Med.Over.Net

Pravni nasveti

Odgovarjajo: Pavel Zajc, pravnik

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

Pavel Zajc , pravnik

Odvetnik Pavel Zajc

Odvetnik Pavel Zajc je po uspešnem študiju na Pravni fakulteti v Ljubljani diplomiral z diplomsko nalogo z naslovom “Ugotavljanje materialne resnice v pravdnem postopku”. Po opravljenem pripravništvu v podjetju in na sodišču je uspešno opravil pravosodni izpit, nato pa se je odločil za opravljanje odvetniške dejavnosti in odprl svojo odvetniško pisarno. Pri opravljanju odvetniške dejavnosti se odvetnik zaradi ves čas relativno hitro spreminjajoče zakonodaje, ustrezno izobražuje in sledi temu ustrezni sodni praksi. Odvetniku pri delu asistirajo sodelavci z univerzitetno pravno izobrazbo, v posebej in izredno zapletenih primerih pa posebej angažirani zunanji ozko specializirani strokovnjaki z različnih področij. Odvetnik Pavel Zajc pri delu uporablja poleg slovenskega, tudi angleški, nemški, srbski in hrvaški jezik. V odvetniški pisarni se na podlagi izkušenj in strokovnega znanja odvetnika ukvarjajo s civilnimi, gospodarskimi, delovnimi, prekrškovnimi in kazenskimi zadevami. Na civilnem področju je še posebej specializirana za odškodninske zadeve in za sestavo vseh vrst pogodb. Na gospodarskem področju pa je specializirana za postopke izvršb, gospodarskih sporov, za postopke ustanovitev in prenehanj družb in za sestavo vseh vrst pogodb. Pisarna pri delu tekoče sledi razvoju prava in s tem povezanim spremembam zakonodaje in sodne prakse na vseh področjih njenega dela. Pri opravljanju dela zastopa odvetnik interese strank v skladu z Zakonom o odvetništvu.

Policijsko opozorilo - kartoteka?

Default avatar

arctos

Spoštovani!

Prijateljica se ukvarja z modelingom in v pogodbi ima zapisano, da ne sme imeti "kartoteke", verjetno zaradi prehoda državne meje.
Pred kratkim je na dopustu na Hrvaškem storila manjši prekršek in jo odnesla zgolj z opozorilom. Ali to sedaj pomeni da ima že kartoteko? Se kartoteke razlikujejo glede na državo, ali so vsi zapisi, ne glede na lokacijo zbrani v isti kartoteki za osebo? Ima lahko zaradi opozorila težave pri prečkanju državne meje?

Najlepša hvala za odgovore.

lep pozdrav
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

Glede na to, da je dobila le opozorila menimo, da ni vpisana v evidenco kršiteljev. Menimo, da zaradi opozorila ne bo imela težav pri prečkanju meje. Te bi imela le v primeru, če bi npr. bila za njo izdana tiralica ali npr. če bi imela tam neplačane globe, davčni dolg ipd.
Dostop do podatkov iz teh evidenc je pristojnim državnim organom dovoljen le zaradi preiskovanja storitve kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti, ali v drugih primerih, ki so povezani z zagotavljanjem nacionalne varnosti ali ustavne ureditve in so določeni z zakonom. Dostop do podatkov iz ostalih evidenc je pristojnim državnim organom dovoljen le zaradi opravljanja njihovih nalog, določenih z zakonom. Glede na navedeno lahko zaključimo, da vsaka država za prekrške vodi svoje evidence.

S spoštovanjem!
Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.
Default avatar

KOZOROG

Pozdravljeni,

zanima me po kolikšnem času te izbrišejo iz hrvške polcijske evidence?
(l.2008 so v mojem avtu zasegli 2g konoplje, temu primerno sem morala na hrvško policijsko postajo in sodniku za prekrše...plačala sem globo...ni šlo naprej v Slovenijo...Še vedno po petih letih me na hrvaških mejnih prehodih pregledujejo, ali bom kdaj izbrisana iz evidence?)

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
m&b
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

zakonodaje Republike Hrvaške žal ne poznamo.

S spoštovanjem!

[email protected]

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.
Default avatar

Mlada

Spoštovani!

