Forum: Pravni nasveti

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

Ločitev in delitev premoženja

Odgovori Nova tema
Default avatar Pred ločitvijo 25 Nov 2012 18:22

Pozdravljeni

Žal sva tudi midva pred meseci prišla do točke, ko ni šlo več naprej. Žena je spakirala kovčke, vzela otroka in šla. S sabo pa ni pozabila vzeti tudi več kot polovico privarčevanega denarja.
Stanovanje je last mojih staršev, tako da so prihranki bili praktično edino premoženje, v katerega sem jaz prispeval 3/4 in žena 1/4 (takšno je bilo namreč razmerje najinih dohodkov)
Med tem časom si je z tem denarjem zgradila hišo na parceli svojih staršev, tako da so uradno lastniki oni.
Zanima me, kako lahko to dejstvo vpliva na delitev premoženja ob ločitvi. Ali to pomeni, da je sedaj to premoženje izvzeto iz delitve in se bo preostanek prihrankov še enkrat delil?

Hvala

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar ODV.Koprivsek 5 Dec 2012 08:26

Spoštovani!

Skupno premoženje sestavlja osebni dohodek vsakega od zakoncev, prihranki osebnega dohodka. Sem spada tudi pokojnina, če le ta izhaja iz minulega dela v času trajanja zakonske zveze. Med to spadajo tudi plodovi skupnega premoženja (obresti, dividende, ...) in vse stvari, ki so bile kupljene z denarjem iz skupnega premoženja. Enako velja za kredit, četudi je bil ta dan samo enemu zakoncu in če ga je odplačeval en zakonec, če so seveda sredstva za obroke izvirala iz skupnega premoženja. Če zakonca zgradita lastno hišo iz sredstev, ki sta jih privarčevala v času trajanja zakonske zveze, potem je ta hiša skupno premoženje. Enako velja tudi, če sta vlagala skupna sredstva v nepremičnino, ki je sicer posebno premoženje enega zakonca, pa so bila ta vlaganja takšna, da se stanje in vrednost nepremičnine tako ekonomsko spremeni, da jo lahko štejemo za novo stvar (npr. na zemljišču enega od zakoncev skupaj zgradita hišo). Če pa gre na drugi strani za manjša vlaganja (notranja adaptacija hiše), potem lahko zakonec, ki ni lastnik zahteva samo povračilo denarne vrednosti svojega prispevka k povečanju vrednosti posebnega premoženja drugega zakonca. Premoženje, ki ga ima zakonec ob sklenitvi zakonske zveze in premoženje, ki ga zakonec pridobi v času trajanja zakonske zveze, vendar ne z delom je njegovo posebno premoženje. Sem spadajo predvsem darila, poročna darila, pomoč prijateljev pri gradnji hiše in vse pravice, ki so vezane na posameznika (osebne služnosti, preživnine, invalidnine, nezgodne rente, odškodnina za bolečine, ...)..
Pri delitvi velja načelo, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, vendar pa zakonec, ki misli, da je z delitvijo na enake dele prikrajšan lahko zahteva določitev deleža po prispevanju k skupnemu premoženju. Tako lahko zakonca dokažeta, da sta k skupnemu premoženju prispevala v drugačnem razmerju.

Lep pozdrav!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

info@koprivsek-op.com
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Default avatar Premoženje, če zakonca ne živita več skupaj 28 Dec 2012 11:02

Pozdravljeni

Mene pa zanima, če se v skupno premoženje (premoženje, ki se deli ob ločitvi) šteje tudi premoženje pridobljeno po razpadu zakonske zveze - takrat ko se eden izmed zakoncev odseli, vendar ločitev še ni uradna.
V mojem primeru se je žena namreč odselila pred več kot pol leta, uradno pa še vedno prebiva na skupnem naslovu. Premoženje sva si pošteno razdelila. Ker sporazumne ločitve noče bom moral vložiti tožbo za razvezo zakonske zveze.
Ker so moji dohodki bistveno višji od njenih me zanima, če bo ob ločitvi lahko zahtevala še polovico mojih dohodkov pridobljenih v tem času.

