Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Višina bolniške

Višina bolniške

Spoštovani!

Zdravim se zaradi ponovitve raka dojke (metastaze v kosteh in pljučih). Zanima me ali mi pripada 100% bolniška oz. koliko % lahko pričakujem? Verjetno bo stalež trajal kar nekaj časa.

Hvala in lep pozdrav!

Laurina

Spoštovani,

če vas je zanimalo ali boste v bolniški za polni delovni čas ali pa boste morali za polovični delovni čas delati, vam na vprašanje ne morem odgovoriti drugače kot, da vam povem, da o tem odloča vaš osebni zdravnik oziroma imenovani zdravnik.

Če pa ste me spraševali glede nadomestila plače za čas bolniške odsotnosti pa to urejata Višino nadomestila v primeru začasne zadržanosti od dela urejata Zakon o delovnih razmerjih (za prvih 30 dni odsotnosti) ter Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju za odsotnosti daljše od 31 dni.

Zakon o delovnih razmerjih določa, v 137. členu določa, dDelodajalec izplačuje nadomestilo plače iz lastnih sredstev v primerih nezmožnosti delavca za delo zaradi njegove bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, in sicer do 30 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar največ za 120 delovnih dni v koledarskem letu. V primerih nezmožnosti za delo delavca zaradi poklicne bolezni ali poškodbe pri delu, izplačuje delodajalec nadomestilo plače delavcu iz lastnih sredstev do 30 delovnih dni za vsako posamezno odsotnost z dela. V času daljše odsotnosti z dela izplača delodajalec nadomestilo plače v breme zdravstvenega zavarovanja. V primeru odsotnosti z dela delavca zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, znaša višina nadomestila plače delavcu, ki bremeni delodajalca, 80% plače delavca v preteklem mesecu za polni delovni čas. Delodajalec je delavcu dolžan izplačati nadomestilo plače za tiste dneve in za toliko ur, kolikor znaša delovna obveznost delavca na dan, ko zaradi opravičenih razlogov ne dela.

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa višino nadomestila v 31. členu kjer določa, da je osnova za nadomestilo (bolnikova) povprečna mesečna plača in nadomestila oziroma povprečna osnova za plačilo prispevkov v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela. Nadomestilo se mesečno valorizira skladno z rastjo povprečnih plač vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji.

Nadomestilo znaša:
– 100% osnove ob zadržanosti od dela zaradi poklicne bolezni, poškodbe pri delu, presaditve živega tkiva in organov v korist druge osebe, posledic dajanja krvi ter izolacije, ki jo odredi zdravnik;
– 90% osnove ob zadržanosti od dela zaradi bolezni;
– 80% osnove ob zadržanosti od dela zaradi poškodb izven dela, nege družinskega člana in spremstva, ki ga odredi zdravnik.
Pri tem zakon še določa, da nadomestilo ne more biti manjše od zajamčene plače in ne višje od plače, ki bi jo zavarovanec dobil, če bi delal oziroma od osnove, po kateri je v času zadržanosti od dela zavarovan.

Vse navedeno v praksi pomeni, da dobiva nadomestilo zaradi odsotnosti z dela prvih 30 dni v višini 80% plače v prejšnjem mesecu od 31 dneva odsotnosti naprej pa 90 % povprečne plače v letu, ki je bilo pred letom, ko je nastopila odsotnost.

Spoštovani!

Hvala za vašo izčrpno informacijo. Zaradi bolezni sem na bolniškem staležu neprekinjeno od 02.01.2013 in bom glede na diagnozo verjetno še kar nekaj časa.
Moj delodajalec pa mi je za mesec januar (prvi mesec bolniške) izplačal nadomestilo v višini 90 % (na postavki piše boleznina v breme delodajalca 90%), za naslednje mesece pa mi izplačuje nadomestilo v višini 80 % moje plače (na postavki piše nadomestilo v breme ZZZS 80%).
Zanima me če je to pravilno, ker če sem prav razumela vašo zgoraj navedeno obrazložitev, bi naj znašalo nadomestilo prvi mesec (to je za januar) 80 %, v naslednjih mesecih (v mojem primeru februar, marec, april) pa 90%. Torej ravno obratno kot v mojem primeru.
Prosim vas za vaše mnenje.

Hvala in lep pozdrav!

Laurina

Spoštovani,

ZUJF (Zakon za uravnoteženje javnih financ) je delno spremenil oziroma dopolnil ZZVZ in tako sedaj določa, da je nadomestilo sicer res 90 %, vendar prve tri mesece zgolj 80 %:

31. člen ZZVZ

Osnova za nadomestilo je povprečna mesečna plača in nadomestila
oziroma povprečna osnova za plačilo prispevkov v koledarskem letu
pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela.

Nadomestilo znaša:

– 100% osnove ob zadržanosti od dela zaradi poklicne bolezni,
poškodbe pri delu, presaditve živega tkiva in organov v korist
druge osebe, posledic dajanja krvi ter izolacije, ki jo odredi
zdravnik;

– 90% osnove ob zadržanosti od dela zaradi bolezni;

– 80% osnove ob zadržanosti od dela zaradi poškodb izven dela,
nege družinskega člana in spremstva, ki ga odredi zdravnik.

Ne glede na prejšnji odstavek za prvih 90 dni nadomestilo znaša:

– 90 % osnove v primerih iz prve alinee prejšnjega odstavka,
razen v primeru zadržanosti od dela zaradi poklicne bolezni in
poškodbe pri delu;

80 % osnove v primerih iz druge alinee prejšnjega odstavka;

– 70 % osnove v primerih iz tretje alinee prejšnjega odstavka,
razen v primeru zadržanosti od dela zaradi nege družinskega
člana.

ZDR (tako stari, kot novi) pa določa, da ste upravičeni do 80 % nadomestila. Morda imate drugačen dogovor sklenjen v kolektivni pogodbi.

Jaka

New Report

Close