Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Odškodnine in zavarovalnine Bančni razlaščenci in sklep ustavnega sodišča o začasnem zadržanju

Bančni razlaščenci in sklep ustavnega sodišča o začasnem zadržanju

Spoštovani,
prosim vas za nasvet oziroma pravno razlago.
Sama sem med bančnimi razlačšenci delnic, za katere je v decembru stopil v veljavo Zakon o postopku sodnega in zunajsodnega varstva imetnikov kvalificiranih obveznosti bank.
Sama sem se skladno s tem zakonom odločila za vložitev zahtevka za izplačilo pavšalnega nadomestila.
Banka Slovenije je vložila zahtevo za ustavno presojo zakona na US, ampak do odločanja US, so vsi roki in postopki normalno tekli – torej tekel je rok za vložitev zahtevkov za izvensodno poravnavo. Sama sem zahtevek vložila na BS, ki ga je prejela 23.1…. in sem zdaj čakala na odločbo s strani BS in potem izplačilo nadomestila – kakor nalaga zakon-
zdaj pa je v začetku marca – 5.3. prišel sklep Ustavnega sodišča o začasnem zadržanju zakona.
Banka Slovenije je na svoji spletni strani objavila,da je s sklepom zadržano izvajanje celega zakona. Sama sem šla prebrati sklep Ustavnega sodišča, sicer sem pravni laik, ampak kolikor mi je razvidno iz sklepa ustavno sodišče v prvi točki reče,da se zadrži izvajanje zakona… v drugi točki pa napotuje in določa točno na kakšen način in v katerih členih se izvede zadržanje zakona.
med temi napotki členov za izvedbo, odločanje in izplačilo pavšalnih nadomestil ni. kakor razumem se zadržanje nanaša na vložitev tožb in postopke v zvezi s tem, ki se do odločanja US še niso začeli, saj še ni bilo podatkovnih sob.
Mi, ki smo se odločili za izvensodno poravnavo in vložitev zahtevka za izplačilo pavšalnega nadomestila, pa smo morali do tega časa zahtevke že oddati (rok za oddajo je bil do odločitev US že skoraj pri koncu). In zdaj nam banka slovenije ustavlja tudi to, rekoč,da je ustavljeno izvajanje celotnega zakona.
Glede na sklep US se mi zdi ta argument čuden, saj , vsaj kakor je meni laično razumljivo, v sklepu ni nikjer navedeno,da se ustavlja začasno cel zakon v izvajanju, niti tudi posamezni členi, ki govorijo o izplačilu pavšalnega nadomestila niso omenjeni.

Ali mi lahko poveste in pomagate z vašim pravnim znanjem in strokovnostjo, ali je ta odločitev BS, da zadrži in ne obravnava in izplača niti zahtevkov za izplačilo pavšalnih nadomestil, prava in pravno pravilna in skladna s sklepom Ustavnega sodišča?
Mislim vse to je res grozno, počutim se že dvakrat nasamarjeno – prvič, ko so nam izbrisali delnice, zdaj pa drugič, ko so vsi roki tekli za vložitev zahtevkov ( imeli smo delo in tudi vsaj poštne stroške), zdaj ko bi moralo skladno s časovnimi roki v zakoni, nastopiti prejemanje odločb in izplačil, pa se spet vse ustavi in smo spet ostali brez vsega. Kot omenjeno sem laik, ampak skladno s sklepom US, razumem, da členi, ki se nanašajo na obveznost BS za izplačilo pavšalnih nadomestil, niso zadržani v izvajanju. Imam prav ali ne?

Pa bi prosila če mi lahko poveste še glede na vaše vedenje (v kolikor je prav da tudi mi, ki želimo pavšalno nadomestilo zdaj čakamo), koliko časa traja navadno odločanje US, če zadevo obravnavajo absolutno prednostno? In kakšno je vaše osebno strokovno mnenje, kakšno odločitev je za pričakovati, a se lahko zgodi,da bodo zavrnili cel zakon in bomo spet brez vsega in bo šlo spet vse od začetka?

Prijazna hvala vam za nasvet in mnenje ali BS z zadržanjem tudi izplačil pavšalnih nadomestil ravna prav.

