Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Pritožba na odločbo I stopnje

Pritožba na odločbo I stopnje

Spoštovani!
Mož (39 let) je v bolniškem staležu že več kot eno leto. (Karcinom želodca- Postopek zdravljenja 3x kemo, operacija-odstranitev celotnega želodca in dela požiralnika, potem spet 3x kemo. Zdravljenje zaključeno junija 2009) Od takrat kontrola na tri mesece. V novembru je zdravnik podal vlogo na invalidsko komisijo, mnenje, da ni več sposoben upravljanja samost. pridobitvenega dela. Na I. stopnji je komisija ugotovila 1. stopnjo invalidnosti in 80% telesno okvaro(sporazum SFRJ). Mnenje I. stopnje je bilo poslano v revizijo na II. stopnjo, kjer so ga spremenili. Priznana mu je 80% telesna okvara, v obrazložitvi odločbe pa navajajo, da invalidnosti pri možu ni, ker menijo, da zdravljenje še ni končano in je možna rehabilitacija. Glede na to, da je mož s.p. z dejavnostjo, ki zahteva tudi precejšnje fizične (ne samo psihične) obremenitve, njegovo stanje pa je takšno, da ima zaradi odstranitve želodca poseben režim prehrane (hrani se na dve uri, vsakodnevne driske, zatekanje hrane nazaj v usta, tresenje, slabosti v smislu omedlevice…), in ni možno opravljanje dela za polovični delovni čas, nameravava vložiti pritožbo.
Prosila bi za nasvet, glede na ugotovitev II stopnje, da zdravljenje še ni končano in je možna rehabilitacija, minilo pa je že več kot pol leta od konca zrdavljenja, pa nihče prej o tem ni govoril, oziroma tako kirurgi kot onkologi smatrajo, da že zdravljenje zaključeno. LP Barbara

Odgovora v medicinskem smislu, kdaj je zdravljenje neke bolezni končano verjetno ne bom mogel podati , saj takšen odgovor bi lahko podal le kvalificirani zdravnik- onkolog. Povedal pa bi rad, da je dejansko po 60. členu Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1, Uradni list RS, št. 106/99) potrebno , da je zdravljenje končano, saj gre za invalidnost šele, kadar se sprememb v zdravstvenem stanju ne more več odpraviti z zdravljenjem ali ukrepi madicinske rehabilitacije. Kot rečeno bi takšen odgovor lahko podal le pristojni onkolog, po možnosti onkolog, ki vašega moža zdravi, saj gre za strokovno medicinsko vprašanje. V kolikor se boste pritožili in kasneje sprožili pred pristojnim socialnim sodiščem socialni spor boste vsekakor sodišču predlagali da navedeno odločilno vprašanje razščisti tudi s pomočjo sodnega izvedenca-onkologa.
Kakor navajate je vaš mož samostojni podjetnik z dejavnostjo, ki je tudi fizično težka. Menim, da vsekakor ni sposoben za opravljanje svojega dela tako, da bo vsekakor še naprej v bolniškem staležu. Paziti morate, da mu pristojni organi( imenovani zdravnik oz. zdravstvena komisija) ZZZS podaljšujejo “bolniški stalež”. Ker zdravljenje po mnenju IK ni zaključeno, bo lahko v bolniškem staležu dokler ne bo pri njemu z dokončno odločbo ZPIZ-a ugotovljeno, da je sposoben opravljati druga dela ali svoja dela z omejitvami oziroma , da je pri njemu nastopila invalidnost I. kategorije.

Lep pozdrav

Spoštovani, navezujem se na zgoraj naveden odgovor.
Sama sem pred letom dni bila prav tako na invalidski komisiji kjer mi je komisija I. stopnje priznala invalidsko upokojitev , potem pa je senat II stopnje zavrnil upokojitev z obrazložitvijo da zdravljenje ni končano. Vse do sedaj sem bila v bolniškem staležu, ker sem imela novo operacijo na drugi rami. Ortoped je napisal da je stanje dokončno in priporočal napotitev na invalidsko komisijo zaradi hendikepa , kar je zdravnica tudi storila , istočasno pa je poslala predlog na ZZZS za podaljšanje bolniške. Sedaj pa sem dobila od komisije zaključeno bolniško.
Pred mesec sem postala brezposelna in sem prijavljena na zavodu za zaposlovanje, kar so na odločbi tudi napisali oziroma so napisali da ne delam.
Sicer sem podala pritožbo z zahtevo za osebni pregled pred komisijo, odgovor še čakam.
Zanima me ali sem opravičena do bolniškega staleža do pregleda pred invalidsko komisijo glede na to da so me prvič zavrnili z utemeljitvijo da zdravljenje ni končano.
Sicer je res da sedaj ne delam, vendar glede na moje težave se v primeru da bi mi bilo ponujeno delo dela ne bi upala sprejeti, v primeru zavrnitve pa bi izgubila pravico do nadomestila na zavodu.
Prosim za vaš nasvet

