Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija invalidska upokojitev

invalidska upokojitev

Imam 10 let delovne dobe. Zaposlena sem bila ta določen čas in sem med tem tbolela za rakom dojke. Izteka se mi nadomestilo na zavodu ta zaposlovanje. Potem bom brez dohodkov. Čaka me še ena kemoterapija in obsevanje, biološka zdravila do konca leta. Lahko moja zdravnica da na zdravniško komisijo za upokojitev. Hvala za odgovor.

Spoštovani,

za pravico do invalidske upokojitve mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev. Prvi pogoj je nastanek invalidnosti. Invalidnost je trajna telesna ali duševna okvara posameznika, ki je z medicinskim zdravljenjem ali rehabilitacijo ni mogoče odpraviti. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju RS razvršča invalidnost v tri kategorije:
I. kategorija: če zavarovanec ni več zmožen opravljati organiziranega pridobitnega dela ali, če je pri njem podana poklicna invalidnost, nima pa več preostale delovne zmožnosti;
II. kategorija: če je zavarovančeva delovna zmožnost za svoj poklic zmanjšana za 50% ali več;
III. kategorija: če zavarovanec z ali brez predhodne poklicne rehabilitacije ni več zmožen za delo s polnim delovnim časom, lahko pa opravlja določeno delo vsaj s polovico polnega delovnega časa oziroma če je zavarovančeva delovna zmožnost za svoj poklic zmanjšana za manj kot 50% ali, če zavarovanec še lahko dela v svojem poklicu s polnim delovnim časom, vendar pa ni zmožen za delo na delovnem mestu, na katerega je razporejen.

Poleg “ustrezne” stopnje invalidnosti, ki jo ugotavlja invalidska komisija pri ZPIZ, morajo biti podani tudi pogoji glede zavarovanja in sicer.

Pravico do invalidske pokojnine pridobi:
– zavarovanec, pri katerem je nastala invalidnost I. kategorije;
– zavarovanec, pri katerem je nastala invalidnost II. kategorije in ni zmožen za drugo ustrezno delo brez poklicne rehabilitacije, le-ta pa mu ni zagotovljena, ker je star nad 50 let;
– zavarovanec, pri katerem je nastala invalidnost II. ali III. kategorije in mu ni zagotovljena ustrezna zaposlitev oziroma prerazporeditev, ker je že dopolnil 63 let starosti (moški) oziroma 61 let starosti (ženska).
Če je invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, pridobi oseba pravico do invalidske pokojnine ne glede na dopolnjeno pokojninsko dobo, če pa je njen vzrok posledica bolezni ali poškodbe izven dela, pa pod pogojem, da je zavarovanec ob nastanku invalidnosti dopolnil pokojninsko dobo, ki pokriva najmanj tretjino razdobja od dopolnjenega 20. leta starosti do nastanka invalidnosti.
Zavarovanec, pri katerem je nastala I. kategorija invalidnosti pred dopolnjenim 21. letom starosti, pridobi pravico do invalidske pokojnine, če je bil ob nastanku invalidnosti vključen v obvezno zavarovanje ali, če je dopolnil najmanj tri mesece zavarovalne dobe. Če je invalidnost I. kategorije nastala po dopolnjenem 21. letu starosti vendar pred 30. letom, pridobi zavarovanec pravico do invalidske pokojnine, če z dopolnjeno pokojninsko dobo pokriva 1/4 obdobja od dopolnjenega 20. leta starosti pa do dneva nastanka invalidnosti.

Glede na vaše podatke o bolezni ni verjetno, da vam bi invalidska komisija sploh priznala stopnjo invalidnosti, razen, če je sama bolezen oziroma če so posledica zdravljanja pustila takšne posledica na vašem zdravju, da bi izpolnjevali enega izmed kriterijev. Dodatne omejitve so tudi vaša starost ter gostota zavarovanja, vendar o tem nimam podatko, saj niste navedli vaše starosti.

lp

Jaka

Pozdravljeni. Eno leto sem na bolniški zaradi karcinoma desne dojke, zdaj sem končala z vsem zdravljenjem. Bolniško imam do 24.11.2014. Zdaj mora moja zdravnica poslati vso mojo dokumentacijo na invalidsko komisijo. Zanima me kam se lahko obrnem, da izvem če me invalidsko upokojijo za štiri ure, koliko bom dobivala invalidnine za štiri ure.. l.p. zvonka

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Najbolje je, da se obrnete na območno enoto ZPIZ-a.

Višina invalidske pokojnine je načeloma odvisna od več elementov in sicer: od višine pokojninske osnove, vzroka za nastanek invalidnosti, dopolnjene pokojninske dobe, pa tudi dopolnjene starosti zavarovanca na dan nastanka invalidnosti.

Nekakšno osnovno ali uvodno branje bi lahko bilo: http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=110

New Report

Close