Lep pozdrav

p.s.: ker ne morem prilepiti priponke v pdf.. tukaj kopiram sklep US :

SKLEP
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetem z zahtevo Banke Slovenije,
na seji 5. marca 2020
sklenilo:
1. Do končne odločitve Ustavnega sodišča se zadrži izvrševanje Zakona o
postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih
obveznosti bank (Uradni list RS, št. 72/19).
2. Odločitev iz 1. točke izreka se izvrši tako,
– da se do končne odločitve Ustavnega sodišča prekinejo pravdni postopki iz 25. in
45. člena Zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih
imetnikov kvalificiranih obveznosti bank;
– da do končne odločitve Ustavnega sodišča ne teče zastaranje odškodninskih
terjatev iz prvega odstavka 350.a člena Zakona o bančništvu (Uradni list RS, št.
99/10 – uradno prečiščeno besedilo, 35/11, 52/11 – popr., 59/11, 85/11, 48/12,
105/12, 56/13 in 96/13);
– da do končne odločitve Ustavnega sodišča ne teče rok za vložitev tožbe iz
drugega odstavka 6. člena Zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva
nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank;
– da Banka Slovenije do končne odločitve Ustavnega sodišča s svoje spletne
strani brez odlašanja odstrani objave po 10. členu Zakona o postopku sodnega in
izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank;
– da Okrožno sodišče v Mariboru do končne odločitve Ustavnega sodišča s svoje
spletne strani brez odlašanja odstrani morebitne objave po desetem odstavku 25.
člena Zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov
kvalificiranih obveznosti bank;
– da upravljavec podatkovne sobe do končne odločitve Ustavnega sodišča opusti
obdelavo, razen hrambe, prejetih gradiv iz prvega in tretjega odstavka 22. člena
Zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov
kvalificiranih obveznosti bank, in prepreči dostop do teh gradiv;
– da Okrožno sodišče v Mariboru do končne odločitve Ustavnega sodišča opusti
obdelavo, razen hrambe, prejetih podatkov iz drugega odstavka 46. člena Zakona o
2
postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih
obveznosti bank, in prepreči dostop do teh podatkov;
– da Agencija za trg vrednostnih papirjev in upravljavec podatkovne sobe do
končne odločitve Ustavnega sodišča opustita obdelavo, razen hrambe, prejetih
podatkov iz 20. člena Zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva
nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank, in preprečita dostop do teh
podatkov;
– da upravljavec podatkovne sobe do končne odločitve Ustavnega sodišča opusti
obdelavo, razen hrambe, prejetih podatkov iz prvih štirih odstavkov 21. člena
Zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov
kvalificiranih obveznosti bank, in prepreči dostop do teh podatkov.

povezava do odločitve US:
https://www.us-rs.si/aktualno/novice/zadrzanje-izvrsevanja-zakona-o-postopku-sodnega-in-izvensodnega-varstva-nekdanjih-imetnikov-kvalific/
povezava do zakona v UR.L.:
https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2019-01-3205/zakon-o-postopku-sodnega-in-izvensodnega-varstva-nekdanjih-imetnikov-kvalificiranih-obveznosti-bank-zpsvikob

Pozdravljeni,

glede začasnega zadržanja vaših zahtevkov je vsekakor jasno pojasnjeno, in sicer piše:
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetem z zahtevo Banke Slovenije,
na seji 5. marca 2020
sklenilo:
1. Do končne odločitve Ustavnega sodišča se zadrži izvrševanje Zakona o
postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih
obveznosti bank (Uradni list RS, št. 72/19).

Ustavna presoja bo trajala domnevno od 6 mesecev do 12 mesecev. Vsekakor bo zakon veljaven, vendar bo nekoliko spremenjen. V tem primeru Banka Slovenije ne oporeka sprejetju samega zakona. Želijo le spremeniti določene člene.

Upam, da smo vam obrazložili trenutno problematiko.

*** Visoka Odškodnina Planinšec [url]http://www.visokaodskodninaplaninsec.si[/url] T: 080 26 26 E: [url][email protected][/url]

New Report

Close