Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo Obloge, obloge, obloge

Obloge, obloge, obloge

Spoštovani!

Moja 9-letnica ima neprestan problem z oblogami na stalnih zobeh. S hčerko vodiva dosledno zobno higieno: nikoli doslej ni imela in nima kariesa, zobe umiva redno 2x dnevno, do nedavnega sem ji zobe umivala tudi jaz. Od izrasti prvih mlečnih zob pri starosti 8 mesecev je redno zobozdravstveno obravnavana.

Problem so obloge. 1x sva bili s hčerko na inštrukcijah pri zobni higieničarki, ki je ugotovila, da si deklica pravilno ščetka zobe in rekla, da ima očitno smolo s tako površino stalnih zob in slino, da se ji delajo obloge. Sama na internetu nisem našla ničesar, kar bi pojasnilo, kakšna površina in slina naj bi to bili, da sta bolj dovzetni za delanje oblog…

Zamenjali sva navadno ščetko z električno in po tem, ko sem jo enkrat peljala na čiščenje zobnih oblog v drag privatni zobozdravstveni center, hčerka po njihovem nasvetu uporablja še dodano, kratko in tanko okroglo ščetko, s katero si po električnem ščetkanju očisti površine vseh zob, posebej pa površino spodnjih sekalcev zadaj, kjer se ji dela zobni kamen.

A ne glede na vse: zobne obloge se ji naredijo takoj in v roku 2-3 mesecev že ima trde zobne obloge, ki jih lahko odstrani le zobozdravnica. Deklica je vodena tudi ortodonstsko, zaenkrat jo le spremljajo, za aparat še ni pravi čas, saj ji še niso izpadli vsi mlečni zobje.

Iskreno: obe s hčerko sva postali že skoraj anksiozni glede ustne higiene in obiska zobozdravnika, ki ob vsakem obisku kritizira čiščenje zob in noče slišati, kako se v resnici dekle trudi, je dosledna in vestna. Jaz se kot mama počutim že prav nesposobno, da ne zmoreva vzpostaviti osnove – ustrezne ustne higiene. A ko se pogovarjam, vidim, da se z zobmi ukvarjava daleč več, kot starši njenih vrstnikov in njeni vrstniki sami. Že prav malo obsedeno delujeva…

Ali je možno, da ima res “tako slino” in “tako sklenino”, da je bolj dovzetna za obloge in to pomeni pač, da bova morali več investirati v profesionalna čiščenja zob pri privatnih ordinacijah?

Hvala za nasvet.

Spoštovani,

brez videnega primera res težko komentiram stanje dekličinih zob oz. oblog.
Sama večkrat opažam pri otrocih v svoji ambulanti, da imajo prisoten zobni kamen na jezični strani spodnjih sekalcev, kljub “dobri” ustni higieni.
Dejstvo je, da je zobni kamen mineralizirana mehka obloga zob. Torej če na zobni površini ni mehke obloge, nekako ne more nastati zobni kamen. Vendar pa je seveda tvorba zobnega kamna odvisna tudi od sline same in sicer slina poleg vode vsebuje tudi razne organske in anorganske komponente(minerale), ti minerali se odlagajo na mehke zobne obloge in tako nastane zobni kamen, le tako bi lahko pojasnila “takšno” slino. Slina ima seveda samoočiščevalni učinek in antibakterijsko delovanje, tako da sama slina seveda koristi in ima tudi antikariogeni učinek na zobe.
Kar pa se površine sklenine zoba tiče bi težko komentirala, ker je nisem videla, načeloma če so zobje dobro očiščeni bi morala biti sklenina gladka, razen če gre za kakšno motnjo v mineralizaciji, genetsko nepravilnost (amelogenesis imperfecta), vendar so to redke bolezni in so pri redni kontrolah pri zobozdravniku opažene že zgodaj.
Enostavno bi vam svetovala redne polletne kontrole pri zobozdravniku in uporabo sonične zobne ščetke v kombinaciji s čopasto krtačko za področja zobnih vratov in občasne kontrole mest z zastalim plakom z tabletkami za detekcijo plaka(dobi se jih v lekarni), tako boste videli po umivanju, kje so še vedno prisotne zobne obloge in jih temeljiteje očistili.
Žal vam kakšne druge “čarovnije” ne morem napisati, kot to kar sem.

