Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija invalidski dodatek II

invalidski dodatek II

Sem upokojenec star 63 let. Zaradi raka so mi odstranili želodec. Nadaljne zdravljenje ni bilo potrebno, zdaj imam samo redne kontrole. Zanima me ali sem upravičen do invalidskega dodatka.

Imate pravico do invalidnine za telesno okvaro. Takoj začnite postopek za uveljavljanje te pravice preko svojega lečečega zdravnika. Po sedaj veljavnem ZPIZ-1 vam ta pravica še pripada, po ZPIZ-2, ki naj bi bil sprejet do konca tega leta te pravice na novo ne boste mogli več pridobit.
Lep pozdrav

Pozdravljeni
V sredini decembra 2010 smo skupaj z osebnim zdravnikom izpolnili prijavo za invalidski dodatek, kot ste mi svetovali. Prijava je bila odposlana skupaj z izvidi in ostalim zahtevanimi dokumenti. Zdaj pa me zanima kako poteka postopek naprej. V kolikem času se takšne zadeve rešujejo. Vsaj približni čas. Hvala

Postopek v nadaljevanju poteka tako, da vas bo najprej pregledal zdravnik s strani invalidske komisije I. stopnje, ki bo podal tudi mnenje glede vaše telesne okvare. To mnenje bo upošteval organ ZPIZ, ko bo izdal prvostopenjsko odločbo glede vaše telesne okvare in pravice do invalidnine. Zoper to odločitev se lahko pritožite na drugostopenjskki organ, zoper to, dokončno odločbo, pa lahko zahtevate sodno varstvo. V zvezi z uveljavljanjem pravic iz invalidskega zavarovanja naj bi zavod odločil najkasneje v 6 mesecih. V primeru telesnih okvar dejansko odloči bistveno prej. Vprašajte na ZPIZ, kjer postopek vodijo v kolikšnem času boste na vrsti.
Lep pozdrav.

Zakaj je temu tako? Kdo nosi odgovornost in ali po ZPIZ 2 invalidov ni več?
“Po sedaj veljavnem ZPIZ-1 vam ta pravica še pripada, po ZPIZ-2, ki naj bi bil sprejet do konca tega leta te pravice na novo ne boste mogli več pridobit.” No, ZPIZ-2 zdaj velja, na ZPIZ-u se pa tudi držijo tega kot pijanec plota.

Odgovor sem vam podal pri vašem prvotnem vprašanju. Zavod se je dolžan držati zakona in vsako ravnanje zaposlenih na Zavodu, ki bi bilo v nasprotju z zakonom je protizakonito, zato je ravnanje Zavoda pravilno. Nadomestilo za telesno okvaro je bilo z Zakonom v Državnem zboru odpravljeno, kar pomeni, da ga več ni.

New Report

Close