nova
Uredništvo priporoča

Postopek v primeru uveljavljanja pravic iz invalidskega in pokojninskega zavarovanja je urejen v Zakonu o pokojnonskem in invalidskem zavarovanju ( ZPIZ-1, Uradni list, RS, št,107/ 99 s spremembami). V primeru “bolniškega staleža ” pa govorimo o začasnih stanjih zavarovanca, ko ta zaradi bolezni, poškodbe ali drugega razloga začasno, za določeno obdobje, dokler takšno stanje traja, ni sposoben opravljati svojega dela. Tudi postopek je v tem primru drugačen in ga vodijo drugi organi, drugega zavoda ( izbrani zdravnik, imenovani zdravnik, zdravstvena komisija), kot pa v primeru, ko se pri zavarovancu ugotavlja invalidnost. Navedeno razlikovanje je pomembno zaradi razumevanja stvari same in zaradi ukrepanja v posameznem primeru.
Za čas, do pregleda pred invalidsko komisijo, ste upravičeni do bolniškega staleža le pod zgoraj navedenimi pogoji, torej, če zaradi zdravstvenih razlogov niste sposobni opravljati svojega ali drugega primernega dela, ne pa iz razloga ker postopek pred organi, ki odločajo v postopku uveljavljanja pravic iz invalidskega zavarovanja, še ni končan oziroma dokončen. Postopek pred organi zdravstvena ga zavarovanja je tisti v okviru katerega boste uveljavili svojo pravico iz naslova zdravstvenega zavarovanja, ne glede na to ali ste prijavljeni na zavodu za zaposlovanjekot brezposelna oseba ali ste v delovnem razmerju.
V kolikor smatrate, da za delo iz prej navedenih razlogov niste sposobni lahko pri pristojnih organih zahtevate, da se ugotovi vaša začasna nezmožnost za delo.
V kolikor vam s strani zavoda za zaposlovanje ponudijo ustrezno oziroma primerno delo ste ga dolžni sprejeti v izogib posledicam, ki jih sami navajate. V kolikor pa oiz zdravstvenih razlogov neko obdobje ( kako dolgo je to obdobje je stvar ocene pristojnih organov, ko odločajo o bolniškem staležu) niste sposobni za delo na konkretnih delih boste v bolniškem staležu.
O zdravstvenih težavah in sposobnostih zaradi tega, da ne bo kasnejših zapletov, obvestite na rednih razgovorih svojo zaposlitveno svetovalko.

Spoštovani! Imam zelo kratko vprašanje ali mi lahko kljub vsem izvidom specialistov iz katerih se da razbrati najmanj 3 stopnja invalidnosti invalidska komisija to zavrne izrzloga da ker sem mlad imam 11 let delovne dobe in če mi dodelijo kategorijo bom po njihovem mnenju težko dobil službo

Spoštovani,

delovanje oziroma odločanje invalidskih komisij včasih ni povsem skladno s pravnimi pravili, ki komisijam postavljajo omejitve pri njihovem odločanju oziroma si komisije jemljemo več svobode kot je morda primerno oziroma pravilno. Ravno iz tega razloga nam že Ustava RS omogoča sodno varstvo pred akti upravnih oziroma državnih organov. Zavrnitev zgolj iz razloga starosti oziroma iz razloge, ker komisije meni, da boste tako težje dobili delo, presega pooblastila komisije.

lp

Jaka Cepec

Pozdravljeni! Zanima me koliko se časa čaka na odgovor invalidske komisije 2.stopnje,ker sem odala pritožbo in so minila že dva meseca,odgovora še nobenega.Lp.Rada.