Danes sem po neumnem prečkala cesto pri rdeči luči. Na drugi strani je stala policistka in me vprašala za podatke - ime in datum rojstva. Sem še mladoletna. Rekla je (ne spomin se natančno, ker sem bila narvozna), da naj bo tokrat samo opozorilo.

Zania me, kaj lahko s tema dvema podatkoma sploh naredi, ali bo obvestila starše in ali grem res lahko h sodniku za prekrške. Prav tako me zanima, ali bo ta prestopek viden in bi me lahko oviral npr. pri iskanju zaposlitve?

Najlepš hvala za vaš odgovor in čas!
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

glede na to, da vas je policistka le opozorila menimo, da ne bo obveščala nikogar. Opomin sme prekrškovni organ in sodišče izreči za prekršek, storjen v takih olajševalnih okoliščinah, ki ga delajo posebno lahkega. Proti mladoletniku, ki ob storitvi prekrška še ni bil star 14 let (otrok), se ne smejo voditi postopki za prekrške in izreči sankcije za prekrške. O dejanju, ki ima vse znake prekrška in ga stori otrok, prekrškovni organ obvesti osebo, ki je dolžna skrbeti zanj, in kadar je to potrebno glede na naravo in težo dejanja, tudi pristojni organ socialnega varstva.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

str

zdravo

mene pa zanima ce se ti cez cas kartoteka zbrise ,ce nicesar vec ne naredis,
pol leta nazaj sem vlomil v trgovino s prijatelji in ukradili stvari..dobilo so nas ,priznal sem krivdo
uzeli so mi prstne vtise ,slikali itd in naredili kartoteko...zdaj sem se priselil v nemcijo in zivim normalno
me zanima ce se zbrise kdaj ta zlocin

hvala
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

Obsodba se izbriše iz kazenske evidence v določenem roku, od takrat ko je bila kazen izvršena, zastarana ali odpuščena, če obsojenec v tem roku ne stori novega kaznivega dejanja.
Roki iz prejšnjega odstavka so:
- za obsodbo, s katero je bil storilcu izrečen sodni opomin, in za obsodbo, s katero mu je bila odpuščena kazen – eno leto od pravnomočnosti sodne odločbe;
- za pogojno obsodbo – eno leto, od takrat ko je potekla preizkusna doba;
- za obsodbo na denarno kazen, stransko kazen ali kazen zapora do enega leta – tri leta;
- za obsodbo na kazen zapora nad eno leto do treh let – pet let;
- za obsodbo na kazen zapora nad tri leta do petih let – osem let;
- za obsodbo na kazen zapora nad pet do deset let – deset let;
- za obsodbo na kazen zapora nad deset do petnajst let – petnajst let.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

4143151351

Zdravo, zanima me če se prometni prekrški- hodil sem brez sredstva ki bi me osvetljevalo, vpišejo v kartoteko, in če se, kako dolgo je potrebno da se izbrišejo?
Default avatar

NellA4

Spoštovani,
pred kratkim sem naredila veliko neumnost in v trgovini ukradla oz. menjala ceno na izdelku, tako da je na koncu stal le ta 1.90 namesto 4.90... vem, zelo neumno dejanje... Varnostnik me je po končanem nakupu ustavil in odpeljal v svoj prostor, kjer sem priznala kaj sem naredila, naredil je lasten zapisnik in pa poklical tudi policijo, ki je naredila zapisnik, trgovina se za pregon kaznivega dejanja ni odločila. Ali imam zdaj kartoteko na policiji, se bo to kdaj izbrisalo? In pa, sem v evidenci celotne trgovske verige te trgovine (v mojem primeru INTERŠPAR). Pa še to, kdo vse ima vpogled v mojo kartoteko; naprimer bodoči delodajalci?
Sedaj sem še študentka in mogoče bi kdaj delala kot prevajalka oz. tolmačila na sodišču, lahko zaradi tega kaznivega dejanja sploh še opravljam to službo na sodišču, koliko mi je znano ne smeš imeti zapisnika oz. kaznivega dejanja če želiš delati na sodišču.
Hvala že v naprej za odgovor!

L.p
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

v primeru pravočasnega plačila globe, prekršek ne bo vpisan v evidenco prekrškov.

