Med.Over.Net

Pravni nasveti

Odgovarjajo: Pavel Zajc, pravnik

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

Pavel Zajc , pravnik

Odvetnik Pavel Zajc

Odvetnik Pavel Zajc je po uspešnem študiju na Pravni fakulteti v Ljubljani diplomiral z diplomsko nalogo z naslovom “Ugotavljanje materialne resnice v pravdnem postopku”. Po opravljenem pripravništvu v podjetju in na sodišču je uspešno opravil pravosodni izpit, nato pa se je odločil za opravljanje odvetniške dejavnosti in odprl svojo odvetniško pisarno. Pri opravljanju odvetniške dejavnosti se odvetnik zaradi ves čas relativno hitro spreminjajoče zakonodaje, ustrezno izobražuje in sledi temu ustrezni sodni praksi. Odvetniku pri delu asistirajo sodelavci z univerzitetno pravno izobrazbo, v posebej in izredno zapletenih primerih pa posebej angažirani zunanji ozko specializirani strokovnjaki z različnih področij. Odvetnik Pavel Zajc pri delu uporablja poleg slovenskega, tudi angleški, nemški, srbski in hrvaški jezik. V odvetniški pisarni se na podlagi izkušenj in strokovnega znanja odvetnika ukvarjajo s civilnimi, gospodarskimi, delovnimi, prekrškovnimi in kazenskimi zadevami. Na civilnem področju je še posebej specializirana za odškodninske zadeve in za sestavo vseh vrst pogodb. Na gospodarskem področju pa je specializirana za postopke izvršb, gospodarskih sporov, za postopke ustanovitev in prenehanj družb in za sestavo vseh vrst pogodb. Pisarna pri delu tekoče sledi razvoju prava in s tem povezanim spremembam zakonodaje in sodne prakse na vseh področjih njenega dela. Pri opravljanju dela zastopa odvetnik interese strank v skladu z Zakonom o odvetništvu.

Dedovano, podarjeno predmet delitve ob ločitvi

Default avatar

grepol

Pozdravljeni,

Od ženine mame nameravama še uradno prevzeti v last nepremičnino. Žena bi njen del (1/2) nepremičnine pridobila z darilno pogodbo, jaz pa polovico nepremičnine s prodajno pogodbo. Zanima me, ali v primeru ločitve lahko zahteva žena še polovični delež na mojem deležu nepremičnine, saj bi jo v tem primeru kupil v času zakonske zveze (skupno premoženje)?

Ali obstaja elegantnejši način delitve na enake deleže med moža in ženo?

Hvala
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

da, vaša žena bi v tem primeru lahko zahtevala določen delež (zakon kot domnevo postavlja 1/2).

S spoštovanjem!
Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.
Default avatar

maksi pes fik

Pozdravljeni,
imam eno vprašanje: Mojemu možu in njegovi sestri so njuni starši prepisali vikend na morju (pred najino poroko, ampak mislim, da to ne igra vloge, kajne?). Vikend je zdaj v zelo slabem stanju in sestra s svojim možem želi, da se vikend podre in da se zgradi nov za obe družini. Torej bi midva vlagala najine skupne prihranke v ta vikend. Nekako imam občutek, da to ni prav. Po eni strani se mi zdi, da je seveda normalno, da bo mož vložil v svoj lasten vikend, po drugi pa se mi zdi nepravično do mene, saj prihrankov nimava ogromno, da se nama ta znesek ne bi poznal in sem v bistvu tudi jaz za njih delala kar nekaj let - da jih porabim za vikend, ki ni moja lastnina - kako je potem v primeru ločitve (bog ne daj, ampak ziher je ziher :))? saj ne gre tukaj za prenovo ali kaj takega, ampak za rušenje starega vikenda do temeljne plošče in gradnjo novega za 2 družini. Nekako se tudi ne čutim dolžne, saj sem morda v 10 letih tam bila 5x kot gostja - po drugi strani pa je moj mož nanj čustveno zelo navezan, saj je tam preživljal počitnice kot otrok in ga poskušam razumeti.

kakšne so torej moje pravice v primeru, da se odločiva za ta projekt? je to sploh pametno z moje strani?

hvala za odgovor in lep pozdrav.
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

v primeru ločitve boste imeli, zoper vašega moža, zaradi vlaganj v njegovo posebno premoženje obligacijskopravni zahtevek.