Lahko tudi kakšnih 6 mesecev oz. rok 6 mesecev je skrajni zakonski rok, ki teče od trenutka, ko komisija prejme popolno delovno in medicinsko dokumentacijo.

lp

Pozdravljeni,

stara sem 46 let in imam 7 let delovne dobe v Sloveniji in 3 leta v Nemčiji ta delovna doba je pridobljena na osnovi starševskega varstva. Bila sem na invalidski komisiji I stonje kjer so mi dodelili III kategorijo na osnovi moje diagnoze:
okulist ostrina vida na daljavo: Do:gpo = 0,005,
Lo: -2,50sph -5,50 cyl/90= 0,20, Forija: normoforija, Fuzija: ne vidi 2, Globinski vid po Osterbergu 300 kotnih sekund nima, Barvni čut: test Ishihara ne vidi…….
ORTOPED: spondiloza s sublig.protuzijami L4-L5 in L5-S1, znaki cervikobrahialnega levostranskega sindroma ob kronični levostranski lumboishialgiji, preoved dvigovanja več kot 5 kg.
Z dodeljeno kategorijo se ne strinjam saj na eno oko ne vidim ničesar na drugo a tudi zelo slabo. zanima me, če je taka diagnoza res le za III kategorijo?

lp,
Jasmina

Spoštovani,

na vaše vprašnje ne morem podati odgovora, saj gre za medicinsko vprašanje, poleg tega pa gre za forum, ki se ukvarja z bolniki z rakom. V kolikor menite, da komisija ni odločila pravilno, predlagam, da izkoristite pravno možnost in vložite zoper odločbo komisije I. stopnje pritožbo.
V pritožbi navedite razloge zaradi katerih menite, da odločitev ni pravilna.

lp

Jaka Cepec

Pozdravljeni!

Imam dva vprašanja.
Pred mesec dni sem dobil, zaradi operacije discus hernie Odločbo 26.09.2011 in dodeljena mi je III. kategorija invalidnosti. Medtem sem bil zaradi bolečin na terapijah in kontrolnem MR-u, in ugotovljeno je da imam recidiv hernije in da bi spet moral na operacijo. Spet sem na polnem bolniškem od 06.09.2011 do 5.11.2011 in mi je moja zdravnica rekla da mi s tem datumom mora zaključit bolniško, ker je ta Odločba ZPIZ-a končna. Sem še vedno pri istem delodajalcu, saj smo se zmenili, naj ostanem še pri njem ker sem na bolniškem.
1. Ali je to res da mi se zdaj prekinja bolniška kljub mojem zdravstvenem stanju, dijagnozi recidiva hernije, in bolečinah ki jih trpim?
2. Kateri drugi delodajalec je sedaj pripravljen da mi da delo, v takšnem stanju kot sem zdaj, in da ve da bom moral v kratkem času spet na operacijo??

Hvala!

Spoštovani,

bolniški stalež po slovenski zakonodaji ne pozna absolutnega končnega roka in tako časovno ni omejen. Res je, da vas mora, po Pravili zdravstvenega zavarovanja, osebni zdravnik po enem letu zdravljenja predlagati invalidski komisiji v ocenitev morebitne invalidnosti in s tem invalidske upokojitve… V skladu z zakonodajo (kar lahko najdete že v več odgovorih na tem forumu) vam bolniški stalež do 30 dni odobri osebni zdravnik nad tem rokom pa imenovani zdravnik. V kolikor vam imenovani zdravnik podaljšanja bolniške ne odobri imate pravico do pritožbe na komisijo II. stopnje, zoper odločbo komisije pa tožbo.

Na žalost je vaše prvo vprašanje nekoliko ni jasno, saj ne razumem povezave med priznanjem invalidnosti III. kategorije in podaljšanje bolniškega staleža…

lp

Jaka Cepec

Mene pa zanima, koliko časa traja, da delovno socialno sodišče potrebuje za odgovor, ko vložiš tožbo zoper odločbo ZZZS, in če me tudi tukaj zavrnejo kaj potem? Namreč zaključili so mi bolniški stalež, zdravljenje pa še ni bilo končano, na to sem se pritožila, vendar so pritožbo zavrnili in ostane še samo sodišče.

