Najdi forum

Zdravljen zob

Spoštovani,
imela sem koreninsko zdravljen zob sedmica spodaj. Polnitev je končana in začasno zaprta z začasno plombo za 14 dni, ko naj bi dobila stalno kompozitno.
V zvezi s zobom imam dve vprašanji, če mi lahko pomagate z vašimi informacijami. Prilagam sliko – sicer je malce slabša, saj je printana na papir, pa za orientacijo bo, toliko da je bolj razumljivo kaj sprašujem (se malenkost bolje vidi, če se slika poveča).
Torej najprej me zanima, če je lahko kaj narobe v teh 14 dneh nastane z uspešnostjo polnitve, v primeru, da zdaj narejena začasna plomba ne tesni dobro in ne zapira zoba popolno.
Namreč zobozdravnica mi je najprej zob zaprla s trdnejšim materialom (roza plombica – saj mi je med zdravljenjem cavit skoraj vedno odletel na enem mestu, kjer je ugriz močnejši), po tem, pa se je odločila to roza plombico odstraniti na medzobnem prostoru (proti šestici) in jo nadomestila s cavitom… tam je tudi en temnejši del ob robu zobne krone na desni strani zobne krone ob dlesni proti šestici (viden na rtg sliki označeno z modrim krogom) – pa me zanima v kolikor je to tam špranja in ne tesni popolnoma začasna plombica zoba na tem mestu, ali lahko to povzroči kakšne težave v teh 14 dneh (čakajoč na plombo) na polnitvi in na koreninah?

Imam pa še eno vprašanje in sicer me zanima v zvezi s polnjenimi koreninskimi kanali – če pogledam sliko se na zadnjem koreninskem kanalu vidijo pikice, ki niso tako belo obarvane, kot ostali kanal – ena sredi kanala bolj spodaj, druga pa ob robu na notranji strani. Zgleda kot bolj neke lise v belo polnjenem koreninskem kanalu (malenkostno se vidi na sliki označeno z rdečimi krogi) (v živo na rtg sliki je bolj jasno vidno) – pa me zanima zakaj do tega pride? Kaj to je? Ali to pomeni slabšo polnitev? Vpliva to kakorkoli na kakovost polnitve oziroma morebiti tudi na kasnejšo izkazano uspešnost polnitve ali morebitno nastajanje težav zaradi tega?
Bi me moralo kaj skrbeti v zvezi s tem oz. z narejeno polnitvijo.
Hvala za vaše mnenje in pojasnila.

priložena slika:
http://shrani.si/f/f/i9/1DALWZxz/zzobb.jpg

Spoštovani,
oprostite za rahlo pozen odgovor. Kar se tiče slike zoba je res precej slaba, pa vendarle se orientacijsko vidi koreninska polnitev zoba, ki je tesna in homogena in sega do konca korenine, kar je zelo dobro.
Bele pikice so relativno slabo vidne, vendar predpostavljam, da gre za zgostitve koreninske polnilne paste in to vsekakor ni nekaj, kar bi lahko delalo težave oz. lahko je celo kot nek artefakt, ki ne predstavlja nobene ovire, za kaj bolj konkretnega bi morala videti rtg sliko zoba.
Kar se tiče tesnenja obrobne zapore začasne zalivke se res vidi kot neka špranja oz. da ne tesni popolnoma (vsaj tako se vidi na sliki), vendar v dveh tednih, ko ste naročeni na izdelavo stalne zalivke ne bi smelo biti težav.
Mislim, da ste lahko brez skrbi, sicer se pa pomenite s svojim zobozdravnikom, da vam pojasni, če vas še kaj konkretno zanima.
Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Prijazna hvala za vaš odgovor.
Imela bi pa še par vprašanj.
Danes sem namreč dobila plombico.
Sama sem namreč želela na zob dati po priporočilu kompozitni onlay, da bi dobro in trdo in dolgotrajno ščitil zdravljen zob. Pa je zobozdravnica dejala,da ga ne dela in je dala gor plombico iz kompozita.

V zvezi s to bi imela par vprašanj:
namreč plombica se vidi zelo lisasta, predvsem ob robovih so vidne lise, ki so rahlo flurestenčno-rumeno zelene barve. Tudi sicer je plombica v primerjavi z ostalimi kompozitnimi, ki jih imam vleče na zeleno -rumeno in ne belo skladno z barvo sklenine.
Zdravnica je dejala,da je uporabljala tekoči kompozit, ki naj bi tesnil zob. ne vem ali je bil uporabljen samo tekoči, ali tudi še kakšen drug – zanima pa me ali je z vidika kakovosti materiala to kaj pomembno, kaj to predstavlja z vidika tesnitve za zob in kaj pomenijo te bele – ki izgledajo kot kakšni tujki, ki so se strdili skupaj s kompozitom – ali zob tam tesni? ali obstaja kakšna nevarnost kariesa pod takšno plombico?

