Najdi forum

Odlomljen mlečni zob

Pozdravljeni,

v nedeljo je moja 13 mesečna hčerka padla in ob tem trknila v stol. Žal je nismo utegnili ujeti. Danes pa sem opazila, da ima odlomljeno desno enko in sicer v desnem spodnjem delu, nekako 2mm v širino in 0,5 mm v višino.

Kako naj sedaj ukrepamo in ali sploh kaj narediti glede na to, da zob še ni v celoti izraščen. Iz dlesni se je pokazal pri 6-7 mesecih, torej ga je zunaj nekje polovica.

Se bo to morda samo pobrusilo s časom (kot se običajno čisto novi zobki), ali naj jo peljem k zobozdravniku? Ali bo to kaj vplivalo na izraščanje stalnega zoba? Ali se tako poškodovan zob pri takšnih malčkih popravlja?

Lepo prosim za odgovor.

Hvala in lep pozdrav.

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Spoštovana cecilli,

glede na to, da zobek raste že 6 mesecev bi si skoraj upala trditi, da je to to, kar se tiče izraščanja. Mlečni zobje so ponavadi dosti manjši, zato nikar ne pričakujte dosti večjega zobka:).
Kar se tiče poškodbe bi bilo verjetno potrebno neraven rob nekoliko zagladiti s poliranjem, če pa deklica ne bo ravno navdušena nad posegom pa nič zato (sčasoma se bo verjetno samo zagladilo).
Kaj se bo dogajalo s stalnim zobkom pa težko napovemo. Če je prišlo zgolj do zloma zobne krone, potem zametek ni ogrožen, bolj problematična so omajanja in premiki zobka v dlesen oz. vstran. Glede na dekličino straost pa je verjetno za poškodbo stalnega vseeno precej majhna, ker je stalni zametek še visoko v čeljustni kosti in dovolj odmaknjen od mlečne korenine.

Pozdravljeni,
Pred 3mi tedni se je hčerka stara 3leta in pol, udarila v sprednji desni zob. Padla je ob rob mize. Sprva jo je zob bolel in skelel. Nato pa se je stanje po treh dnevih 100% izboljšalo. Sedaj opažam, da zob ob dlesni postaja vedno temnejši. Ali to pomeni da je prišlo do poškodbe živca, ali se sedaj lahko še kako ukrepa, da zobek ne bi postal popolnoma črn. Kako to vpliva na stalni zob?

Lepo prosim za odgovor.
Hvala in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana Tjasa,

če zobek temni, poteni, da je odmrl. Za stalni zob so posledice lahko zaradi samega udarca, saj je zob že v čeljustni kosti, samo odmrtje pa je lahko “škodljivo” le v primeru, da bi se ponavljala vnetja obzobnih tkiv.
Vsekakor je primerno če obiščete zobozdravnika, ki bo ugotovil, v kakšnem obsegu je zob poškodovan in ocenil, ali je potrebno nadaljnje zdravljenje.

Pozdravljeni.
Imam dobri 2leti starega sincka, kateremu sta se zlomili zgornji enkici. Najprej sta se ob manjsem udarcu v kovinsko ograjo nalomili, vendar ni bilo videti da bi sina motilo in nismo obiskali zobozdravnika. Sedaj, po treh tednih, pa sta se oba zobka popolnoma odlomila. Zobka ga precej motita, ker je ostal neraven rob. Kar me najbolj skrbi pa je to na se v enem zobku vidi nekaj rahlo rozastega (predvidevam da kri), zato me je se posebno strah. Zanima me, kako hitro je potrebno obiskati zobozdravnika? Skrbi me da njegova zobozdravnica jutri ne dela in bo potrebno cakati cez praznike. Naj ga peljem k zobozdravniku za odrasle? Kaksna je moznost za infekcije, ker sta zobka zlomljena vec kot polovico.

