Forum: Pravni nasveti

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

Ločitev in delitev premoženja

Odgovori Nova tema
Default avatar vitanovak86 24 Sep 2014 22:59

Spoštovani,

s partnerjem sva prišla do točke, ko nimava več skupnih ciljev,
V času najine zveze sva zgradila hišo, sama sem vlagala v hišo z gotovino, on pa je za to vzel kredit (porok sem tudi jaz).
Sedaj mi grozi, da če ne bom odšla iz hiše, da me bo tožil in da je on itak v prednosti, ker ima kredit za hišo in da bo hiša na koncu pripadala njemu.
Naj še omenim, da ima vsak 1/2 deleža v hiši. On skoraj nima dokazil, da je kaj vlagal v hišo, sama imam nepremimerno več, prav tako sem tudi skrbela za položnice.
Zanima me, ali ima sploh pravico, da me izseli iz hiše?
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar ODV.Koprivsek 29 Sep 2014 16:10

Spoštovani,

glede na to, da ste solastnica hiše, te pravice nima.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Default avatar vitanovak86 10 Okt 2014 00:37

Pozdravljeni,

partner mi preko odvetnice sporoča, da ima pravni interes, da nepremičnino dobi v izključno last in posest in mi ponuja znesek 40.000 eurov. Glede na to, da je od vsakega polovica, me zanima kakšne so moje možnosti. Sama bi mu ponudila več, saj si res želim obdržati hišo.
Kaj lahko naredim?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Default avatar Pinkica24 16 Okt 2014 22:54

Pozdravljeni!

S partnerjem sva bila skupaj 17 let, od tega sva skupaj živela 2 leti v zunajzakonski skupnosti. Stanovanje je pisano nanj, saj so njegovi starši prispevali 30.000€ za najem kredita in je bilo kupljeno 10 mesecev pred skupno vselitvijo. Kredit je v dveh letih skupnega bivanja odplačeval on, jaz pa skupne stroške. Poleg tega sem skrbela za čistočo stanovanja ter varstvo in vzgojo otroka. Skoraj vso pohištvo (cirka 5000€ vrednosti) sem kupila jaz. Naj še povem ,da je mene in otroka vrgel iz stanovanja v katerem se še zdaj nahajajo moje osebne stvari in pohištvo, ter zamenjal ključavnico. Zanima me kako se bo razdelilo premoženje?Hvala in lp,

Default avatar ODV.Koprivsek 20 Okt 2014 15:16

Spoštovani,

za odgovor je vsekakor potrebnih več podatkov, kot npr. ali je že sprožen postopek za delitev solastnine/skupne lastnine?
Sicer pa njegovi odvetnici sporočite, da ponudbe ne sprejemate, ste pa pripravljeni njegov delež odkupiti vi ter ponudite znesek.

S spoštovanjem!

[email protected]

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Default avatar pika50 20 Okt 2014 17:16

Pozdravljeni

No mi smo z sodiščem končali.Po dveh mediacijah se je bivša odločila,da vseeno gre na sodišče in tam je tožbo zgubila.Kot smo tudi predvidevali nima kaj dobiti.In ker je bila preveč požrešna....bo sedaj plačala še mojega odvetnika!!!
Pravica je zmagala!!!

Pa lep pozdrav

Default avatar ODV.Koprivsek 28 Okt 2014 15:51

Spoštovani,

kolikor je bilo stanovanje kupljeno pred začetkom zunajzakonske skupnosti, imate zoper bivšega partnerja zgolj obligacijsko pravni zahtevek in ne stvarnopravnega.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar Dani22 18 Nov 2014 19:40

Spoštovani!