Ali se tako iz kakovostnega in estetskega vidika da narediti kakšno drugačno rešitev za zaporo tega zoba- ali drugačno plombico , ali pa kompozitni onlay.
Jaz sama se nagibam še vedno k temu slednjemu. Zdaj razmišljam,da bi do kontrole čez eno leto pač počakala s to plombico takšna kot je potem pa bi res rada dala neka kakovostnega na zob,da bom lahko mirna, da bo dolgotrajno držalo in da bo tudi estetsko lepo.
Glede na priloženo forografijo narete plombice ali lahko počakam tako dolgo, ali bi jo morala prej zamenjati?
Pa še ali se da robove sklenine tega zoba kakorkoli še zgladiti – na sliki se še vidijo kot špičasti, rahlo grobi, zdravnica pravi,da je vse spolirala, mene pa reže rahlo po jeziku.

Se opravičujem, ker toliko sprašujem sploh glede tesnitve – namreč iz preteklosti imam slabe izkušnje z sekundarnim kariesom pod celo plombico (dse je končal z gangreno) in tudi z odpadanjem plombi, ki so bile dograjene in iz mešanih materialov… pa imam zdaj kar mali strah,da ne bi bilo kaj narobe.
Prijazna hvala za vaše strokovne razlage.

http://shrani.si/f/1J/Q8/kCoUqoD/2/kompozitna-zalivka.jpg

http://shrani.si/f/43/qo/3MiDnRGS/kokompz.jpg

nova
Uredništvo priporoča

bi samo nekaj še dodala k vprašanju –
namreč zdravnica pravi,da je florestenčno rumena barva in tiste bele pike te barve na zobu – da je to ostanek polirne gumice.
mene pa zanima zakaj je ob robovih(kot vidno na sliki) to ostalo strjeno skupaj strjeno s kompozitom in ne gre stran in je zabarvalo kompozit. Ali to lahko pomeni,da kompozit še ni bil dovolj strjen ob poliranju zoba in je to prišlo vmes in se pomešalo med zalivko in ali lahko to škodljivo vpliva na popolno tesnitev in kvaliteto zalivke? Po končanju plombiranja in poliranja sem namreč tudi sama izpirala in izpljunila samo florescentno rumeno tekočino in neko tako obarvano snov. Prvič sem to doživela pri izdelavi kompozitne zalivke.

Vnaprejšnja hvala za vaša pojasnila.

Spoštovani,

upam, da odgovorim na vsa vaša vprašanja, na katera je včasih težko odgovoriti, če dejansko ne vidiš realnega stanja v ustih.
Sprašujete me, če je tekoči kompozit drugačen od ostalih oz., če prav razumem vprašanje, vas skrbi tesnenje zalivke izdelane iz tekočega kompozita.
Če je zalivka izdelana po predpisanem protokolu izdelave kompozitne zalivke ne bi smelo biti težave s tesnenjem zalivke. Torej tekoči ali trdi kompozit ne vplivata na tesnenje zalivke, pomembna je dobra obrobna zapora z matrico in seveda, da ni ujetih zračnih mehurčkov, ki bi morebiti lahko privedli do slabe zapore in s tem slabega tesnenja. Pomembna je tudi tehnika izdelave, da se dela zalivka po več malih slojih in sproti polimerizira z lučko, da ne pride do prevelikih skrčkov in s tem do špranje med zobom in zalivko.
Madeži na zobu so iz slike precej slabo razvidni, vendar če vas motijo, se verjetno mora odstraniti del zalivke in dodati kompozit, težko komentiram, ker bi morala narediti pregled, da bi lahko natančno komentirala, ali gre za ostanek polirne gumice ali kaj drugega.
Po vsej verjetnosti, če gre za ostanek gumice se bo samo odstranilo.
Če pa vas moti ostrina robov zalivke, omenite to zobozdravnici in vam lahko odstrani in zagladi robove, mislim, da to ni večji problem. Zobozdravniki se trudimo čimbolj približati anatomiji naravne površine zoba in naredimo vrške, da zob izgleda kljub zalivki čimbolj naraven, včasih pa to pacienta moti in se lahko zniža oz. odstrani vrške.

Kar se tiče kompozitnih onlayev ali kompozitnih zalivk je razlika v tehniki izdelave in s tem tudi dolžini izdelave in seveda tudi ceni.
Izdelava zalivke je takojšnja in direktna metoda, medtem ko za onlay naredimo odtis zoba v ambulanti in nato tehnik izdela onlay, ki se nato cementira v ambulanti.

Če vaša zobozdravnica tega ne dela in bi si vi to želela, potem se obrnite na katero od samoplačniških ambulant. Dobra zalivka je ravno tako dolgo obstojna v ustih.

Včasih se ne da vsega pojasniti takole preko foruma….. pomembno je tudi nekaj zaupanja v zobozdravnika, da vam je naredil dobro, če temu ni tako, potem greste lahko tudi po drugo mnenje, da boste bolj mirna.

Vse dobro vam želim!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close