Hvala za odgovor.
Lp

Spostovani,

Sodec po opisu bi bilo vsekakor bolje, da obiscete dezurnega zobozdravnika, da pogleda kaj in kaksno je stanje odlomljenih zob.V kolikor ste to ze storili imejte moj odgovor za brezpredmeten. To da sta zoba ostra je najmanjsi problem in se da v ambulanti rob zagladiti in spolirati, kar pa se vidi kot roza pikica pa je verjetno izpostavljena zobna pulpa in jo je vsekakor potrebno zasciti in spremljati, kako bo zob odreagiral. Ce kasneje kljub zasciti potemni,potem je zobni zivec odmrl , kar z veliko verjetnostjo ne bo imelo vpliva na stalne zobe.
Torej v kolikor se niste obiskali zobozdravnika je potrebno to storiti.Ne bodite prevec zaskrbljeni.
Srecno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Pozdravljeni,
Hvala za hiter in prijazen odgovor, bi se pa na vas obrnila se z enim vprasanjem. Ker sem zaradi zlomljenih zobkov ves cas gledala sinu v usta sem opazila da ima na nebu (ob crti ki poteka po sredini) bulico, ki je na otip trda, na videz pa malo svetlejse barve( kot crta ki poteka cez celotno nebo). Zanima me kaj bi to lahko bilo?

Najlepsa hvala za odgovor.

LP

Spostovani,
po vsej verjetnosti gre za t.i. papilo incisivo oz. Izboklino za zgornjima sekalcema in je to povsem normalna anatomska struktura trdega neba.Crta po sredini se navzpred razbrazda v nebne gube…ob gubah pa je se izboklina. Pri nekaterih je bolj, pri drugih manj izrazena.
Srecno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Pozdravljeni.

Se opravicujem, ker nisem dovolj natancno opisala lokacijo. Bulica se nahaja na zadnji strani neba, proti grlu.

Lp

Spostovani,

Morda bi bilo dobro, ce bi izboklino pokazali pri zobozdravniku…menim, da ni kaj urgentnega, je pa vseeno dobro pokazati in spremljati vse spremembe, ki niso obicajne oz. odstopajo od povprecja.
Srecno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Dan otrok atar 1 ler je padeu na zobke in si je je selega zbiu vn.kaj storit

Spoštovani,

prišlo je do spregledanja sporočila in zato vam odgovarjam šele zdaj.Verjetno ste že obiskali zobozdravnika, vsaj upam.
Pri enoletniku se mlečni zob ne reimplantira oz. se ga ne vstavi nazaj kot stalnega. Kar je storjeno je storjeno, pogleda se samo če je vse v redu z okolnimi tkivi, kakšna je rana in se oskrbi. Najverjetneje glede na otrokovo starost ne bo posledice na stalnem zobu.
Upam, da ste ugodno prestali nesrečen dogodek.

Srečno! Če bo karkoli pa mi napišite.

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Pozdravljeni. Sinu staremu 8 mesecev so pred par tedni začeli rasti zgornji enkici. Obe sta zunaj par milimetrov. Včeraj sem opazila, da je desni zob raven, na levem zobku pa je rob valovit, zgleda kot malo okrusen v sredini. Zanima me, če je lahko zob take oblike, ali je res okrusen. Sin se je parkrat udaril v ustja, ko je padel, ampak ni bilo tako hudo..ali pač.. če je zobek okrusen, se kaj naredi ali se pač pusti? Ali so zobki tako lahko lomljivi? Ali bo to vplivalo na stalne zobke? hvala za odgovor.

Spoštovani,

brez pregleda bi težko komentirala ali je nastala situacija posledica odkrušenja zaradi padca ali je takšna formacija sklenine na zobu. Vsekakor ni potrebna pretirana skrb, tudi če bi bil rahlo odkrušen se tako pusti in če boste lepo čistili zobke in obiskovali zobozdravnika ne bo nobenega problema. Glede stalnikov naj vas ne skrbi. Odvisno je tudi od tega kdaj je padel otrok, če je padel takrat, ko je zobek že izrasel potem je možno, da bi bil odkrušen, sicer pa je morda sama struktura sklenine tako “ narebrena”. Če vas skrbi potem pa je najbolje, da z otrokom obiščete zobozdavnika, da pogleda, delalo se v tej fazi ne bo nič. Bodite skrbni pri ščetkanju.
Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close