Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Žilna kirurgija kompresijska nogavica

kompresijska nogavica

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, ali ima mogoče kdo kakšne izkušnje s kompresijskimi nogavicami?
No, jaz sem jo dobila za levo nogo. Zdaj pa ne vem, koliko časa jo bom morala nositi? No, imela bom še en pregled v bolnišnici, potem pa bom morala na operacijo. Zanima me, kako dolgo je še potrebno po operaciji nositi kompresijsko nogavico?

Še nekaj. Zdaj, pozimi ne bo tako velik problem za uporabo te nogavice. Kako pa je s tem poleti, ko je vroče? Ima kdo kakšne izkušnje? Sploh si ne znam predstavljati, da ko bo čez 30 stopinj, jaz pa bi morala nositi to nogavico… Imam namreč tudi velik problem, ker mi je rado vroče in se zelo potim.
Zato me zanima, kako bi delovalo na mojo nogo, če bi v tisti vročini, ko bo, jaz nosila nogavico takrat ko bo še nekako znosno – npr. ob jutrih ali ob bolj oblačnih, deževnih dnevih…? Kaj menite?

Hvala za vsak nasvet in vsako mnenje,

lp

Spoštovani!

Kompresijske nogavice se uporablja za zmanjšanje občutka težkih, utrujenih nog, občutka napetosti in oteklih nog. V prosti prodaji se dobijo le kompresijske nogavice, ki izvajajo manjši pritisk ( do 18 mm Hg) na nivoju gležnja- preventivne. Vse ostale kompresijske nogavice so tako imenovane medicinske kompresijske nogavice, ki izvajajo večji pritisk na golen in stegno ter s tem tudi na povrhnje vene. Za nabavo teh nogavic potrebujete mnenje zdravnika. Uporabljajo se za krčne žile pred in po operaciji, za kapilare po terapiji, ob komplikacijah z vnetjem žil, za zdravljenje golenske razjede in za preprečevanje ponovitve razjede ali krčnih žil. Vse te nogavice razdelimo v tri razrede in sicer razred 1, razred 2 in razred 3. Ti razredi so po nemških standardih RAL. Obstajajo tudi francoski standardi, ki so lahko zavajajoči, ker imajo nižji kompresijo. Svetujem, da se pozanimate po katerem standardu je deklarirana kompresija.
Nogavice delajo tudi iz različnega materiala. Tako imamo tradicionalne so iz naravnega kavčuka (so manj atraktivne, vendar jih bolniki z občutljivo kožo lažje prenašajo). Zanimivo, da v poletnih mesecih niso tople, ker dihajo in vlaga izpareva.
Nato imamo nogavice iz bombaža, ki samo ovija elastična vlakna, tako da s kožo pride v kontakt le bombaž. Nekatere firme npr. Sigvaris imajo posebno tkanje, tako da je bombaža le okoli 15% in ompogoča, da koža diha in se hladi.
Nato imamo modernejše nogavice npr. Sigvaris Magic, ki so iz posebnih vlaken, ki se raztegujejo v vse smeri in ne delajo gub. Imajo moderne barve.
Za nameščanje nogavic obstajajo posebni pripomočki: rokavice, podloge iz posebne tkanina, ki drsi in posebnia obuvala. Vse se dobi pri nas.
Glede poletja in nogavic pa to. Poleti so težave in zapleti najpogostejši. Če set jih že imeli, veste, da je bolje nositi nogavice, kot trpeti. Tisti, ki zapletov še niste imeli, lahko poleti nosite nogavice le občasno,ob tem je potrebno biti v senci, večkrat dnevno tuširati nogo z hladno vodo, hoditi po vodi ali plavati. Pomagajo tudi Detralex tablete.
Vsekakor pa se je v primeru težav potrebno posvetovati z zdravnikom, ki vam bo svetoval ustrezno zdravljenje. Danes poznamo kar nekaj neinvazivnih metod zdravljenja krčnih žil: z endovenski laserjem, radiofrekvenco in v zadnjem času z zaleplenjem žil s posebnim lepilom. Vse to izvajamo v centru za žilno kirurgijo Avelana d.o.o. na Otočcu.

New Report

Close