Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Kategorija in pritožba

Kategorija in pritožba

Stara sem 56 in imam 36 let delovne dobe. 2008 sem zbolela za rakom dojke. Sledilo je zdravljenje(operacije, kemoterapije,obsevanje,ter biološko zdravljenje).Oktobra 2012 je osebna zdravnica oddala zdravniško dokumentacijo IK. Obravnava je bila 31.1.2013, od takrat mi je bila priznana pravica skrajšanega delovnega časa 4 ure.V tem času se je menjala zakonodaja ZPIZ- 1,ZPIZ -2. Ob vlogi, kdaj bi se lahko upokojila sem ugotovila,da ni nobenih ugodnosti za nas, ki imamo kategorijo in je potrebno delat do 60 let starosti in 40 let delovne dobe.

Zanima me ,če je to res, in če imam kakšne možnosti pritožbe, ker je bila dokumentacija oddana v oktobru 2012,obravnavano 2013.

Lep pozdrav in hvala za odgovor
T.

ZPIZ-2 za invalide ne predvideva posebnih ugodnosti za pridobitev pogojev za starostno in za predčasno pokojnino ( določbe II. poglavja , členi od 27 do 29 ZPIZ-2).

V vašem primeru bi želel opozoriti na naslednje:

1. postopek uveljavljanja pravic iz obveznega zavarovanja se je pri vas začel pred uveljavitvijo ZPIZ-2 in se tako uporabi določilo 390 člena ZPIZ-2( uporabijo se predpisi, ki so veljali do uveljavitve ZPIZ-2).

2. Če bi bila pri vas invalidnost ugotovljena do 31.12.2012 in ne na dan seje IK ( 31.1.2013 ) bi se verjeto lahko uporabila določba 4.točke 394 člena ZPIZ-2. Ta določa , da zavarovanec, ki mu je na dan 31.12.2012 manjkalo za pridobitev pravice do starostne pokojnine po ZPIZ-1 , do 3 leta starosti in tri leta pokojninske dobe ali manj in ima ta dan priznan status delovnega invalida II. ali III. kat. invalidnosti, se lahko upokoji po predpisih, veljavnih do uveljavitve tzega zakona, ko dopolni manjkajočo starost in pokojninsko dobo.

Potrebno je torej vložiti pritožbo zoper odločitev ZPIZ-a in v njej uveljavljati, da je invalidnost nastopila že do 31.12.2012 in ne šele na dan zasedanja IK komisije. To bo verjetno na podlagi zdravstvene dokumentacije tudi izkazano. Glede na vašo starost in doseženo pokojninsko dobo boste izpolnili pogoje za starostno pokojnino po ZPIZ-1, ob dopolnitvi starosti 58 let in dopolnitvi pokojninske dobe 38 let ( 36. člen ZPIZ-1).

Lep pozdrav!
Jaka

New Report

Close