Med.Over.Net

Demenca

Odgovarjajo: Resje

Kako pomagati osebi z demenco takrat, ko se vede neobičajno, neprimerno, zmedeno in neobvladano? Kako jo varovati, jo razumeti, je ne prizadeti, jo zaposliti, se izogniti konfliktom? Kako se osebno spopasti in rasti ob izkušnji, kako osveščati in ozaveščati lastna čustva, postopno spreminjati prepričanja, da naše odnose ne spremljajo le stiske, temveč občutek naklonjenosti in hvaležnosti, da smo še vedno skupaj. Delite in izmenjajte izkušnje z drugimi.

Resje

RESje

Demenca ali ne

Default avatar

maya61

Do polnjenega 68. leta mi manjkajo še dobri trije meseci. Pred petimi tedni sem se začela učiti španščine. Na internetu sem našla poceni interaktivne tečaje (seveda ne na slovenskih straneh, ampak na nemških). S slovnico nimam težav, nekoliko teže si zapomnim besede, zlasti tiste, ki imajo zame negativen prizvok (zgroziti se , razočaran). Če se zelo potrudim, že kar dobro razumem južnoameriške milnice (sicer jih ne gledam ravno pogosto). Morda je zanimivo še to, da se tudi nekaterih neprijetnih doživetij iz svojega življenja ne spominjam preveč dobro in da občasno pozabljam vsakdanje stvari (na primer, dam perilo v stroj, pa pozabim mehčalec ali celo pralni prašek). Včasih pozabim izklopiti ploščo na štedilniku, pustim vrata hladilnika priprta). Preden sem odkrila španščino, sem se zabavala s treningi za razne kvize (žal tudi samo v nemščini). Zadnji je vseboval okoli 14.000 vprašanj, približno tretjina jih je bila iz področij, ki me ne zanimajo (šport, nogomet, fizika) ali pa jih ne poznam (DDR, nemški deželni politiki) in pri teh sem dosegla manj kot 50% pravilnih odgovorov, pri vseh ostalih je bil odstotek med 75 in 80. Ali je moja pozabljivost že prvi znak demence? Ali pa gre za zaščitni mehanizem, ko neprijetne ali zame nepomembne stvari preprosto odrinem v pozabo?
Mina Sitar
Default avatar

Temza

da bi razčistili, ali gre že za začetek demence ali pa za kakšen drug psihični proces, bi vam svetovala obisk pri psihiatru, ki z nekaterimi testi in anamnestičnimi podatki ter klinično sliko kar hitro ugotovi, za kaj gre. Če gre že za začetek demence, je zalo priporočljivo, da se čimprej prične zdraviti
Dragomira Ahlin dr. med. spec. psih.

TEMZA d.o.o.
Dunajska 198,
1000 Ljubljana
[email protected]
www.temza.si