Hvala in lep pozdrav!

Default avatar ODV.Koprivsek 3 Jan 2013 10:40

Spoštovani!

Postopki za prenehanje zakonske zveze ali ločitev niso povezani z delitvijo skupnega premoženja zakoncev. Skupno premoženje se najpogosteje razdeli v ločenem postopku. Ker ste že razdelili skupno premoženje, najverjetneje s pogodbo v obliki notarskega zapisa oz. z odločbo sodišča, ste že svoje premoženje razdelili, in vaši prihodki po tem več ne spadajo v skupno premoženje. V kolikor pa razdelitve skupnega premoženja nista ustrezno zapisala, boste z ustreznimi dokazi dokazovali, da od dne odselitve ne prebivata več skupaj in da se premoženje, pridobljeno po njeni odselitvi, ne sme šteti za skupnega. Čimprej vložite tožbo na razvezo zakonske zveze, postopek je razmeroma hiter.

Lep pozdrav!

info@koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Default avatar Aleš 11 9 Jan 2013 21:40

Spoštovani
S partnerko živiva v skupnem gospodinjstvu 7 let. Po prodaji moje in njene nepremičnine sva kupila skupno nepremičnino , kjer je moj delež tretjinski njen pa dvo tretjinski . Sedaj sva v situaciji, ko v življenju nimava enakih ciljev.
Mislim , da se s prodajo nepremičnine ne bo strinjala in vas sprašujem , kakšne pravne možnosti lahko izkoristim , da jo nekako prisilim v prodajo , ker bi si želel ustvariti novo življenje.
Hvala za vaš odgovor

Default avatar ODV.Koprivsek 14 Jan 2013 09:28

Spoštovani!

S partnerko se skušajte dogovoriti. V primeru, če se ne bosta mogla dogovorit imate vi možnost kot njen solastnik prodati tako, da jo najprej ponudite njej, da jo kupi, ker ima vsak solastnik zakonsko predkupno pravico. Če se tudi s tem ne bo strinjala oz. ne bo v roku 30 dnevih sprejela ponudbe, lahko daste svoj del v prodajo na prostem trgu. Če boste med prodajo spreminjali ceno ali pogoje nakupa, morate partnerico o tem obvestiti, saj ima predkupno pravico na vsako ponudbo, ki jo postavite na trgu. V kolikor tudi na tak način svojega dela nepremičnine ne boste uspeli prodati, lahko sprožite nepravdni postopek razdelitve solastnine, pri čemer pa poiščite odvetnika po vaši izbiri, ki vam bo pri tem pomagal.

Lep pozdrav!

info@koprivsek-op.com

Default avatar lujz 21 Mar 2013 08:57

Spoštovani !

Zanima me kako je z morebitno delitvijo (v primeru razveze), partnerjevega lastniškega deleža v tujem podjetju, pridobljenega v času zakona ?

Hvala in l.p.

Default avatar ODV.Koprivsek 29 Mar 2013 08:37

Spoštovani!

Premoženje, ki ga pridobita zakonca z delom v času trajanja zakonske zveze, je njuno skupno premoženja. To velja tudi za poslovne deleže. Delež vam ne pripada le v primeru, če zakonec dokaže, da ga je pridobil na podlagi svojega posebnega premoženja.

S spoštovanjem!