S spoštovanjem!

[email protected]

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.
Default avatar

Speed

Pozdravljeni

Imam nepremičnino za katero sem že od začetko plačnik kredita jaz. Ravno tako je napisana name. Ob ločitvi in po koncu ločitve ni bilo nobenega govora ali zahtevkov z njene strani glede delitve premoženja. Ali ga lahko sedaj naknadno zahteva - so kakšni roki zastaranja? Kako je v primeru če nepremičnino sedaj prepišem na mladoletnega otroka?
Default avatar

Urlih

Pozdravljeni!

Zanima me sledeče. Pred petimi leti sta moja starša meni in moji takratni ženi z izročilno pogodbo izročila nepremičnino vsakemu do 1/2. Po dveh letih sva se ločila in jaz sem se umaknil iz hiše, kmalu potem si je bivša žena prilastila celotno hišo in zamenjala ključavnico z izgovorom da sem prenehal izvajati posest?!
Pri premoženjski ločitvi, katero je vložila ona, hiše sploh ni vključila. Zahtevala je da ji povrnem kredit zopet do 1/2, svojega večjega pa sem moral odplačati sam. Sedaj me zanima, če lahko zahtevam uporabnino oz najemnino za svoj del stanovanja, ker ga ne morem uporabljati? Ali lahko jaz izničim delež ki ga je podedovala od mojih staršev? Ali ji moram za ta delež še kaj plačati, glede na to da sva že razdelila skupno premoženje? Ali ta delež pripada meni ali mojih staršem? Kaj pa če moji starši izničijo celotno pogodbo? Kaj je potem z denarjem ki sem ga vložil v nepremičnino?

Hvala za odgovor.
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

premoženje, ki sta ga zakonca/zunajzakonska partnerja pridobila z delom (tudi, če je bilo pridobljeno s kreditom) v času trajanja zakonke zveze/zz skupnosti, je skupno premoženje. Zahtevek za delitev/ugotovitev skupnega premoženja ne zastara.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

za odgovor na vaše vprašanje je potreben vpogled v listine. Predlagamo vam, da se čimprej odpravite k odvetniku po lastni izbiri.
Vsekakor je namreč potrebno razmisliti o preklicu oziroma razveljavitvi izročilne pogodbe.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

Čiro

Pozdravljeni

Z ženo sva v zakonski zvezi 7 let. Ženini starši so ji z darilno pogodbo pred 3emi leti podarili celo hišo. Imava dva otroka. Žena ima enega brata. Vsa ta leta z ženo vlagava v adaptacijo hiše. Vložki so nekako sorazmerni obema plačama. Posebnih dokazil o tem ali sem nekatero zadevo plačal jaz ali ona nisva zbirala, ker niti ne ločujeva denar na moj in njen ampak gre vse iz skupnega budžeta. V ZK je kot edeini lastnik vpisana žena. Zanima me predvsem kakšna je situacija v primeru ženine smrti? Bi dedovali jaz in otroka v enakem deležu (torej po tretjinah) ali so do deležev upravičeni tudi starši (ki so še živi) ali tudi brat? Je možno da z otroki ostanemo brez vsega, ker gre za darilo?
Bi bilo smiselno, da preneseva polovico hiše na mene? V primeru ločitve se ta prenos razveljavi?

Hvala za odgovore.

LP
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

Pokojnikovo zapuščino dedujejo pred vsemi njegovi otroci in njegov zakonec po enakih delih. Če zapustnik nima otrok (vendar v vašem primeru ni tako), potem dedujejo zapustnikovi starši in zakonec po enakih delih.

S spoštovanjem!

[email protected]

Moderatorji

Pavel Zajc , pravnik
Odvetnik Pavel Zajc