Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Žilna kirurgija Anevrizma vranične arterije

Anevrizma vranične arterije

Spoštovani!

Pri UZ trebuha se je čisto slučajno odkrila anevrizma vranične arterije. Napotena sem bila na CT kjer se je potrdila diagnoza UZ. Anevrizma ima premer 1,75cm.
Zanima me kakšen je nadaljnji postopek.
Naj povem da sem stara 35 let in da imam enega otročka starega 14mes, ki je bil rojen s CR, zaradi nenapredovanja poroda. Zdravnik ki je opravil UZ, me je zelo prestrašil, saj je dejal da sem imela VELIKO srečo ker sem imela CR, ker drugače…Z možem želiva imeti še vsa enega otroka…kaj pomeni ta anevrizma pri nadaljnjem načrtovanju družine?

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem!

Polona

Spoštovani!

Aneurizma vranične arterije se pojavlja sicer redko, vendar med anevrizmami zaseda kar visoko mesto. Včasih smo to operirali, vendar je bilo povezano s tveganjem in dolgim ležanjem v bolnišnici. Sedaj pa to zdravijo endovaskularno. To pomeni, da vas zbodejo v arterijo v dimljah in gredo po arteriji navzgor in v vranično arterijo. Nato pridejo do anevrizme, ki je razširitev te arterije, če ima ozek vrat v njo vstavijo kovinske sponke, ki povzročijo, da se kri v njej strdi in ni več pretoka skozi anevrizmo. Včasih se odločijo za oblečeno žilno opornico, vendar je to redkeje. Vsekakor se morate zglasiti pri kirurgu za trebuh na Gastro kirurški kliniki kjer se bodo povezali z interventnimi radiologi. Če ne bo šlo na manj invaziven način, prihaja v poštev še klasična op.

Kar se tiče vašega življenja do posega, vam strogo odsvetujem nosečnost. Nato pa ni ovir.

Pozdravljeni,

stara sem 31 let, pred dnevi sem bila na MR zgornjega abdomna in je pokazal da imam anevrizem vranične arterije. Po slikah je vidno, da gre za majhno razširjenost, cca mm. Brala sem tudi različne alternative zdravljena, kot recimo, da te zbodejo v arterijo v dimljah. Zanima me, kako dolgo traja okrevanje po taki operaciji? In zakaj sploh pride do anevrizma; v družini ga nimamo, se redno ukvarjam s športom in zdravo prehranjujem, ne kadim, ne pijem; dejansko nič od tega, kar bi lahko povzročilo / prispevalo k anevrizmu. Dejansko me zadeva zelo skrbi, ker si ne znam predstavljat, kako resna je zadeva – noben od zdravnikov mi ni nič povedal.. kako to vpliva na nosečnost, se lahko ukvarjam s sportom?.. Imam pa tudi že napotnico za žilnega specialista..

Prosim za odgovor,

lp, Jasmina

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Aneurizme v področju arterij prebavil niso redke. Pojavljajo se pri 0,1 do 2% prebivalcev. V zadnjem času te aneurizme pogosteje odkrijemo, ker delamo več zelo natančnih preiskav trebuha. Pred tem jih večinoma niso odkrili preden ni počila. Zakaj nastanejo ne vemo natančno. Obstaja več vzrokov, na prvem mestu so prirojene okvare vezivnega in elastičnega tkiva in v tem primeru je lahko prisotnih še več anevrizem. Pri starejših je vzrok ateroskleroza. Pojavjajo se tudi v sklopu obolenja vezivnega tkiva. Včasih je morda vzrok tudi poškodba. Večinoma pa natančnega vzroka ne moremo odkriti.
Kaj pomeni taka aneurizma? Največji problem je, da lahko poči in povzroči krvavitev v trebuh in to je lahko zelo nevarno. Poleg tega je takrat potrebno operirati odprto z rezom v trebušno votlino. Ni niti nujno, da bo takrat prisoten kirurg, ki je najbolj vešč take operacije.
Res je, da večje aneurizme počijo pogosteje, je pa tudi res, da lahko počijo tudi manjše. Še najhuje je če poči med nosečnostjo, kar se dokaj pogosto zgodi in je še posebno nevarno.
Zato vam priporočam poseg, še predno je kaj narobe. Dandanes take posege opravljamo endovaskularno, t.j. znotrajžilno. Najpogostejše z vstopom skozi stegensko arterijo na dimljah. Aneurizmo izločijo iz krvnega obotka, tako da zaprejo vranično arterijo pred in za aneurzmo, To naredijo s tako imenovanimi kovinskimi vzmetmi oz. “coils” (po domače z koili).
Poseg v veščih rokah ni nevaren, brazgotin ni, odsotnost z dela je kratka, že v enem tednu ste lahko na vsakdanji aktivnosti.
Po posegu tudi nosečnost ni več nevarna.
Napotitev k žilnemu specialistu je dobra ideja, morda nekolkio dolga. Krajše bi bilo z napotnico nujno poslati slike na INštitut za radilogijo, oddelek za interventno radiologijo in sicer dr.Dimitriju Kuhlju, ki bo slike obravnaval na konziliju in se nato odločil za vrsto posega.

Javite se po posegu.
Vse dobro.

New Report

Close