Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Acipan 40 mg

Acipan 40 mg

Zdravo, zanima me ali se lahko to zdravilo Acipan 40 mg je zjutraj na tešče ter zvečer. Tako sem dobila predpisano, šlo pa naj bi za gastritis. In zanima me kako močne so te tablete.

Hvala

LP

Spoštovani!

Za zdravljenje gastritisa se običajno uporablja ena gastrorezistentna tableta zdravila Acipan 40 mg na dan. V posameznih primerih je mogoče odmerek povečati na dve gastrorezistentni tableti zdravila Acipan 40 mg na dan, predvsem kadar z drugimi načini zdravljenja ni bilo mogoče doseči izboljšanja.
Težko je govoriti o moči tablet, saj načeloma velja, da med inhibitorji protonskih črpalk glede na jakost delovanja ni pomembnih razlik.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

zanima me če lahko uživam alkohol, medtem ko pijem acipan?

lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Načeloma ni poznanih interakcij med zdravilom Acipan in alkoholom. Kljub temu, se je potrebno zavedati, da zdravilo Acipan lahko povzroča zaspanost ali omotico. V primeru kombinacije z alkoholom je verjetnost pojavljanja omenjenih neželenih učinkov še toliko večja.

Vsekakor pa že zaradi narave obolenja (zaradi česar uživate Acipan) uživanje alkohola ni najbolj primerno.

Pri težavah s prekomerno želodčno kislino, zgago ali z zatekanjem želodčne vsebine v požiralnik (GERB) je pomembna ustrezna dieta.

Vsa močna živila, močne arome, česen, čebula, kis, kava, alkohol, šumeče pijače, kečap, mastne jedi, majoneza, trda hrana, ki je dolgo v želodcu, poslabšajo stanje. Pri nekaterih tudi mleko, močni sadni čaji, pretirani ostri sokovi – pomaranča, ribez, kislo trdo sadje, med in čokolada, če jih zaužijemo v večjih količinah.

Pomembno je, da se hrano uživa počasi, v manjših količinah in večkrat dnevno. Pred spanjem naj se vsaj tri ure ne uživa ničesar. V primeru GERB je priporočljivo, da spimo z vzdignjenim vzglavnikom, da nam zaužita vsebina ne zateka nazaj. Po obroku je priporočljivo, da spijemo vodo, saj se tako želodec lažje sprazni. Tudi gibanje zelo pomaga, predvsem hoja, ki pospeši peristaltiko.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Acipan uživam zaradi Helicobacter pylori pa me zanima ali je priporočljivo uživati probiotični jogurt ali je nasprotni učinek- pomoč rasti glivice Doroteja

Spoštovani,uživanje probiotičnih jogurtov nima večjega vpliva na zdravljenje vaših težav.Želodčna kislina je namreč premočna,da bi lahko probiotiki v jogurtu imeli kakršenkoli negativen vpliv na samo zdravljenje bakterije.lp

Suzana Taseska, mag. farm.

New Report

Close