Najdi forum

Kako je to možno!?!

Res,samo to se sprašujem, kako je to možno?
Do zdaj sem si vedno umival zobe, imel sem najbolj umite v razredu, vedno zajčka v oš 😛
sedaj pa sem star 16 in kjub umivanju imam vse zobe v kurcu!
kočnike napada karies (črni karies) kljub temu da si zobe umivam vsak dan, in to pravilno!
karies mi je “zjebal” krone ter obe strani prbl 10 zob
ampak zanima me KAKO SE JE RAZVIL!?!
Res je da moj oče nima dobrih zob (slaba zasnova) vendar ima mati odlične (kljub temu da si jih v otroštvu ni umivala ima samo 5 plomb!?!)
Pomagajte

Pozdravljen,

verjamem, da je tvoja trenutna stiska precejšnja, pa vendar najbrž ni vse izgubljeno.
Glede na to, da si najbrž obiskal zobozdravnika, ti je diagnosticiral kariese v področju medzobnih kontaktov zobnih kron. Kakšna je tvoja higiena sam najbolje veš, ščetkanje brez uporabe medzobne nitke ali ščetke je pomanjkljivo in v tem področju lahko kljub temu, da redno večkrat dnevno umivaš zobe pride do kariesov. Pomembna je seveda tudi hrana in pijača, namreč pri mladostnikiih dostikrat opažamo, da ves dan po požirkih pijejo sladke ali celo gazirane pijače, kar pomeni, da se ves dan v ustih nahaja sladko kislo okolje, ki je idealno za začetne kariozne spremembe zob.
Seveda je pomembna tudi genetika, kar se sklenine tiče, vendar je v tem primeru zanemarljivega pomena.
Redni obiski pri zobozdravniku so ključnega pomena, pri mladini do 19 leta starosti je to vsakih šest mesecev, seveda če so kariesi sanirani.
Skratka, uporaba vseh pripomočkov za zobno in ustno higieno, zdrava hrana in pijača (voda iz pipe, ali nesladkan čaj) in redni obiski pri zobozdravniku so ključnega pomena za zdravo zobovje.
Moj nasvet bi bil, kar brez strahu k zobozdravniku, da sanira vse kariese in morda poduči kako na določenih mestih ohranjati brezhibno ustno higieno.

Vse dobro ti želim!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

redno hodim k zobarju, se ga na srečo ne bojim 😛
edino moti me, kadar mi vrta v zob
mi lahko podaste svoje mnenje kakšne se Vam zdijo zobne paste Aquafresh (zobarca je rekla, da verjetno ni dobra zame)?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljen,

verjetno ga ni človeka, ki bi mu bilo prijetno “vrtanje” pri zobozdravniku, tako kot marsikatera invazivna preiskava v telo ni prijetna in ni sama sebi namen, ampak se naredi, da se nekaj pozdravi oz. odkrije in nato pozdravi. V dobi lokalnih anestetikov mislim, da sta pretiran strah in neugodje odveč.
Kar se pa zobne paste tiče, pa seveda ne promoviramo nobene znamke, zobne paste so si različne glede na vsebnost fluorida in nekatere paste imajo encime, morda celo klorheksidin, ki deluje antibakterijsko, nekatere vsebujejo manj penil kot druge.
Zobna pasta naj vsebuje fluorid in sicer okoli 1400 ppm F (piše na deklaraciji), to je pomembno za preprečevanje kariesa, ostalo je odvisno od primera do primera (npr. Sensitive paste za občutljive zobne vratove).
Zakaj ti je zobozdravnica to konkretno pasto odsvetovala pa najbolje, da vprašaš njo.

Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close