Med.Over.Net

Pravni nasveti

Odgovarjajo: Pavel Zajc, pravnik

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

Pavel Zajc , pravnik

Odvetnik Pavel Zajc

Odvetnik Pavel Zajc je po uspešnem študiju na Pravni fakulteti v Ljubljani diplomiral z diplomsko nalogo z naslovom “Ugotavljanje materialne resnice v pravdnem postopku”. Po opravljenem pripravništvu v podjetju in na sodišču je uspešno opravil pravosodni izpit, nato pa se je odločil za opravljanje odvetniške dejavnosti in odprl svojo odvetniško pisarno. Pri opravljanju odvetniške dejavnosti se odvetnik zaradi ves čas relativno hitro spreminjajoče zakonodaje, ustrezno izobražuje in sledi temu ustrezni sodni praksi. Odvetniku pri delu asistirajo sodelavci z univerzitetno pravno izobrazbo, v posebej in izredno zapletenih primerih pa posebej angažirani zunanji ozko specializirani strokovnjaki z različnih področij. Odvetnik Pavel Zajc pri delu uporablja poleg slovenskega, tudi angleški, nemški, srbski in hrvaški jezik. V odvetniški pisarni se na podlagi izkušenj in strokovnega znanja odvetnika ukvarjajo s civilnimi, gospodarskimi, delovnimi, prekrškovnimi in kazenskimi zadevami. Na civilnem področju je še posebej specializirana za odškodninske zadeve in za sestavo vseh vrst pogodb. Na gospodarskem področju pa je specializirana za postopke izvršb, gospodarskih sporov, za postopke ustanovitev in prenehanj družb in za sestavo vseh vrst pogodb. Pisarna pri delu tekoče sledi razvoju prava in s tem povezanim spremembam zakonodaje in sodne prakse na vseh področjih njenega dela. Pri opravljanju dela zastopa odvetnik interese strank v skladu z Zakonom o odvetništvu.

Dedovano, podarjeno predmet delitve ob ločitvi

Default avatar

Mihamer

Pozdravljeni,

zanima me ali je podedovana nepremičnina in pa z darilno pogodbo pridobljena nepremičnina v času trajanja zakonske zveze, predmet delitve skupnega premoženja zakoncev v primeru ločitve.

Hvala lepa in lep pozdrav

Miha
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

dediščina zakonca je v skladu z veljavno sodno prakso posebno premoženje zakonca, ki se ne deli v primeru razveze zakonske zveze. Glede darilne pogodbe je pa tako: v kolikor je bila nepremičnina podarjena izključno enemu od zakoncev, tudi to darilo spada med posebno premoženje tega zakonca, ki se ne deli.

Lep pozdrav!
Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.
Default avatar

Trobentica**

Zdravo,
priselila sem se na možev dom, kjer živiva sama. Po nekaj letih zakona mi je z darilno pogodbo prepisal polovico premoženja. Zdaj se ločujeva in me zanima ali to darilo pomeni zame posebno premoženje ali pa mi lahko ti izpodbija in zahteva razveljavitev darilne pogodbe.
Hvala.
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

v primeru razveze zakonske zveze ima vaš mož pravico, da od vas zahteva vračilo darila, saj vam je to darilo podaril prav z namenom skupnega življenja v zakonski zvezi + gre za darilo, ki ni sorazmerno premoženjskemu stanju darovalca ( ni običajno darilo).

Lep pozdrav!

[email protected]

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.
Default avatar

EDDY

Spoštovani,

zanima me naslednje. S partnerko sva skupaj 12 let. Imava dva otroka. Sedaj ona razmišlja od razvezi izvenzakonske skupnosti, torej ločitvi.

Po dveh letih skupnega življenja sem od staršev z darilno pogodbo podedoval dvosobno stanovanje. V njem smo živeli 8 let kasneje pred petimi leti se nama je rodil sin. Sedaj se nama je rodila še hči in sem to stanovanje lani prodal ter dvignil še dodatnih 20.000 EUR kredita. S tem skupnim denarjem in prihranki sem kupil trosobno stanovanjev enakem bloku v katerem živimo sedaj ter ga popoloma renoviral. Moja partnerka ni nikoli delala. Zanima na kakšen način in v kolikšni meri pripada bivši partnerki in otrokoma sorazmerni del, če jim sploh?

