Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Odpravnina ob odhodu v invalidski pokoj

Odpravnina ob odhodu v invalidski pokoj

Zdravo,
mene (in mogoče še koga) bi zanimalo,

ali po zakonu pripada odpravnina pri delodajalcu delavcu, ki je bil invalidsko upokojen kot invalid 1. stopnje po 20 letih delovne dobe, od tega dve leti pri zadnjem delodajalcu ?

Če pripada, kakšne so predpisane višine in v kolikem času bi bilo predpisano izplačilo ?

Jaka, hvala lepa za odgovor,

pozdrav, Milena

Pozdrav, Milena podpredsednica SLOVENSKEGA ZDRUŽENJA BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L diagnoza levkemija KML nov.2005, nesorodna presaditev feb.2006

Milena,

Delavcu ub upokojitvi, tudi invalidski, pripada odpravnina v višini dveh povprečnih mesečnih plač v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodneje. Odpravnina pripada delavcu ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi, pogodba o zaposlitvi mu v primeru invalidnosti I. kategorije po zakonu preneha , ko mu je vročena pravnomočna odločba o invalidnosti I. kategorije. Povprečna mesečna plača v mesecu novembru 2010 je npr. bila 1634.48 EUR.

lp

Jaka

Samo dodatek – delavcu pripada odpravnina v višini dveh ali treh plač – odvisno od kolektivne pogodbe – negospodarstvo ima večinoma tri.
LP

nova
Uredništvo priporoča

Hvala lepa za odgovor in lep pozdrav,
Milena

Pozdrav, Milena podpredsednica SLOVENSKEGA ZDRUŽENJA BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L diagnoza levkemija KML nov.2005, nesorodna presaditev feb.2006

Spoštovani
Zanima me, če mi pripada polovico odpravnine ob polovični upokojitvi (3 Kat. ) Upokojila sem se leta 2010, delam še 4 ure v vrtcu in imam 33 let delavne dobe. Delodajalec trdi, da mi pol odpravnine ne pripada, čeravno je delavka iz drugega vrtca dobila. Hvala Monika

Odpravnina ob upokojitvi je prejemek, do katerega je delavec upravičen ob izpolnitvi dveh pogojev to je: a) prenehanje pogodbe o zaposlitvi in b) pridobitvi statusa upokojenca. Možna je delna upokojitev (3. odst. 132 člena ZDR). V navedenem primeru delavcu pogodba o zaposlitvi preneha in je sklenil novo za krajši delovni čas, v takem primeru ima pravico do sorazmernega dela odpravnine ob upokojitvi.
V vašem primeru ne gre za zgoraj navedeni primer. Vam je bila priznana pravica do dela s krajšim delovnim časom od polnega in pravica do delne invalidske pokojnine, vendar navedena pravica do delne invalidske pokojnine pomeni tudi, da se vam čas prebit v delovnem razmerju z delovnim časom, ki je krajši od polnega šteje v zavarovalno dobo kot polni delovni čas in torej nimate statusa upokojenca za 4 ure, ter tako ni izpolnjen zgoraj navedeni drugi pogoj. Ob odhodu v pokoj, ko vam bo prenehalo delovno razmerje in se boste upokojili, cvam bo pripadala odpravnina v polnem znesku. Sodna praksa na tem področju mi ni poznana.

Oglašam se vam z vprašanjem – ZAKON O DELOVNIH RAZMERJIH – 109. člen

2.7.2009 sem dopolnina pogoje za upokojitev. Z delodajalcem, kjer sem zaposlena, sva se takrat dogovorila, da podaljšam delovno dobo in se ne upokojim. Sedaj pa je v podjetju prišlo do sprememb. Prej smo v oddelku delale tri osebe, po novem pa naj bi se dela in naloge skrčile (nekaj naj bi se hih preneslo tudi v druge oddelke), tako da bi v tem oddelku delala samo še ena oseba. Dejansko se ukineta dve delovni mesti. Meni so predlagali upokojitev.
Ker sem že izpolnila pogoje za upokojitev me zanima, ali sem upravičena do odpravnine ob odpovedi delovnega razmerja iz poslovnega razloga po 109. členu ZDR ali mi pripada odpravnina ob upokojitvi v višini treh plač.
Pri tem dobro stoječem delodajalcu sem že od 25.1.1979 – torej 33 let.

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovana Andreja,

forum je namenjen pravni pomoči bolnikom z rakom in ni splošni forum za vprašanja iz področja delovnega in socialnega prava.

lp

Jaka Cepec

Zdravo,
danes sem dobil pošto, da sem od 26.08.2014 upokojen, zanima me kakšna odpravnina me čaka, bil bi pri tem delodajalcu zaposlen oktobra deset let?

Spoštovani pozanimalec,

forum je namenjen pravni pomoči bolnikom z rakom in ni splošni forum za vprašanja iz področja delovnega in socialnega prava.

New Report

Close