Pravnomočne odločbe, sodbe oziroma sklepi o prekrških se iz evidenc izbrišejo po poteku treh let od dneva pravnomočnosti odločb.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

vaše dejanje bi lahko bilo vpisano le v evidenco kaznivih dejanj, kamor pa se vpisujejo le storilci kaznivih dejanj, ki so bili spoznani za krive s pravnomočno sodbo sodišča. Ker se v vašem primeru podjetje za pregon ni odločilo, se vaše dejanje ne bo vpisalo v evidenco kaznivih dejanj.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

luka441

Pozdravljeni,
Včeraj so me policisti v civilu dobili z 1g marihuane. Ker sem krivdo priznal in pri postopku sodeloval je policist zapisal da sem sam izročil dva ročno zvita cigareta z delci rjave in zelene barve. Obveščen sem bil da gre dokazno gradivo na preiskavo, policist pa mi je ob enem povedal, da bom dobil čez nekaj tednov na dom kazen 40€ ter da je šlo le za prekršek. Policistu sem moral tudi povedati številko mobilnega telefona. Omeniti moram tudi da sem polnoleten. Zanima me če gre ta prekršek v kakšno evidenco in kdo jo lahko vidi ter po kolikšnem času se ta prekršek izbriše z evidence?

Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor!
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

5. člen Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami določa, da je posest prepovedanih drog prepovedana.
Kakšen postopek bo sodišče začelo, je odvisno od konkretne situacije. V primeru, da ste imeli majhno količino droge zase in svoje potrebe se bo proti vam začel postopek o prekršku proti mladoletniku, če ste drogo prodajali prijateljici, potem pa se bo proti vam začel kazenski postopek proti mladoletniku. Če smatramo, da gre v vašem postopku za prvo situacijo, vam lahko sodišče izreče vzgojni ukrep (lahko le ukor ali pa javno koristna dela, itd…) ali izjemoma globo (to le, če ste stari več kot 16 let in manj kot 18 let).
Zakon o prekrških določa, da se globa lahko na predlog storilca nadomesti z opravo določene naloge v splošno korist ali korit samoupravne lokalne skupnosti. Sodišče nato opravi poizvedbe zaradi ugotovitve storilčevega premoženjskega stanja in možnosti za plačilo globe ali drugih dejstev, pomembnih za odločitev o ugovoru. Pri tem lahko zahteva tudi poročilo pristojnega centra za socialno delo o okolju in razmerah, v katerih storilec živi. Če je predlog utemeljen, sodišče pripravi predlog konkretne naloge in ga pošlje pristojnemu centru za socialno delo ter ga pozove, da na podlagi mreže izvajalcev izbere ustrezno organizacijo. Center za socialno delo pripravi predlog na podlagi razgovora s kandidatom, njegovih osebnih lastnosti in sposobnosti, seznama organizacij in konkretnega dogovora z organizacijo. Center za socialno delo mora najpozneje v 30 dneh sporočiti sodišču organizacijo, ki bo posamezniku omogočila opravljanje nalog. Če se kandidat neopravičeno ne odzove vabilu na razgovor ali se mu izmika, se šteje, da je umaknil predlog za nadomestitev globe, o čemer center za socialno delo obvesti sodišče. Sodišče ugodi predlogu storilca s sklepom o nadomestitvi globe, s katerim se določijo tudi vrsta, organizacija in trajanje naloge, ki jo mora storilec opraviti. Zoper sklep o nadomestitvi globe ni pritožbe.

Pravnomočne odločbe, sodbe oziroma sklepi o prekrških se iz evidenc izbrišejo po poteku treh let od dneva pravnomočnosti odločb, vendar ne dokler trajajo stranske sankcije.

Dokumentarno gradivo, ki nastaja pri delu organov za postopek o prekrških v obliki vpisnikov, se hrani trajno. Dokumentarno gradivo, ki nastaja pri delu organov za postopek o prekrških v obliki določenih pomožnih knjig (seznam odvzetih predmetov, evidenca zapadle, neplačane globe, sodne takse, stroškov postopka, odvzete premoženjske koristi in kazni za kršitev postopka), se hrani pet let.

S spoštovanjem!

[email protected]

Moderatorji

Pavel Zajc , pravnik
Odvetnik Pavel Zajc