Verjamem, da boste z trudom dosegli rezultate, samo bodite potrpežljivi in vzemite si čas.
Vse dobro vam želim!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Imam 20 mesecnega sina, ki je do enega leta pustil cistiti prednjih 8 zob, zdaj mu jih pa 8 mesecev nisem skoraj nic, ker sva veliko sama doma in nisem imela nikogar, da bi ga dobro drzal. Zadnji teden nama zopet uspeva, ocitno tudi ze bolj razume kaj zelim in se ne upira vec tako zelo. Sem pa opazila, da ima na zgornjih enkah in dvojkah pri dlesnih ze en tak cca 2 mm pas belih oblog. Nimam obcutka, da mu zdaj, po enotedenskem ciscenju kaj zginevajo. Ali je mozno, da se tam razvije karies? Kako naj zdaj ukrepam, ce se se da oziroma je smiselno, da se ne bi iz teh belih oblog razvilo laj bolecega? Trenutno ima izrascene se trojke in stirice.
Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani,
Ker sem tudi sama mama se ne enoletnega otroka, vem kako tezko je ciscenje zob, ce si povecini sam. Poskusite mu poscetkati ze prej cez dan, morda skozi igro, ali pa si skupaj umivajta, tako da gleda vas, kako si vi umivate svoje zobe in mu potem stvar morda ne bo tako tuja in se preutrujen ne bo. Vsaj pri nas to deluje.
Kar se tice oblog, ki so ze nastale in ce jih ne gre odstraniti s scetkanjem, je pametno obiskati zobozdravnika, da pogleda kaksno je stanje. Vcasih se da omejiti stvar z premazi, vendar to oceni zobozdravnik glede na stanje.
Obloge povzrocajo ” zmehcanje” sklenine oz.demineralizacijo in ce sklenina ni mineralizirana je dovzetna za kariozne spremembe.
Kariogene bakterije v ustih naredijo svoje in karies je ireverzibilna sprememba, katero je potrebno obravnavati pri zobozdravniku.
Ce je demineralizacija se reverzibilna, potem se jo premaze s posebnimi pastami z visoko vsebnostjo kalcija in mlecnih proteinov ali s koncentriranim fluoridom in se s tem omogoci remineralizacija prizadetega dela.
Predlagam vam pregled pri zobozdravniku.
Srecno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Hvala, sva dobila termin cez 1mesec. Sedaj mu cistim z Elmex pasto. Se pa ponoci se vsaj 3x doji, zaspi med dojenjem.. si predstavljam, da to za zobe tudi ni dobro?
Sicer pa Se dobro, da smo v hisi, ker v bloku bi sosedje mislili, da ga 2x/dan koljem. Vcasih imam obcutek, da mu bom med zvijanjem in brcanjem polomila vrat 🙁…. bi z veseljem sla na en tecaj umivsnja zob pri malcku..
lpm

Pozdravljeni,

Zobna pasta z vsebnostjo fluorida je primerna in Elmex ga vsekakor vsebuje, kar je dobro. Poskusite se truditi se naprej, ceprav vem, da je tezko. Predstavljajte si, da je dosti bolje, da se zvija in krici pri vas, kot v ambulanti, kjer je sigurno bolj stresno in pred ljudmi, ki so otroku tuji. To je nalozba v njegovo zdravje, zato kar pogumno naprej.
Kar se dojenja ponoci tice, pa je kot je…tezko bi bilo po vsakem nocnem podoju umivati zobe, vendar le zaradi tega, ce bo higiena dobra, ne bo tezav.
Tudi tega bo enkrat konec in potem glejte, da ponoci pije le vodo ali nesladkan caj.

S tem, da zdaj redno cistita zobe in da ste otroka narocila k zobozdravniku na pregled ste na dobri poti, da tezav ne bo, ali pa jih boste odpravila, v kolikor je karies slucajno ze prisoten.

Srecno in pogumno naprej!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close