Najdi forum

Počen zebeck

Pozdravljeni,

Danes je hčerka (2 leti) padla in si poškodovala zgornji sekalec. Delno je odlomljen, cel pa po vertikali počen. Sluznica naj bi bila v redu.
Dežurna zobozdravnica jo je samo pogledala in naju naročila za jutri k osebni zobozdravnici. Načeloma naj bi jo najprej slikali, potem pa najverjetneje pod splošno anastezijo zobek odstranili. Zanima me, ali je to v redu, da se cel dan čaka? Po prebranih parih forumih me namreč že grabi panika.
Malo posplošeno, a me vseeno zanima tudi, kakšne so v najslabšem primer lahko posledice pri počenem mlečnem zobku kasneje za stalne zobe? Ob ‘najugodnejšem’ izidu ga bodo verjetno le izpulili/odstranili?

Za odgovorm se vam že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav,
Petra

Pozdravljeni Petra,

razumem vašo skrb, vendar, če je zobek počen po vertikali, ga je vsekakor potrebno odstraniti, ker bi sicer lahko delal težave. Rentgensko slikanje je utemeljeno, da se ugotovi stanje samega zobka, okolne kosti in morebiti zametka stalnika, čeprav je v tej starosti, praktično majhna verjetnost poškodbe zametka oz. je ni, ker je le-ta še visoko v čeljustni kosti.
Glede na to, da se čaka na jutri, naj vas ne skrbi, nič ni zamujeno, potrebno je videti, kako pokaže Rtg slika.
Vpliv poškodovanih mlečnih zob na stalne je odvisen od starosti otroka, ker je s tem pogojeno, kako nizko so se zametki stalnikov že spustili. Centralni sekalci zrastejo med šestim in osmim letom in stranski sekalci med sedmim in devetim letom. Torej je pri vašem dvoletnem otroku zametek stalnika še precej visoko in s tem majhna nevarnost poškodbe.

Brez skrbi, vse se bo uredilo, kar pogumno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close