LP
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

Iz opisa dejanskega stanja izhaja, da ste stanovanje in finančna sredstva za družino prispevali vi, vaša partnerka pa je skrbela za dom in otroke ter gospodinjstvo. Po veljavni slovenski zakonodaji velja zakonska domneva, da sta zakonca (in izvenzakoska partnerja) lastnika skupnega premoženja, pridobljenega v času trajanja zakonske zveze, vsak do idealne polovice. Vsekakor bi vi lahko uveljavljali, da je bilo stanovanje vaše posebno premoženj in to kljub temu, da sta bila takrat že v izvenzakonski skupnosti, poleg tega bi lahko uveljavljali, da je bil vaš prispevek v »skupno blagajno« večji, kot njen.Pri razdelitvi in določanju deleža sodišče upošteva vse vajin dohodke, prihranke, plodove skupnega premoženja (obresti…), kredite, nato medsebojna pomoč, delo v gospodinjstvu, vzgojo otrok, fizično delo v primeru renoviranja, ki bi ga opravljali sami (in bi ga v nasprotnem primeru morali plačati obrtniku) ipd. Vaši partnerki pripada nek delež, ki pa je manjši od polovice. Otrokoma pa v tej fazi ne pripada nič – razen, v kolikor jima vi premoženja ne podarite.

Lep pozdrav!

[email protected]

Default avatar

HP

Pozdravljeni

Zanima me naslednje: S partnerko sva skupaj 13 let. Imava enega otroka. Stanje pa je takšno, da se dogovarjava o ločitvi. Pred šestimi leti sem z darilno pogodbo dobil stanovanje (v katerem živimo) od svoje mame. Ali je ta nepremičnina predmet delitve, ali je to moje posebno premoženje, ki se ne deli?

Hvala in LP
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

To je vaše posebno premoženje, ki se ne deli.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

Trobentica**

ODV.Koprivsek je napisal/a:
Spoštovani,

v primeru razveze zakonske zveze ima vaš mož pravico, da od vas zahteva vračilo darila, saj vam je to darilo podaril prav z namenom skupnega življenja v zakonski zvezi + gre za darilo, ki ni sorazmerno premoženjskemu stanju darovalca ( ni običajno darilo).

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

zanima me še ali ima bivši mož pravico zahtevati vračilo darila tudi po izteku enega leta od pravnomočne sodbe o razvezi? V času zakona je namreč naredil dolgove, bil nasilen do mene in otrok, za kar je tudi pravnomočno obsojen.
Hvala.
Default avatar

Trobentica**

Spoštovani,

Lep pozdrav!

Zdravo,

zanima me še ali po preteku enega leta od ločitve še vedno lahko zahteva vračilo? V primeru vračila bom namreč dobesedno z otrokoma pristala na cesti, pa še brez službe sem. Hvala.
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

Sodišče se v primeru daril danih zakoncu postavlja na stališče, da razveza zakonske zveze pomeni, da je odpadla podlaga za darilno pogodbo, za kar pa je predviden petletni zastaralni rok.
Vaš bivši mož tako lahko po preteku 1 leta še vedno zahteva vrnitev darila.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

Menimo, da vaš bivši mož po izteku enega leta od pravnomočne sodbe o razvezi zakonske zveze (kar je tudi razlog za vrnitev darila), ne more več zahtevati vrnitve podarjenega.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

Trobentica**

Spoštovani!

Menimo, da vaš bivši mož po izteku enega leta od pravnomočne sodbe o razvezi zakonske zveze (kar je tudi razlog za vrnitev darila), ne more več zahtevati vrnitve podarjenega.

S spoštovanjem!

Pozdravljeni!
Torej smatram, da imam pravico do razpolaganja s to nepremičnino - ga lahko tudi sodno izselim? Sam se namreč noče izseliti in izvaja nad mano in otroci psihično nasilje. Prav tako hodi po vseh prostorih in se obnaša kot lastnik in gospodar. Ga lahko tožim zaradi motenja posesti in ali lahko zamenjam ključavnico, čeprav ima tu prijavljeno stalno prebivališče?
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani!

V navedeni zadevi smo vam podali dve stališči, ki jih zagovarjajo sodišča. Nekatere sodne odločbe so v prid prvi razlagi, nekatere drugi. Na žalost vam ne moremo z gotovostjo trditi kako bi v vašem primeru odločilo sodišče.
V primeru, da vaš mož nad vami izvaja nasilje (tudi če psihično) pa se obrnite na CSD, kjer naj vam izdelajo poročilo o stopnji ogroženosti, na podlagi katerega lahko sprožite postopek na sodišču za pridobitev začasne odredbe s katero bi bivšega moža začasno izselili iz hiše.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

Trobentica**

Pozdravljeni!

