Forum: Pravni nasveti

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

SOCIALNA POMOČ IN VRAČILO

Odgovori Nova tema
Default avatar aleks 2 26 Jan 2017 07:59

Spoštovani, pozdrav

Zanima me vprašanje glede vračila oprostitve plačila institucionalnega varstva.

Nekaj zadnjih let sem bil skrbnik osebe, ki je v letu 2016 umrla. Oseba je bila
opravilno nesposobna in je živela v Domu starejših občanov. Prihodki osebe so
bili pokojnina (po umrlem očetu in/ali materi, tega ne vem natančno) in dodatek
za pomoč in postrežbo. Ko je oskrbnina za bivanje v domu presegla njegovo pokojnino,
sem kot njegov skrbnik plačeval razliko iz njegovega denarnega premoženja, ki ga
je podedoval po materi. Ko je navedenih sredstev zmanjkalo, sem kot skrbnik na CDS
podal vlogo za oprostitev plačila institucionalnega varstva, ki je bila z odločbo
ugodno rešena, razliko pa je zagotavljala mestna občina. Socialni delavki na CSD,
kot tudi v Domu sta mi takrat zagotovili, da te razlike kasneje ne bo potrebno
vračati, saj bi v nasprotnem primeru verjetno ža takrat drugače ukrepal.

Sedaj, ob priliki ureditve dokumentov po smrti osebe pa mi je uslužbenka na UE
posredovala informacijo, da je mestna občina v smrtovnici podala zahtevo po terjatvi
glede vračila. Zanima me torej, ali bo potrebno ta sredstva vrniti in če, katera
določba katerega zakona ali podzakonskega akta to določa in zakaj to ni navedeno
v odločbi CSD.

Oseba po smrti matere ni imela ožjih sorodnikov ali družinskih članov, ni imela
bratov ali sester, ni imela zakonskega partnerja in ni imela otrok. Moje sorodstveno
razmerje do umrle osebe pa je bil bratranec po njegovi in mojo materi.

Za vaš odgovor se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

lep pozdrav
aleks

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar ODV.Koprivsek 27 Jan 2017 10:48

Spoštovani!

Vaša vprašanja so urejena v Zakonu o dedovanju, Zakonu o socialnem varstvu ter Uredbi o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev. Omejitev dedovanja premoženja osebe, ki je uživala pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu pa določa 128. člen Zakona o dedovanju.
Predlagamo vam, da se obrnete na pristojni CSD, ki vam bo znal podati konkretne informacije glede na vaš konkreten primer, saj razpolagajo z vso potrebno dokumentacijo.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Default avatar Matjaz321 3 Feb 2017 12:15

Spostovani, ponca je dobro leto dnibprejemala socialno pomoc, nato je dobipa.zaposlitev , vendar samo za en mesec. V izogib vracilu je nemudoma obvestila , nakar so ji poslali novo odlocbo da dobi neko nagrado.... sedaj ko ni vec zaposlena .. saj je bila pogodba samo za en mesec, zahtevajo vracilo te nagrade... kako je to.mozno? Ni oddala.vloge za.to nagrado, niti ni prosila zanjo, sedaj pa jo naj vraca? Hvala za odgovore.. lp. Matjaz

Default avatar ODV.Koprivsek 3 Feb 2017 13:59

Spoštovani!

Za odgovor na vaše vprašanje nimamo dovolj podatkov, saj bi bil nujen vpogled v odločbo CSD.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Na vrh