Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo Zdravljenje paradontoze v nosečnosti

Zdravljenje paradontoze v nosečnosti

Pozdravljeni,

Morda ni pravi forum, vendar bi bila vseeno vesela Vašega odgovora.

Stara sem 26 in sem trenutno drugič noseča (6 tednov). Že dlje časa imam težave z dlesnimi, ki mi bolj ali manj stalno krvavijo. Stalno so mi krvavele tudi v prvi nosečnosti, vendar zaradi tega na srečo ni bilo nobenih težav in nisem prezgodaj rodila. Septembra sem bila zopet na čiščenju zobnega kamna in ustna higieničarka mi je predlagala še meritve obzobnih žepov zaradi stalnega krvavenja dlesni. Menda naj bi bilo normalno do 3mm, jaz imam pa precej zob nad 5 mm, nekatere celo že 9 mm. Mislim da nekje od 15-20 zob, nisem si dobro zapomnila. Ali to pomeni, da imam že paradontozo? V petek sem naročena na prvo zdravljenje dlesni (luščenje in glajenje zobnih korenin), vendar ne vem ali je to primerno v tako zgodnji nosečnosti? Nosečnost me je presenetila. Ustna higieničarka danes ne dela, zato nabiram informacije že prej, da dobim kakšno mnenje več. Bojim se, da bi bakterije iz ust prišle v kri in bi to vodilo v splav. Je to pogosto? Če dobim ob posegu antibiotično sredstvo, da se ne bi kri okužila, ali to 100% prepreči okužbo? Za zdravljenje zob sem naročena 3x, da mi bo lahko pozdravila vse zobe. Ali je pametno v tako zgodnji nosečnosti dobiti 3x injekcije proti bolečinam in 3 antibiotična sredstva? Ali je boljše poseg prestaviti na drugo tromesečje? Verjetno so moji obzobni žepi že pregloboki, da bi poseg počakal na čas po porodu? Kaj bi lahko sicer še storila, da bi zmanjšala možnost bakterij? Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Spoštovani,

vaše stanje je kar pogosto v nosečnosti, in sicer so velikokrat v nosečnosti zaradi hormonskega stanja dlesni krvaveče že ob dotiku.
Sprašujete me, če imaste že parodontalno bolezen. Res je, da je globina parodontalnih žepkov do 3 mm še v fiziološki meji in vse kar je globlje je seveda že bolezenska sprememba.
Vsekakor se obisk zobne higieničarke svetuje, saj z luščenjem in glajenjem odstrani vse obloge iz parodontalnih žepkov, ki so globoki in si jih sami ne morete, te obloge pa so bakterijski biofilm in povzročajo nadaljni propad parodontalnega ligamenta in seveda vnetje in stvar se lahko še bistveno poslabša.
Ni sicer dokazov o škodljivosti parodontalnih posegov za nosečnico in plod, pa vendar se svetuje da se invazivni posegi izvajajio v drugem tromesečju, v prvem tromesečju naj bi bil plod najbolj dovzeten za teratogene učinke. V tem obdobju je največ spontanih splavov in bi se morda lahko napak pripisovalo vzrok za splav posegom v ustni votlini.
Zdravila v nosečnosti se predpisujejo zgolj, če so nujno potrebna, nosečnost sama ni indikacija za predpis antibiotične zaščite, razen, če je antibiotična zaščita indicirana zaradi drugih sistemskih indikacij (nevarnost za infektivni endokarditis).
Uporaba anestetika je v času nosečnosti sicer varna ob pravilno izbranem anestetiku in primernih odmerkih.
Tako, zdaj upam, da ste dobila ustrezne odgovore. Vsekakor pa je potrebna dobra in natančna ustna in zobna higiena, ker s tem vsekakor najbolj preprečite razvoj bakterij in vnetij.

Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close