Najdi forum

nezgoda v mercatorju

Nezgoda se mi je zgodila v mercatorju na delikatesi pri lupljenju klobase nož mi je spodrsnil in sem se porezala po obeh rokah. Na eni roki imam tri šive na drugi pa šest. Zanima me če sem upravičena do odškodnine ali samo če sem nezgodno zavarovana?

Spoštovani,

Odškodninska odgovornost delodajalca se presoja na podlagi naslednjih dejstev:

– kako in zakaj je prišlo do nesreče,
– ali so bila delavcu zagotovljena vsa zaščitna sredstva,
– ali je bil zagotovljen primeren delovni prostor in okolje,
– ali so bili zagotovljeni ustrezni delovni pogoji,
– ali je delodajalec zagotovil varne pogoje dela
– in kako je ob nesreči ravnal delavec.

V kolikor delodajalec zgoraj omenjenega ni zagotovil, mu je mogoče očitati krivdo ali malomarnost, kar ima za posledico odgovornost za nastalo škodo. V kolikor je nezgodo pri delu ali v zvezi z delom mogoče pripisati delavčevi krivdi ali malomarnosti, potem le-ta ni upravičen do povrnitve škode, ali pa je do nje upravičen le delno, v kolikor je so-kriv za nastalo škodo.

Delodajalec pa je prav tako objektivno odgovoren za nesrečo pri delu, kadar je imetnik nevarne stvari ali opravlja nevarne dejavnosti. Med nevarne stvari se štejejo predvsem razni nevarni stroji ali orodja ter razne kemikalije itd., med nevarne dejavnosti pa sodijo gradbena dejavnost, kemična dejavnost, delo na višini oziroma nezavarovanih objektih in podobna dela, pri katerih obstaja povečana možnost nezgode. V vseh teh primerih je delavec upravičen do odškodnine, v kolikor se je nesreča zgodila pri vsakodnevnem in normalnem delu.

Predlagamo torej, da odškodninski zahtevek naslovite na zavarovalnico, kjer ima vaš delodajalec sklenjeno zavarovanje civilne odgovornosti, ta pa bo nato presodila ali vam odškodnina pripada ali ne.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

New Report

Close