Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Žilna kirurgija pomoč- krčne žile

pomoč- krčne žile

Pozdravljeni!

Stara sem 48 let in imam že nekaj let težave s krčnimi žilami. Sedaj pa me je močno začela boleti leva golen, zato sem obiskala dermatovenerološko kliniko kjer so mi opravili ultrazvok žil in rekli, da nujno potrebujem kirurga.
Jaz pa bi želela, da bi mi nekdo razložil kakšne možnosti odprave krčnih žil oz. mojih težav obstajajo.

Naj vam posredujem izid preglčeda:
Dg.: Varices extr.inf.bill.
St.: hiperpigmentacija kože desne goleni. Retikularne varice okrog maleolov obojestransko. Retikularne in trunkusne varice na obeh golenih in stegnih. Periferni pulzi tipni.

Duplex UZ:
L noga leže: Refluks na S-F ustju traja ob Valsavi 2,22 sek., s propagacijo v povrhnji venski sistem. S-F ustje široko 4,2mm. VSM na stegnu široka do 4,4mm. Je prehodna, stisljiva. V njej je refluks v zgornji tretjini. Perforantne vene na stegnu so široke do 2,4mm. VSM na goleni stisljiva, brez refluksa, široka do 1,9mm. Perforantne vene na goleni so suficientne. VFC, VFS, VFP stisljive, prehodne, signali so respiratorno odzivni. Tudi vv.tib.ant. in post. so stisljive. Arterijska prekrvavitev primerna.

D noga leže: Refluks na S-F ustju traja ob Valsavi 0,157 sek., brez propagacije v povrhnji ali globok venski sistem. S-F ustje 5,7mm. VSM na stegnu široka do 8,7mm. Je prehodna, stisljiva. V njej je refluks v celotni dolžini, ki se širi tudi na golen. Perforantne vene na stegnu so široke do 2,3mm. VSM na goleni stisljiva, z refluksom, široka do 6,6mm. Perforantne vene na goleni široke do 2,3mm. VFC, VFS, VFP stisljive, prehodne, signali so respiratorno odzivni. Tudi vv.tib.ant. in post. so stisljive. Arterijska prekrvavitev primerna.

Izvida ne razumem čisto nič, me je pa zelo skrbi, ker mi je zdravnica tam rekla, da sem predolgo čakala in naj si hitro poiščem kirurga. Ni mi pa hotela (na mojo prošnjo) povedati kakšne možnosti zdravljenja še obstajajo glede na moj izvid.
Zato se obračam na vas. Lepo vas prosim, če mi lahko vi pojasnite možne načine “mojega” zdravljenja oz. odprave težav.

Hvala

Spoštovani!

Iz izvida je moč razbrati, da imate težave predvsem z levo spodnjo okončino. Sicer imate tudi na drugi nogi mrežaste vene, ki pa bodo potrebovale le zdravljenje z zleplenjem žil (sklerozacijo). Levo pa je stegenska povrhnja vena insuficientna, to pomeni, da kri teče po njej tudi navzdol, ne le navzgor, kar je nomralno. Vena sicer ni izraziteje razširjena.
Obstajajo različne možnosti zdravljenja:
Levo: endovenski laser oz. radiofrekvenca sta bolj prijazni metodi, ker ni potrebna injekcija v križ ali splošna omrtvičenost, ni potrebno ležati v bolnišnici in v nekaj dneh ste zopet nazaj na svojem delu. Težava je dolga čakalna doba.
Obstaja še možnost klasične operacije, kjer bi najhitreje prišli na vrsto v Splošni bolnišnici Trbovlje, če ste iz Ljubljane.
Desna noga je za sklerozacije, v kolikor gre za povrhnje vene, se smatra za estetski problem in je potrebno plačati iz žepa. Vendar je to prepuščeno presoji phlebologa.

Pozdravljeni!

Stara sem 36 let, v 6 letih trikrat sem rodila in imam težave s krčnimi žilami, mislim, da kar hude.

Prvič sem bila na sklerozaciji z injekcijami pri 16 letih, nato še dvakrat. Po prvem porodu so mi kirurško odstranili krčne žile na desni nogi, takrat sem začela nositi kompresijske nogavice, 2. stopnje. Nisem jih nosila redno, le kadar sem vedela, da bom veliko stala.

Po tretjem porodu sem dobivala zdravila proti krvnim strdkom. Stanje žil se je zelo poslabšalo, spet sem bila na operaciji desne noge, tokrat kombinacija kirurškega in laserskega zdravljenja. BAje so bile krčne žile prevelike samo za laser?? Takrat so ugotovili, da mi pri prvi opeaciji v dimljah niso dobro zaprli neke žile (tam imam bulo v velikosti lešnika), zato tak hud recidiv.

Od takrat dalje moram redno nositi kompresijske nogavice do dimelj, sicer imam zelo zatečene in boleče noge, ne šele zvečer, ampak že dopoldne. Delam v šoli, kjer večino časa stojim, Nogavice prenesem od septembra do maja, pa v hladnejših dneh poletja, sicer pa ne, ker so izjemno vroče. Uporabljam Sigvaris. Vsake pol leta si kupim 2 nova para. MImogrede, a obstaja možnost, da zdravstvena zavarovalnica povrne del stroškov za nakup?

Žile so mi zelo izstopile na obeh nogah od goleni do dimelj. Z UZ pred tremi leti so ugotovili, da globokih ven nimam prizadetih. Imam kar nekaj območij temno modre barve, predvsem okrog gležnjev in po nartu.

Z možem si zelo želiva še enega otroka. Vem, da bo to za moje žile še dodatna obrmeenitev. Ves čas nameravam nositi nogavice. Mislite, da bi morala pred zanositvijo še na kakšen pregled?

Po porodu pa bo najbrž zopet treba na odstranitev žil? Zanima me tudi, kaj bi lahko naredila, da bi vsaj kožo na nogah ohranila zdravo, brez razjed, ki se jih zelo bojim.

Najlepša hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
prosim za nasvet. Stara sem 72 let, razmeroma zdrava, ne jem nabenih zdravil, živim zdravo in se ukvarjam s športom Že nekaj časa opažam na notranji strani pod kolenom izboklino, ki se v zadnjem času povečuje. Zdravnica mi je povedala, da je to začetek pojavljanja krčnih žil. Seveda sem prečitala dostopno leteraturo in postala pozorna na podatek, kar opažm pri sebi. Na notranji strani gležnja me na delu približno velikega kovanca nekako peče ali srbi in to ob dotiku nogavice, čevlja ali kar tako. Prečitala sem, da je to lahko začetek golenske razjede. Mi prosim lahko svetujete, kako naj ravnam, da zmanjšam ali vsaj ohranim povečevanje krčnih žil in se izognem nastanku razjede.
Hvala za odgovor in lep pozdrav
Meta Kralj

Krčne žile so podaljšane, zvijugane in razširjene vene, ki pominirajo nad kožo.
Težave povezane z njimi so zelo različne: bolečine, srbenje, težke noge, tudi krči.
Vsekakor je potreben pregled pri osebnem zdravniku in če bo menil, da gre za krčne žile pa pri žilnem kirurgu ali flebologu..

Lep pozdrav!,

New Report

Close