Ponovno vas še prosim za odgovore:

1. Bivši mož je ponovno ovaden zaradi nasilja v družini (je pa na pogojni zaradi istega KD), iz hiše, katere lastnica sem uradno jaz, pa se noče izseliti (eno polovico mi je podaril bivši mož), sama z otroki pa nimam možnosti najema, saj sem brezposlena in prejemam denarno socialno pomoč, on je pa zaposlen.
Ali je izselitev po ZPND (19., 21. člen) samo začasna ali lahko sodišče odloči tudi trajno izselitev?

2. Če prav razumem bivši mož lahko razveljavitev darilne pogodbe zahteva na sodišču, če pa tega ne naredi (v petih letih od ločitve) ostanem lastnica jaz.

3. Bi bilo dobro, da z njim sklenem notarski zapis v katerem se odpoveduje zahtevkom na premoženju?

Hvala.
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

Sodišče časovno omeji trajanje ukrepov na največ šest mesecev. Žrtev lahko predlaga podaljšanje ukrepa še za največ šest mesecev.

Zastaralni rok znaša 5 let. Teči začne od pravnomočnosti razveze zakonske zveze.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

Trobentica**

Spoštovani,

Sodišče časovno omeji trajanje ukrepov na največ šest mesecev. Žrtev lahko predlaga podaljšanje ukrepa še za največ šest mesecev.

Zastaralni rok znaša 5 let. Teči začne od pravnomočnosti razveze zakonske zveze.

S spoštovanjem!

Pozdravljeni!

Oprostite, da vas ponovno prosim za nasvet:

- torej za polovico z darilno pogodbo podarjeno premoženje je zastaralni rok 5 let. Če bivši mož v tem času ne zahteva razveljavitve darilne pogodbe ostanem lastnica jaz. Je to trajna rešitev ali pa od mene še vedno lahko s tožbo zahteva del premoženja?
On namreč vztraja, da je ta polovica njegova in se noče odseliti, zdaj ima sicer sodno prepoved, a se bo po preteku zagotovo vselil nazaj.
Zadeve enostavno ne moremo rešiti, ker on NOČE dati vloge na sodišče za razveljavitev darilne pogodbe.

Kaj lahko tu storim sama?
Razmišljala sem, da četudi sem 100% lastnica, da sama podam na sodišče vlogo za razdelitev premoženja, da se stvar vsaj začne premikat. Je to smiselno ali izgleda smešno?
V času zakona je bivši vzel hipotekarni kredit, bila sem porok, nato pa ga je nehal plačevati, mi odtujil vso pošto in šele ob obisku cenilca zaradi dražbe sem izvedela, da je bil kredit dan v izvršbo. Deset mesecev mi je lagal, da kredit plačuje in me tako zavedel in me pustil v zmoti (a je to kaznivo?).
Na voljo je bila potem izselitev in prodaja ali pa da si uredim drug kredit. Z muko mi je uspelo pridobiti kredit, zastaviti pa sem morala tudi svojo nepremičnino, ki sem jo podedovala.
Me lahko, prosim, malo usmerite kaj storiti, da se ta klopčič začne odvijati.
Hvala.
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

tudi tako bi lahko rešili del problema.

Kazniva je odtujitev vaših pošiljk: Kdor neupravičeno odpre tuje pismo, tujo brzojavko ali kakšno drugo tuje zaprto pisanje ali pošiljko, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev.

S spoštovanjem!

[email protected]

Default avatar

kljuka

Pozdravljeni,

tekom zakonske zveze mi je oče z darilno pogodbo podaril polovico stanovanjske hiše. Nato sem polovico podarjene hiše z darilno pogodbo podarila možu. Vzel je kredit za prenovo. Pred več kot enim letom se je izselil in kmalu bo datum uradne ločitve. Zanima me ali lahko s tožbo zahteva izplačilo podarjenega deleža? ali lahko prekličem darilno pogodbo oziroma kaj bi bilo,z njegovim deležem, če bi oče razveljavil darilno pogodbo do mene?

Hvala za odgovor
Default avatar

ODV.Koprivsek

Spoštovani,

darila, ki niso sorazmerna premoženjskemu stanju darovalca, se morajo ob razvezi vrniti, in sicer v tistem stanju, v katerem so bila v trenutku, ko je nastal vzrok za razvezo. Seveda pa morate to zahtevati s tožbo.

S spoštovanjem!

[email protected]

Moderatorji

Pavel Zajc , pravnik
Odvetnik Pavel Zajc