Forum: Pravni nasveti

Nasvet odvetniške družbe za vprašanja s področja družinskega, dednega, delovnega, nepremičninskega, pogodbenega, odškodninskega, kazenskega in gospodarskega prava.

Ločitev in delitev premoženja

Nova tema
Default avatar ODV.Koprivsek 4 Nov 2016 13:30

Spoštovani!

Mož lahko ob ločitvi predlaga sodišču opravo poizvedbe pri banki o vaših prihrankih, zato vam svetujemo, da jih čimprej dvignete in zaprete ta račun.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o.

Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana

[email protected]
http://www.koprivsek-op.com

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar Spina 14 Nov 2016 14:38

Spoštovani.

Z možem se po 21 letih veze na njegovo pobudo razhajava, od tega sva bila poročena 10 let. Imava dva šoloobvezna otroka (OŠ - 9 in 12 let). Otroka bosta po ločitvi pri meni. Še v izven zakonski skupnosti sva v njihovi hiši iz njemu podarjene delavnice (ca. 15000 EUR) ustvarila stanovanje, ter del stanovanja tudi prizidala (skupaj 100 m2). V to stanovanje sem jaz prispevala kar nekaj denarja. Po poroki sva v hiši odkupila še eno stanovanje. Mož je obakrat vzel kredit, jaz ga nisem mogla, ker sem imela takrat službe za določen čas. Zdaj mož trdi, da mi pripada vračilo samo za vložek v prvo stanovanje, saj je za drugega on plačeval kredit in račune in celo živel mene ko sem bila brezposelna. Jaz imam enkrat nižji dohodek kot moj mož in sem plačevala za hrano, obleke, obutev, darila, del otroških dejavnost, vrtec, šolsko položnico za enega otroka, stvari za stanovanje ipd. Zanima me koliko mi dejansko pripada. Stanovanje je po GURS-u vredno ca. 150000 EUR, dejansko pa sigurno veliko več, saj gre za nadstandardno 7-sobno stanovanje velikosti 200 m2 (verjetno vsaj 190.000 EUR). Odplačati pa mora še ca. 60000 EUR kredita. Zanima me koliko pripada? Koliko lahko z vrednostjo plačanega kredita in položnic za stanovanje spodbija moj delež premoženja.

Hvala za odgovor.

Default avatar ODV.Koprivsek 2 Dec 2016 13:04

Spoštovani!

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih določa, da se pri delitvi skupnega premoženja šteje, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, zakonca pa lahko dokažeta, da sta prispevala k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju. V sporu o tem, kolikšen je delež vsakega zakonca na skupnem premoženju, upošteva sodišče ne le dohodek vsakega zakonca, temveč tudi druge okoliščine, kot na primer pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje domačih del, skrb za ohranitev premoženja in vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravi, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja. Zakonca se lahko sama sporazumeta o višini deležev na skupnem premoženju ali pa zahtevata, da določi sodišče ta delež.

Na vprašanje koliko vam pripada vam ne moremo odgovoriti, saj sodišče odloča v vsakem primeru posebej, glede na konkretne okoliščine. Predlagamo vam, da se obrnete na odvetnika po lastni izbiri, ki vam bo poskušal prikazati neko realno oceno, nato pa se z možem poskušajte dogovoriti o delitvi.

S spoštovanjem!

[email protected]

Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Default avatar Kentaver 21 Feb 2017 03:12

Pozdravljeni

Rad bi opisal svojo težavo. Z ženo se razhajava po 18 letih. Stanovanje sva si uredila pri njenih starših. Dejansko ni bilo nič narjeno, od prizidov, ometov stropov, elektrike, vodovoda, skratka dejansko kompletno stanovanje sva uredila. Veliko so nam pri tem pomagali moji štarši, tako finančno kot fizično. žena je lastnica 1/3 hiše. Pred hišo sva potem sva postavila garažni kompeks za 4 avtomobile in drvarnico. Komleks je iz lesa in je dolžine 15 m. Še nekaj drugih del je bilo opravljenih okoli hiše.
Pred petimi leti sva vzela kredit za vikend, da bi imeli nekaj svojega. Jaz plačujem ta kredit z zavarovanjem v višini 350€ na mesec. vikend je stal 53000 €. Na današnji dan sem dolžan banki 40000€, če pa ga odplačujem do konca pa 50000€. Ona ima kredit za najina avtomobila. Moj avto je bil takrat 9000€.
Zdaj ona pravi da mi odplača le še preostanek kredita, ki ga ima za moj avto, to je 3 leta po 200 €, meni pa ostane vikend, ki ni niti malo primeren za bivanje, saj ni niti kumunalno urejeno, s tem da je na takem mestu da pozimi težko prideš gor.
Ne zdi se mi pravično da ona obdrži stanovanje, velikosti 110 m2, ki je primerno za bivanje, proti vikendu, za katerega je treba še plačati 50000€, s tem da ni primeren za bivanje.
Kaj svetujete.

Default avatar theanswer_3 11 Jun 2017 19:29

Spoštovani!

Skupno premoženje je tisto, kar je pridobljeno z delom v času trajanja zakonske zveze ali zunajzakonske skupnosti. 1/3 stanovanja, ki ste ga prejeli kot darilo s strani vaših staršev vsekakor ne spada v skupno premoženje in predstavlja vaše posebno premoženje, ki ni predmet delitve v primeru prenehanja zakonske skupnosti. 2/3 stanovanja, ki bo odplačano s posojilom v času trajanja zakonske skupnosti, bo predstavljalo skupno premoženje le v primeru, da bo posojilo odplačano s sredstvi iz skupnega premoženja (npr. plača, drugi dohodki..).

Vaši bodoči ženi bo torej (v najslabšem primeru) pripadala največ 1/3 nepremičnine.

S spoštovanjem,

Default avatar ODV.Koprivsek 13 Jun 2017 07:58

Spoštovani!

Predvidevamo, da je 1/3 hiše darilo ali dediščina vaši ženi in tako ne predstavlja skupnega premoženja, temveč posebno premoženje vaše žene. Skupno premoženje pa predstavljajo vlaganja v to hišo, dva avtomobila, vikend na morju ter kredit za vikend.

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih določa, da se pri delitvi skupnega premoženja šteje, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, zakonca pa lahko dokažeta, da sta prispevala k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju. V sporu o tem, kolikšen je delež vsakega zakonca na skupnem premoženju, upošteva sodišče ne le dohodek vsakega zakonca, temveč tudi druge okoliščine, kot na primer pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje domačih del, skrb za ohranitev premoženja in vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravi, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja. Zakonca se lahko sama sporazumeta o višini deležev na skupnem premoženju ali pa zahtevata, da določi sodišče ta delež.

Za obveznosti, ki po splošnih predpisih obremenjujejo oba zakonca, za obveznosti, nastale v zvezi s skupnim premoženjem, in za obveznosti, ki jih prevzame en zakonec za tekoče potrebe družine, odgovarjata zakonca nerazdelno tako s skupnim kakor tudi s svojim posebnim premoženjem.
Zakonec ima pravico terjati od drugega zakonca povračilo tega, kar je ob poravnavi dolga, ki bremeni oba zakonca, plačal več, kot znaša njegov del dolga.

Predlagmo vam, da se za več info. obrnete na odvetnika po lastni izbiri.

S spoštovanjem,

[email protected]

Na vrh