Hvala za odgovor

Spoštovani,

kot ste sami navedli je odločitev komisije dokončna in tožba ne zadrži izvršitve, kar pomeni, da se boste morali vrniti na svoje delovno mesto oz. da ne boste več dobivali nadomestila za bolniško odsotnost, če ste samostojna podjetnica.

Od vložitve tožbe do pravnomočne sodbe zagotovo mine kar nekaj časa oz. računajte vsaj kakšno leto. Pri tem je seveda zelo pomemben dejavnik težavnost vašega primera, čas razpisa glavne obravnave, potreba po izvedencu itd.

Če s sodbo niste zadovoljni lahko vložite še pritožbo. Po tem je sodba pravnomočna in zopet njo več ni rednega pravnega sredstva.

lp

Jaka Cepec

Spoštovani!

Dne 11.11.2011 sem v službi padla in si poškodovala koleno tako, da ne morem več pravilno in v celoti stopit na stopalo. V kolenu se mi je nekaj premaknilo in noge ne morem več popolnoma iztegnit (10 stopinj manj, je določil specialist).
Osebna zdravnica je po enem mesecu bolniškega moj zdravstveni karton poslala na komisijo, da bi mi bolniško podaljšali, kar so tudi ugodili za skoraj en mesec do 9.1.
V tem dnevu 9.1.sem bila tudi naročena na ponovni pregled pri specialistu travmatologu, ki mi je predlagal operativni poseg artroskopijo vendar me je najprej poslal še na magnetnoresonanco. V izvidu je še dopisal: Gospa opravlja delo, pri katerem mora pomagati pri dvigovanju bolnikov. S stanjem kot je sedaj za takšno delo ni sposobna, zato svetujem, da ostane v bolniškem staležu.
Po prejetem izvidu se je zdravnica zopet pritožila komisiji in dobila negativen odgovor.

Zdaj se jaz sprašujem kake pravice imam in kaj naj napišem v pritožbi, da bi bila uspešna saj si ne predstavljam dela z starejšimi, bolanimi, nepokretnimi, skrb za njihovo varnost, če še za sebe ne morem poskrbet, da bom delo izpeljala v celoti, da bo varno za oba.
Si predstavljate, da bi mi pacient pri kopanju v kopalnici padel??? Kaj takrat, kdo bi bil kriv??

Spoštovani,

čeprav vaš problem ni povezan z rakavimi boleznimi bom nanj odgovoril, saj gre za pogosto in zelo hudo težavo. Bolniški stalež do 30 dni odobrava osebni zdravnik, nad 30 dni pa imenovani zdravnik. V kolikor imenovani zdravnik meni, da bolniška več ni potrebna izda odločbo s katero vam staleža ne podaljša. V takšnem primeru prihaja v praksi že takoj do hude napake, saj bi moral zoper takšno odločbo pritožbo poslati pacient v svojem imenu, ne pa njegov osebni zdravnik, ki se zoper pritožbo običajno ne pritoži v pravnem smislu, ampak zgolj poda ponovno vlogo za podaljšanje staleža. V takem primeru je za zavarovanca primer že lahko izgubljen, saj ni pravočasno vložil pritožbe zoper odločbo imenovanega zdravnika in posledično postane odločba pravnomočna.
V kolikor je pritožba pravočasna jo obravnava t.i. komisija, ki je drugostopenjski organ v upravnem postopku. Odločitev komisije je dokončna in zoper odločbo je možna samo tožba. Temeljni problem pa nastane, ker vložitev tožbe ne zadrži izvršitve odločbe komisije in se MORA delavec zato VRNITI na delovno mesto, ker je po mnenju ZZZS sposoben opravljati delo.

Če ste torej prejeli odločbo 2. stopenjskega organa morate ne glede na vašo dejansko sposobnost pričeti ponovno opravljati delo, saj bi bila v nasprotnem primeru vaša odstotnost iz delovnega mesta neupravičena.

Kako pa lahko pride do takšne odločitve in zakaj so takšne odločitve vedno bolj pogoste in zakaj potem ZZZS veliko večino teh sporov na sodišču izgubi pa je drugo vprašanje, ki ga midva ne bova uspela rešiti tukaj in sedaj.