info@koprivsek-op.com

Default avatar BBBB 10 Jul 2013 12:54

Pozdravljeni,

Po le 6 mesecih zakona se je žena (stara 25 let) odločila, da zakonsko življenje ni za njo in da potrebuje več svobode. Prej sva bila skupaj 6 let. Ona ni nikoli nič delala, je študentka, jaz sem zaposlen od 2010, tako da so bili moji prihodki neprimerno večji. Od septembra 2011 sva živela skupaj. Ob poroki je ona dobila 8000 eur daril, jaz pa 5000. V teh 6 mesecih sem jaz nosil vse stroške skupnega življenja (2 avta leasing, hrana, stroški za stanovanje-živela sva pri njej, vendar sem mesečno plačeval del stroškov). Tudi prej sem plačeval svoj avto in pa stroške za njenega.
Od daril sem jaz vzel takoj 2000 eur + 4000 eur imam na svojem varčevalnem računu. Ona je obdržala 3500 eur in pa vse stvari za gospodinjstvo, tv, nove gume na avtu, skupaj v vrednosti 1500 eur.
Sedaj zahteva od mene 1000eur plus stvari obrdži. Ali je do tega upravičena? Sicer sem se strinjal (da bi se agonija čimprej končala), naj bi pri njenem odvetniku podpisali sporazum. Ali je ta sporazum pravno veljaven ali ga mora potrditi notar?

Hvala za vse odgovore,

Lp

Default avatar Maja H. 16 Jul 2013 02:48

Lep pozdrav. Imam eno vprašanje. Oče in mati sta ločena že skoraj 8 let ker je mati vložila tožbo za sporazumno ločitev. Tedaj je oče pil in zdaj že eno leto ne, obrnila je oba - mene in brata proti očetu, letos pa je mati je vložila tožbo za delitev premoženja. Prva ponudba ki jo je dala pred 2 mescoma je bila 40.000 evrov, nazadnje pa 35.000 evrov - v nasprotnem primeru pa se bivalni prostor razdeli vertikalno z še eno kopalnico in vhodom pri čemer bi moral oče sofinancirati. Ker pač tako ne gre je mene vrgla ven nedeljo iz sobe tako da nimam kje spati niti lastne omare si ne smem lastiti več. Med tem časom je provocirala in besedno maltretirala očeta ker še na žalost živimo skupaj, brat se bo kmalu preselil k punci. To hišo je imel moj stric vendar je za poročno pogodbo takrat dal polovico očetu in mami, ta del stari sta porušla in na novo zazidala, torej vsak imata eno četrtino hiše. Hiša nima lastne številke in še vedno spada pod eno. Oče je mislil vzeti hišo na hipoteko in zdaj točno ne ve, ker mu njegov odvetnik ne zna prav povedati, mar nebi mogel on prav videti vse če je nekatere stvari potegnil iz geodetske uprave? Obstaja kakšna pravica za mamina dejanja če prekine tožbo ali pa da bi se prenehala besedna provokacija, ker je zares postalo nevzdržno tako za očeta kot za mene, da ne omenjam groženj ki jih je že nekaj časa govorila..

Default avatar ODV.Koprivsek 19 Jul 2013 08:22

Spoštovani!

Premoženje, ki ga zakonca pridobita z delom v času trajanja zakonske zveze, je njuno skupno premoženje. Poročna darila so posebno premoženje zakoncev, če pa so bila dana obema zakoncema skupaj, sta polovica posebno premoženje enega polovica pa premoženje drugega zakonca in ne skupno premoženje.
Pri delitvi velja načelo, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, vendar pa zakonec, ki misli, da je z delitvijo na enake dele prikrajšan lahko zahteva določitev deleža po prispevanju k skupnemu premoženju. Tako lahko zakonca dokažeta, da sta k skupnemu premoženju prispevala v drugačnem razmerju, kot 1:1. Pri določanju tega deleža pa se ne upošteva samo dohodek zakonca, pač pa tudi pomoč, ki jo je en zakonec dajal drugemu zakoncu, vodenje gospodinjstva ipd.
Predlagamo, da preden podpišete sporazum tudi vi odidete k odvetniku, ki vam bo konkretno svetoval.
Sporazum mora biti sklenjen v notarskem zapisu.

S spoštovanjem!

info@koprivsek-op.com

Default avatar ODV.Koprivsek 19 Jul 2013 08:42

Spoštovani!

