Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo karies na 4 pri 2-letnici

karies na 4 pri 2-letnici

Pozdravljeni.
Pri hčerki stari 2 leti sem opazila majhni črni pikici spodaj na obeh 4. Danes smo bile na pregledu, kjer ji je zobozdravnik zobka pobrusil in pustil odprta. Naj bi segal karies do pulpe in da more biti skoz odprto, zaradi iztekanja. Hči sedaj zavrača hrano, ob vsakem grižljaju (danes ji ponujam samo mehko, pretlačeno hrano) joka, da jo boli.
Naj še povem, da sem zelo zaskrbljena glede vsega. Redno si umivamo zobke ze od prvega zobka, uporabljam curaprox scetkico, elmex zobno pasto, umivamo vsak dan redno, pije grenke caje, zelo omejena je pri sladkorju… resnicno vec nevem kaj bi se lahko storila oz zakaj je sploh prislo do tega. Ostali zobki so menda super in zdravi.
Zanima me ali je res to najboljsi nacin, da bosta zobka skoz odprta? Ali je to normalno da jo tako boli?
Hvala za cimprejsnji odgovor in nasvet.
Lp, zaskrbljena

Pozdravljeni naja 1986,

Glede na opisano, bi težko komentirala zakaj se je zobozdravnik ravno tako odločil, glede na to, da nisem videla stanja pred odstranjenim kariesom, lahko pa povem, da so včasih na mlečnih in lahko tudi na stalnih kočnikih, torej zadnjih zobeh zelo razbrazdane grizne površine zob in se včasih zabarvajo in jih je potrebno spremljati z rednimi obiski pri zobozdravniku, včasih pa je lahko že prisoten karies, ki sprva zgleda le kot majhna črna pikica, spodaj pod površino zoba, pa je večja kariozna sprememba, ki lahko sega tudi do zobne pulpe, kjer je živec, torej je potrebno zob “omrtvičiti”, zakaj pa se je zobozdravnik odločil za odprtje zoba, pa zelo težko komentiram, ker nimam na voljo dovolj podatkov oz. ne poznam primera.
Takšna stanja zabarvanja in možnega kasnejšega kariesa se da v veliki meri preprečiti z zalivanjem fisur, to je jamic in vdolbinic na površini zoba, vendar je to najbolje storiti čimbolj zgodaj, ko so površine še intaktne in je potrebno skrbno spremljati, da se morebitna začetna poškodba sklenine ne zabriše.
Sprašujete me, če je normalno, da jo boli. Bolečina naj bi prenehala,če ne, je seveda potrebno obiskati zobozdravnika.
Če je zob odprt, svetujem, da ga med hranjenjem zaprete z vatno kroglico, katero potem odstranite.
Iz opisanega sodeč, bi rekla, da lepo skrbite za oralno zdravje vašega otroka in vam svetujem enako še naprej, zakaj pa je prišlo, do tega, pa se pogovorite z otrokovim zobozdravnikom, kateri pozna njeno stanje.

Želim vam čimmanj tovrstnih težav in srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close