Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Problem

Problem

Spoštovani!

Zanima me kaj bi pripadalo mojemu možu, glede na to, da ima kronično granu. bolezen. Za seboj kup operacij, prebolelih bolezni (že od otroštva naprej). Manjkata mu dve rebri kot posledica bolezni, ima okvaro ledvic (druge stopnje). Torej ni sposoben opravljati fizičnih del. Bi bil opravičen do invalidnine za telesno okvaro oziroma karkoli drugega? Naj dodam, da delovne dobe še nima, sedaj vztrajno iščemo službo, vendar je v branži kjer je malo povpraševanja.

Hvala za kakršnokoli informacijo in lep pozdrav,

Manca

Manca
Iz vašega vprašanja lahko sklepam, da vaš mož še ni bil pokojninsko in invalidsko zavarovan tako, da mu iz tega naslova ne pripada ničesar, torej tudi ne invalidnina za morebitno telesno okvaro, saj sdo do invalidnine upravičeni le zavarovanci invalidskega in pokojninskega zavarovanja. V delovnem razmerju še ni bil. Gredo mu torej pravice iz naslova zakona o socialnem varstvu, ki jih lahko uveljavlja pri pristojnem centru za socialno delo(denarne socialne pomoči).
Lep pozdrav

Jaka

Lep pozdrav!
Zaradi bolezni (rak) sem 4 ure upokojen (zpiz). $ ure še hodim v službo in sem bil premeščen na lažje delovno mesto kjer pa je tudi nižja točkovna opredelitev in s tem nižja plača.
Zanima me, če sem upravičen do kakšnega denarnega nadomestila do višine prejšnje plače.
Kam se naj obrnem po pomoč?

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdrav, Alex

Iz vašega vprašanja ni razvidno katere pravice so vam bile s strani ZPIZ-a priznane. Vsekakor vam je bila priznana pravica do dela s krajšim delovnim časom ter pravica do delne invalidske pokojnine v posledici ugotovitve, da je pri vam podana invalidnost III. kategorije in da niste več zmožni za delo s polnim delovnim časom oz. II.kategorija invalidnosti pa ste stari nad 50 let in imate preostalo delovno zmožnost za opravljanje dela vsaj s polovico delovnega časa.
Vprašanje se nanaša na to ali imate pravico do nadomestila za invalidnost, saj sedanji ZPIZ-1 ne pozna več nadomestila zaradi manjše plače na drugem ustreznem delu kakor jo je poznal prejšnji ZPIZ/92. Pravico do nadomestila za invalidnost ima zavarovanec, pri katerem ja nastala invalidnost II. kategorije po dopolnjenem 50. letu starosti ali invalidnost III. kat., če je zavarovančeva delovna zmožnost za svoj poklic zmanjšana za manj kot 50% ali če zavarovanec še lahko dela v svojem poklicu s polnim delovnim časom, vendar pa ni zmožen za delo na delovnem mestu, na katero je razporejen, če:
– ob nastanku invalidnosti ni bil zaposlen oz. ni bil obvezno zavarovan, ali
– mu je delovno razmerje prenehalo neodvisno od njegove volje oz. krivde, ali
– je delovno razmerje prekinil po lastni volji alio krivdi ali
– se je zaposlil na drugem delovnem mestu.
Predlagam, da na ZPIZ naslovite zahtevo za priznanje pravice do nadomestila za invalidnost v kolikor so izpolnjeni zgoraj navedeni pogoji.
Pozdrav Jaka

New Report

Close