Z žalostjo, da vam ne morem bolje pomagati vas kljub temu lepo pozdravljam in vam želim čimprejšnje okrevanje.

Pozdravljeni

Imam vprašanje ki mi ne da miru, saj dobivam zelo različne informacije, zato vas naprošam za konkreten odgovor.

Star sem 30 let.V letu 2010 sem imel prometno nesrečo ko se je oseben avto zaletel v mene,ko sem čakal da se iz stranske ceste pripeljem na glavno, bil sem v bolnici teden dni, posledice so še danes in sicer take da nikakor ne morem dvignit desne roke. Od vratu vse do komolca me spremljajo močne bolečine in mravljinčenje ter močna oslabelost desne roke, moči skoraj ni. Bil sem na mnogih pregledih in po ocenah zdravnikov dvignem roko za 30-40 stopinj, opravil sem veliko terapij a žal izboljšanja ni bilo. Na bolniški sem že dobro leto in nekaj mesecev, po poklicu sem frizer svojega dela pa nikakor ne morem opravljat ker mi desna roka ne omogoča potrebnih gibov, oz. je v zelo slabem stanju.

Dobil sem podatek da obstaja tudi začasna upokojitev, kar so mi predlagali zdravniki ki me spremljajo od samega začetka. Ko sem vprašal po tej upokojitvi so mi dejali da to sploh ne obstaja, ko sem poizvedoval sem dobil odgovor da obstaja, a nihče mi ni znal povedat kako do tega pridet. Na ZPIZ, so mi dejali da se tako upokojitev dodeli za določeno obdobje, okvirno v kolikor bi lahko trajale posledice, nato sledi nova komisija, ki bi podala novo stališče-mnenje. Trenutno sem še na bolniškem, zdravljenje še ni končano, ortoped pravi da pričakuje še dolgotrajen postopek zdravljenja, gibljivost vratne hrbtenice v vseh smereh izrazito boleča in omejena, ter da prav tako boleča in omejena gibljivost v desnem ramenu.

DIAGNOZE SO NASLEDNJE:
-Stanje po distorziji vratne hrbtenice
-Stanje po distorziji vratne hrbtenice z poškodbo bicepsa puli-ja tetive dolge glave bicepsa desne rame
– Miofascialni sindrom po poškodbi
– Kronična whiplash poškodba

Tako, sedaj me zanima kaj konkretno lahko uveljavim oz. kakšne so možnosti za uveljavite “začasne upokojitve”, oz. kaj svetujete.

Hvala za odgovor

Spoštovani,

čeprav vaše težave ne sodijo v ta forum vam na kratko odgovarjam. Informacije, ki ste ji prejemali so verjetno posledica dejstva, da lahko invalidska komisija v postopku ugotavljanja invalidnosti ugotovi določeno stopnjo invalidnosti, vendar vas zaradi narave težav in mladosti invalidnost “prizna” zgolj za določeno obdobje po katerem bo opravila ponoven pregled in ponovno oceno vaše morebitne invalidnosti.

Pričetek postopka za ugotavljanje invalidnosti običajno predlaga vaš osebni zdravnik, ki oceni vaše zdravstveno stanje in morebitno potrebo oz. smiselnost po uvedbi takšnega postopka. V skladu z Pravili in prakso, imenovani zdravnik postopek vedno predlaga po poteku 1. leta od pričetka nezmožnosti za delo.

O samem postopku pa si lahko več preberati pri ostalih obširnejših odgovorih.

lp

Pozdravljeni!
Star bom 45 let in sem dobil odločbo ( ZPIZA).Do leta 2017 imam dalje 3 kategorijo. Mene zanima,zakaj mi niso dali trajno, ker sem že 12 let invalid, in so mi jo samo podaljševali.Najprej na 2 leti, potem 5 let in spet na 5 let. Ali se lahko pritožim na odločbo? Kaj lahko pričakujem?
Hvala za odgovor.

Spoštovani,

komisija je očitno ocenila, da je narava vaših zdravstvenih težav takšna, da obstaja možnost ali verjetnost, da se bo vaše zdravstveno še izboljšalo… Zoper odločbo se seveda lahko pritožite, v kolikor menite drugače, vendar zna biti to težko dokazati.

lp

Jaka Cepec

New Report

Close