Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo 21 mesečnica in beli fleki na zobkih

21 mesečnica in beli fleki na zobkih

ta teden sva bili s hčerko prvič pri zobozdravniku. že doma sem opazila, da ima na zgornjih štirih zobkih bele fleke, ki se začenjajo pri korenini zobka. zobozdravnica mi je povedala, da moramo to zdravit, drugače bo nastal karies in črni zobki. zobke naj bi premazala z neko mažo, to ponovila še 2x, potem bomo pa videli. naj povem, da pupa ne je sladkarij (tu pa tam kakšen keks, čokoladico 3-4x na mesec, in še to poje samo kakšno kocko ali dve), zobke redno umivava, bila pa je dojena do 18 meseca, pogosto tudi ponoči. zobozdravnica pravi, da je najverjetneje to vzrok za bele lise, ker je tudi ponoči ves čas imela umazane zobke, čeprav sva jih pred spanjem umili. tudi sedaj ponoči zahteva mleko (na flaško), ki sem ga pa že začela redčit z vodo in sem opazila, da ji ne diši preveč. upam, da bomo kmalu prešli samo na pitje vode. ali mislite, da bo vse to pomagalo, da zobki ne bodo postali črni???
razočarana sem tudi zato, ker so ves čas tako poudarjali dojenje, nihče pa nikoli ni nič povedal o slabostih dojenja ponoči. do sedaj sem mislila, kako super je bilo, da sem hčerko tako dolgo dojila, sedaj pa vidim, da temu le ni tako.

Spoštovana tomb raider,

bojim se, da bova načeli temo, kjer se bodo lomila kopja:).
Torej – absolutno zagovarjam dojenje – podnevi in ponoči! Vendar pa menim, da so res pogosti nočni podoji večjega (!!) dojenčka lahko vzrok za karies mlečnih zobkov. Podoj pred spanjem večje škode ne more narediti, če so bili zobki pred tem temeljito očiščeni, če pa so podoji pogosti, na zobeh pa so se tekom noči že nakopičile bakterije, se škodi ne moremo izogniti (no, lahko, vendar ne verjamem, da bi ščetkali po vsakem podoju:)).
Zdaj glede tega ni več kaj narediti. Pridno umivajte, hodite k zobozdravnici na premaze, nočno mleko pa kar hitro zamenjajte z vodo – če bo interes zajo upadel, potem tudi potreba po mleka ni bila čisto “upravičena”.

jaz bi pa rekla – sto ljudi sto čudi:)
naša izkušnja je pa takale – tamala ima zdaj 2.5 leti (2.otrok) in je bila dojena do 19 meseca – podnevi in ponoči. in to ponoči na tudi 2 uri – pa čeprav samo crkljanje – dostikrat sem zaspala kar z dojko v njenih ustih. (nehale sva ker takega tempa nisem zmogla.) priznam da je sladkarije, zdaj pije zvecer 2.5 dcl mleka, ponoci enkrat 1.5 dcl mleka – prek flase.

pa smo ravno danes bili na redni kontroli – in ima enkratne zobke (niti fluor tabletk ne jemo).

jih pa redno umivamo, uzivamo zelo dosti sadja in zelenjave.

predlagam, da ji mleka ne odvzemas, pa tudi ne occitaj si dojenja.
pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana ssonček,

res je, tako kot pravite – namreč, sto ljudi, sto čudi. In če ste pozorno prebrali, sem absolutno za dojenje. Mamica se pač sprašuje, kako da ima otrok karies, če ne delajo nič narobe. No, saj ne delajo, vendar je znano, da lahko tudi laktoza v mleku deluje kot substrat za bakterije v ustih, ki se z njo prehranjujejo in izločajo škodljive kisline.
Mnogo starše tudi misli, da če je otrok le dojen, ni potrebno umivanje zobkov in pričenoj umivati šele po koncu dojenja. In še bi lahko naštevala…..

kopiram: Mnogo starše tudi misli, da če je otrok le dojen, ni potrebno umivanje zobkov in pričenoj umivati šele po koncu dojenja

no, naj povem, da mi peremo zobke od takrat, ko jih je dobila, od njenega 7 meseca jih redno čistim z gazo, nekako od enega leta tudi z zobno ščetko. resnično pazimo na higieno, še posebno zato, ker imava oba z možem bolj slabe zobe. punčka uživa tud ogromno sadja, kot sem že napisala – sladkarije tu pa tam.
smo se pa v desetih dneh odvadili pitja mleka ponoči. sedaj pred spanjem popije čokolešnik v flaški, nato operemo zobke in gremo spat s flaško, v kateri pa je VODA. tud ponoči, ko se zbudi, prosi za dudo, pa samo malo potegne ali pa tudi to ne in spi dalje.

Spoštovana tomb raider,

saj zgornji odgovor ni letel na vas. Bil je le manjši dodatek k postu ssončka – tako “v informacijo” staršem, ki mogoče berejo na tem forumu.

Zanima me kaj sploh lahko otrok pije ? Samo vode ne more,sok pa je prepovedan !

Pozdravljeni,
poleg vode lahko pije tudi nesladkan caj, vendar ne instant caj (Hippov caj vsebuje sladkor)..
Sok seveda je dovoljen vendar si je potem potrebno ocistiti zobe zaradi sadnih kislin in sladkorjev, ki slabo vplivajo na zobno sklenino. Tudi mleko vsebuje mlecni sladkor ali laktozo, tako da velja enako kot za sokove.
Ponoci naj otrok pije le vodo ali nesladkan caj in ce je zejen bo to odleglo sicer je vse bolj razvada.

Srecno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close