Zanima me naslednje po 24-letih zakona sem se ločila z možem v času trajanje zveze sem podedovala premoženje po starših in starši so mi podarili denar za nakup stanovanja v katerem živim. Ali lahko z ločitvijo poseže na moje premoženje.
Hvala

Default avatar ODV.Koprivsek 18 Dec 2014 15:11

Spoštovani,

podedovano in premoženje, ki je bilo podarjeno vam, ne more biti predmet delitve.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar mimikica 27 Jan 2015 12:12

Pozdrvavljeni
Prosim za kak konkreten odgovor

Z zunajzakonskim partnerjem sma pred pol leta sla narazen. O tem da tudi meni pripada dolocen del noce slisat.
Je pa takole:
Imama otroka starega 5 let ua katerega placuje prezivnino
Zivela sma pri njemu. V hisi njegovih starsev zgoraj kjer sma su uredila stanovnje. Nekaj iz finamcnega vidika sem prispevala sama vse do porodniske. Po tem pa so mi dosti pomagali moji starsi ki so vseskupak vlozili cirka 10000 . Pomagali so nama kupiti tudi avto ki je sicer pisan na njega. Slratka delal je res on ampak komaj presel iz mesca v mesec . Zato pa so nama moji priskocli na pomoc. Sama sem tudi vlozila dosti fizicnega dela pri opravilih. Ko omenim za kako delitev oz omenim da naj vsaj vrne kar so mi dali starsi vse ful zanika. Res je da po porodu nisem imela sluzbe ampak sem pavdosti delala " tako" in tud nekaj zasluzla. Vglavnem kaj naredit.

Default avatar ODV.Koprivsek 25 Feb 2015 11:39

Spoštovani,

če sporazuma ni mogoče doseči, vam ostaja le še, da navedeno zahtevate v pravdnem postopku, torej vložite tožbo. Kolikor sami niste vešči prava, vam predlagamo, da se obrnete na odvetnika po lastni izbiri.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar tormaž 2 Mar 2015 17:26

Pozdravljeni,
sem lastnica hiše v Z.K. hišo sva z možem gradila skupaj. Če jaz podarim hišo sinu z darilno pogodbo in čez mesec ali dva sprožim ločitveni postopek kakšne lahko nastanejo posledice in kaj lahko mož zahteva
Hvala za odgovor

Default avatar ODV.Koprivsek 10 Mar 2015 14:08

Spoštovani,

v takem primeru lahko vaš mož bodisi izpodbija pogodbo bodisi zahteva protivrednost njegovega deleža.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar ROŽA 4 Okt 2015 20:08

Pozdravljeni
Sem lastnica stanovanja. Stanovanje je bilo kupljeno z bivšim partnerjem, s katerim sva se ob ločitvi sporazumno dogovorila o višini izplačila. V zemljiški knjigi sem navedena kot edina lastnica, vendar pa bom še približno tri leta izplačevala bivšega partnerja. Kredita na banki nimam, ampak dajem direktno od plače na račun bivšemu.

Moje vprašanje: Sedaj imam novega partnerja s katerim planirava, da se bo preselil k meni. Stanovanje odplačujem sama, stroške bivanja pa bi si delila na pol. V primeru najine razveze, ali lahko zahteva delež od dela, ki še ni odplačan bivšemu partnerju? Češ da je bil del stanovanja pridobljen med najino zvezo in je zato upravičen do polovice tega dela?

Vprašanje je seveda hipotetično, vendar bi se rada pripravila in zavarovala svoje premoženje.

Hvala in lp

Default avatar ODV.Koprivsek 9 Okt 2015 13:46

Spoštovani!

Pravilno ste ugotovili, da spada v skupno premoženje vrednost obrokov, ki bodo v času trajanja zunajzakonske skupnosti plačani iz skupnih sredstev. Kasneje bi vaš partner lahko zahteval povračilo denarja za plačane zneske, kot delitev skupnega premoženja.
Zavarujete se lahko le tako, da v času trajanja partnerske skupnosti s partnerjem sklenete sporazum o delitvi skupnega premoženja. Pogodba mora biti sklenjena v notarskem zapisu.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar dapz 2 Feb 2016 13:46

pozdravljeni, zanima me, kako in če seveda je možno po ločitvi zahtevati podazti odškodninski zahtevek za vračilo stroškov najema hiše in ostalih stroškov zadnjih 5 let, ko bivša žena ni prispevala k temu ničesar. ...