V skladu z Zakonom o zakonski zvezi in družinskih razmerjih vaši mami pripada polovico premoženja, ki sta z očetom z delom ustvarila tekom zakonske zveze (obstaja tudi možnost dokazovanja, da je kateri od zakoncev prispeval več zaradi npr. višjih dohodkov ipd). Iz vašega vprašanja sicer ni moč razbrati ali gre za nadomestno gradnjo ali pa celo za črno gradnjo, glede na to, da navajate, da hiša nima hišne številke. Možno je, da nova gradnja ni vrisana v kataster stavb oziroma vpisana v zemljiško knjigo, ker oče in mama nista pridobila vseh potrebnih dovoljenj za gradnjo. Na tako gradnjo potem tudi ni možno vzeti hipoteke, podatkov o njej pa tudi ni mogoče pridobiti iz evidenc.
Najbolj ugodno za vašega očeta bi bilo, da se z mamo nekako dogovorita o tem kdo bo koga izplačal oziroma o fizični delitvi (kot jo omenjate), v nasprotnem primeru se lahko namreč zgodi, da bo vaša mama vložila predlog za delitev nepremičnine v katerem bo zahtevala sodno prodajo nepremičnine. V takšnem primeru bo vrednost, ki jo boste iztržili precej majhna. Morda je smiselno, da angažirate cenilca gradbene stroke, ki naj oceni koliko je nepremičnina dejansko vredna in jo izplačate na podlagi tega mnenja.
Glede psihičnega nasilja, ki ga nad vami izvaja mama, predlagamo, da z očetom in bratom odidete na Center za socialno zadevo in na zapisnik izpoveste kaj se dogaja doma. Tam vam bodo tudi znali svetovati kako in kaj. Prijavo o tem lahko podate tudi na policiji. Kdor namreč v družinski skupnosti z drugim grdo ravna, ga pretepa ali drugače boleče ali ponižujoče ravna, ga z grožnjo z neposrednim napadom na življenje ali telo preganja iz skupnega prebivališča ali mu omejuje svobodo gibanja, ga zalezuje, ga prisiljuje k delu ali opuščanju dela ali ga kako drugače z nasilnim omejevanjem njegovih enakih pravic spravlja v skupnosti v podrejen položaj, se kaznuje z zaporom do petih let. Gre za kaznivo dejanje nasilja v družini po 191. členu Kazenskega zakonika.

S spoštovanjem!

info@koprivsek-op.com

Default avatar j.m. 29 Jul 2013 00:09

Lep pozdrav.
Zanima me kako je z delitvijo kredita ki sem ga vzel jaz v zunajzakonski zvezi? Z zunajzakonsko partnerico sva zivela skupaj dve leti in pol,ko sva se odločila za selitev v drugi kraj.Takrat sem vzel kredit v vrednosti 7000 evro bruto.Po sedmih mesecih ko sva se preselila se ona odloči da prekine zvezo.Denar se je porabil v 5 mesecih izključno za plačevanje najemnine,stroškou,hrane plačevanja kredita itd,saj drugih virov prihodkov nisva imela saj sva bila brezposelna.(vse to je dokazljivo z bancnimi izpiski,najemno pogodbo, urejenim začasnim prebivališčem).Edini vir dohodka so bili otroški dokladi za najinega sina in njeno hčerko.V teh 5 mesecih sem jaz prejel se eno plačo in polovico regresa.
Zanima me kakšen je postopek,kolko postopek stane in kakšne so možnosti.
Za odgovor se Vam v naprej zahvaljujem.

Default avatar ODV.Koprivsek 13 Avg 2013 13:07

Spoštovani,

V skladu z določbami 56. člena Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih za obveznosti nastale v zvezi s skupnim premoženjem, in za obveznosti, ki jih prevzame en zakonec /zunajzakonski partner za tekoče potrebe družine, odgovarjata zakonca/ zunajzakonska partnerja nerazdelno tako s skupnim kakor tudi s svojim posebnim premoženjem. V skladu z navedenim je vaša zunajzakonska partnerica zavezana odplačati polovico tega kredita oziroma vam povrniti polovico plačanega kredita.
V zvezi s pojasnilom glede postopka, bi morali poznati še nekaj okoliščin, navadno pa se vloži tožba v kateri se zahteva polovica plačanih obrokov kredita. Stroški so predvsem stroški odvetnika in pa sodna taksa. V primeru slabega premoženjskega stanja je možno predlagati tudi oprostitev plačila sodne takse.

