice in posledicno kaksna je terapija.
Predlagam obisk zobozdravnika in prepricana sem, da bo poskusal ohraniti zob, ce bo stanje to dopuscalo.
Srecno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close