Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo 18 mesečni otrok in karies

18 mesečni otrok in karies

Pozdravljeni

Hčerka je stara 18 mesecev in ima karies na zgornjih štirih zobeh.
Bili smo pri zobozdravniku in nam je povedal da je to zaradi nočnega dojenja in da takoj prenehamo.
Trenutno postopno odpuščava dojenje in seveda dobra ustna higiena.
Zanima ali bo to dovolj da se karies ustavi?
Zakaj nam zobozdravnik ni predlagal premaz na zobki ali kaj drugega?
Na spletu sem našla zobno kremo ki menda pomaga pri kariesu, zanima me ali je ta krema preporočliva pri tok star otrok?
https://www.dental-medical.si/ordinacija/profilaksa/preventiva/tooth-mousse/07771

hvala
L.p

Pozdravljeni gokalala!

Opisali ste, da ima vaš otrok, ki je star komaj leto in pol že karies na zgornjih zobeh. Nočno dojenje je vsekakor lahko vzrok za nastali karies, saj vsebuje materino mleko laktozo, kar je mlečni sladkor, ki se lepi na zobe in če je to ponoči, ko potem otrok zaspi in zobje niso več očiščeni je seveda to eden od vzrokov za nastali karies.
Otroku, je vsekakor potrebno takoj, ko mu izrastejo mlečni zobje zobe čistiti s krtačko in otroško zobno pasto s fluoridi, ki pomagajo pri ponovni mineralizaciji sklenine in so zato priporočljivi za zobe.
Torej dobra zobna in ustna higiena lahko zmanjša napredovanje kariesa, čeprav je karies že nepopravljiva škoda na zobu, vendar se pri tako malem otroku težko izvaja konzervativno zdravljenje z zalivkami.
Zobozdravnik se je pravilno odločil, otrokom v tej starosti se zobe še ne premazuje z zaščitnimi kremami ali fluorovimi premazi. Ti preventivni ukrepi se izvajajo šele od tretjega leta dalje.
Krema, ki ste jo našli je namenjena ponovni mineralizaciji zobne sklenine, ker vsebuje kalcij in fosfat, ter mlečne proteine, nima pa fluorida in se nanaša na šest mesecev kot preventivni premaz, namenjena pa je profesionalni uporabi v zobni ambulanti.

Upam, da sem vam odgovorila na željena vprašanja.
Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

Pozdravljeni

Najlepša hvala za odgovor.
Trenutno uporabljamo zobno pasto s fluoridi in upamo da se karies malo upočasni.
Omenjeno zobno kremo jo že imam dobila sem jo v lekarni in me zanima ali jo lahko uporabljam doma za otroka recimo da bi jih premazala enkrat tedensko ali kako bi vi predlagali?

Hvala
L.p

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

To, da čistite zobke z otroško zobno pasto s fluoridi je vsekakor pravilno, še posebej je to pomembno zvečer pred spanjem, ker je ponoči, ko otrok spi manjša možnost fiziološkega čiščenja s slino.
Kar se zaščitnega premaza tiče, pa se potem držite navodil proizvajalca v navodilih za uporabo in doziranje.
Za vas je najpomembnejše trenutno, da zminimizirate vse dejavnike povzročitve kariesa ( pitje sokov, sladkanih čajev,skratka navajanje otroka na sladko) in dobro skrbite za higieno (da temeljito odstranite vse morebitne obloge z zob).
V primeru poslabšanja stanja ali celo bolečin pa obiščite zobozdravnika..

Lep pozdrav,

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close