S spoštovanjem!

info@koprivsek-op.com

Default avatar Locitev 25 Avg 2013 13:31

Spostovani.

Mi smo tudi prisli pred ločitev. V casu nasega zakona smo kupili avto in hiso, in avto in hisa se vodita na zeno kjer nisem premisljeval da bomo prisli v tako situacijo. Hisa je kupljena na hipotekarni kredit, na njen racun kjer jaz nisem kreditno sposoben. Zmenjeno je ona placuje kredit jaz pa racune in kaj je potrebno v hisi... Avto jaz vzdrzujem...Zanima me pri locitvijo kako bo z avtom in nepremicninom. Hvala za odgovor.
lp!

Default avatar ODV.Koprivsek 12 Sep 2013 12:49

Spoštovani,

Kljub temu, da je kot lastnica vsega navedena ona, imate pravico zahtevati polovico premoženja, katerega sta ustvarila v času trajanja zakonske zveze.

S spoštovanjem!

info@koprivsek-op.com

Default avatar ljubitel narave 16 Sep 2013 17:01

Lep pozdrav z bivšo ženo sva ločena,skrbništvo za otroke ima ona jaz preživnino plačujem redno,sedaj pa me tožći za tisto kar sva skupaj naredila na hiši ki sem jo podedoval.v času najine zveze sva imela tudi kredite ki sem jih najel jaz saj ona ni bila v službi pred časom pa sem uzel stanovanski kredit poplačav stare tako da imam samo stanovanskega ki ga odplačujem jaz in me zanima kako je pri delitvi premoženja.in kako je tudi za kredit

hvala lepa za odgovor
medvedek

Default avatar ODV.Koprivsek 26 Sep 2013 14:34

Spoštovani,

vaši bivši ženi pripada polovico tistega, kar sta z delom ustvarila v času trajanja zakonske zveze. Tako lahko zahteva le povrnitev denarne vrednosti svojega prispevka k povečanju vrednosti vašega posebnega premoženja.

S spoštovanjem!

info@koprivsek-op.com

Default avatar dorisinka 1 Okt 2013 10:29

Pozdravljeni!

Zanima me sledeče: očim in mami živita že 14 let v izvenzakonski skupnosti,se pravi nista poročena živita pa skupaj in je on prijavljen na naš naslov. V tem času se jima jo rodila ena hčerka, dva otroka ima mami iz prejšnje zveze:mene in brata. Prišlo je tako daleč da je v hiši postalo nevzdržno, očim se javno hvali okoli da ima ljubico, zanjo vemo vsi ampak je mama mislila tolerirati situacijo in mu odpustiti, vendar je navsezadnje prišlo tudi do tega, da je položil roke name, in mi prebil spodnjo ustnico,prišla je policija itd... sedaj noče iz hiše in bi rad "na oko" zračunano odškodnino 40 000 evru, ki mu jih mama z minimalno plačo ne more izplačati, jaz in brat pa po vseh teh letih poniževanja in slabih besed tega nočeva narediti. Priselil se je v hišo, ki je 1/4 moje, 1/4 bratove ter 2/4 mamine, hiša je bila obnovljena vendar sta oba vzela kredit, avto imata vsak svoj, je pa res da ima kakšni dve leti skoraj 2-krat večjo plačo kot mami,kar ji seveda vsakodnevno meče pod nos. Če gremo na sodišče, je glede na vse okoliščine opravičen do takšne odškodnine? Se pri delitvi upošteva mamin delež hiše ali tudi moj in bratov?

Default avatar gabrius 1 Okt 2013 13:28

Pozdravljeni Zanima me kako je z delitvijo premoženja ob ločitvi. Z ženo imava stanovanje dva avtomobila nekaj gotovine katero sem jaz podedoval od svojih staršev.Žena pa je podedovala hišo in nekaj zemlje.Ali deli tudi dedovanje njenih oziroma mojih staršev

Na vrh