Default avatar ODV.Koprivsek 5 Feb 2016 10:08

Spoštovani!

Kar navajate po slovenski zakonodaji ni možno, saj ima zakonec, ki nima sredstev za življenje, pa brez svoje krivde ni zaposlen, pravico, da ga drugi zakonec preživlja, kolikor je to v njegovi moči. To pa še ni vse, saj sme nepreskrbljeni zakonec zahtevati preživnino tudi po prenehanju zakonske zveze v postopku za razvezo zakonske zveze, lahko pa tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v enem letu, odkar je bila zakonska zveza pravnomočno razvezana. Sodišče lahko zahtevek za preživnino zavrne, če bi bilo plačilo preživnine upravičencu glede na vzroke, ki so pripeljali do nevzdržnosti zakonske zveze, krivično do zavezanca ali če je upravičenec pred ali med postopkom za razvezo zakonske zveze oziroma po razvezi zakonske zveze storil kaznivo dejanje zoper zavezanca, otroka ali starše zavezanca.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar Morganna6 8 Sep 2016 09:10

Pozdravljeni,
Zanima me, ali lahko bivša partnerka zahteva prepis pol stanovanja na otroka -preko darilne pogodbe kljub temu, da stanovanje ni odplačano in je njen delež kredita v petih letih znašal 9000eur (s partnerjem 18000), on pa odplačuje ostalih 61000? Namreč poleg tega zahteva še vložek gotovine 20000, kar je naravnost smešno. Ker ji ne bomo ustregli oboje, me zanima kolikšen strošek bi nastal preko sodišča na podlagi kredita. Skupaj z gotovino, krediti in opremo je vložila približno 45000, kolikšna je amortizacija na 15000 za 5-7 let? (kuhinja, kopalnica, oprema). Stanovanje v izmeri cca 90 kvadratov v dvostanovanjski hiši v vasi na krasu, vrednost cca 100000-120000 eur. Najlepša hvala.

Default avatar ODV.Koprivsek 9 Sep 2016 10:14

Spoštovani!

Na podlagi vašega pisanja sklepamo, da je stanovanje pod hipoteko. V tem primeru stanovanja ne morete enostavno odsvojiti/podariti. V večini primerov boste potrebovali soglasje upnika – banke.
Glede delitve premoženja pa sodišče odloča v vsakem primeru posebej glede na konkretne okoliščine primera. Zakon določa, da se pri delitvi skupnega premoženja šteje, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, zakonca pa lahko dokažeta, da sta prispevala k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju. V sporu o tem, kolikšen je delež vsakega zakonca na skupnem premoženju, upošteva sodišče ne le dohodek vsakega zakonca, temveč tudi druge okoliščine, kot na primer pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje domačih del, skrb za ohranitev premoženja in vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravi, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja.
Sodna taksa bi za postopek o delitvi premoženja v primeru, da je vrednost nepremičnine in s tem vrednost spora do 110.000,00 EUR, znašala 1.893,00 EUR.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar Sapramiska123 3 Nov 2016 20:32

Lepo pozdravljeni,

z možem sva imela zadnjih 15 let ločene finance, vse tekoče stroške delila 50:50, varčevala pa vsak zase. V tem obdobju sem uspela prihraniti precej denarja in v kolikor se bom za ločitveni postopek odločila, bom pred tem denar vzela iz vseh varčevalnih računov in jih dala v "nogavico". Se pravi, ko se začne ločitveni postopek so moji računi izpraznjeni. Mož ne ve koliko denarja imam privarčevanega, misli da neko malenkost. Torej vprašanje, če pride do delitve premoženja, ali je mož upravičen do tega da zahteva, da se preveri vse zadnje aktivnosti na mojih bančih računih?
Močno bi me namreč jezilo, da bi se moj privarčevan denar delil na pol. Njegova plača je višja od moje, vendar možu zaradi svojih "hobijev in odvisnosti" ni uspelo privarčevati skoraj ničesar.

Hvala za odgovor!
Lep pozdrav,
Teja

Na vrh