Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje žajbelj

žajbelj

Pozdravljeni,

zanima me, kako pitje žajbljevega čaja (če ga pije doječa mamica) vpliva na dojenega otroka. Ali mu lahko pusti kakšne posledice? Vem, da zmanjšuje količino mleko.

Hvala in lep pozdrav,
Alenka

Spoštovani!

Uživanje žajbljevega čaja med nosečnostjo in dojenjem vsekakor ni priporočljivo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani,
po prebranem sodeč, se v nosečnosti naj ne bi uporabljalo žajblja. Ali je to mišljeno tudi v primeru, ko se uporablja kot začimba v prehrani? V prvi tretjini nosečnosti sem zaužila kupljeno pekovsko pecivo z dodatkom, ki je premazano z olivnim oljem in mediteranskimi zelišči, med drugim tudi žajbljem. Verjetno je bil tudi v kakšnih že pripravljenih omakah za testenine ipd., ki sem jih zaužila, pa tega nisem opazila. Zanima me, če bi me moralo zaradi tega skrbeti in do kakšnih posledic potencialno lahko sploh pride oziroma ali ga lahko kot začimbo še naprej uporabljam?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Žajbelj se v nosečnosti, med dojenjem in pri otrocih odsvetuje zaradi nevrotoksičnosti, zato se ga je potrebno izogibati tudi kot začimbo.
lep pozdrav,
Tina Ghori, mag. farm.

Pozdravljeni,
hvala za vaš nasvet, ki ga bom upoštevala in bom bolj previdna, saj ste farmacevti najbolj strokovno podkovani na tem področju. Malo so me je zmedla tudi knjižica V nosečnosti lahko jem, ki jo je izdal NIJZ, saj vsebuje tudi nekaj receptov z žajbljem. Pri izbiri te štručke žal nisem bila dovolj previdna in sem šele po zaužitju pomislila na to, katera zelišča bi lahko vsebovala. Naslednjič sem seveda prodajalko povprašala, s katerimi zelišči je premazana in je zaradi žajblja preventivno nisem več kupila. Ali mislite, da je lahko enkratno zaužitje takšne stručke z zelišči kako škodovalo otročičku, glede na to, da sem jo zaužila še pred 12. tednom nosečnosti? Hvala. LP

Pozdravljeni!

Glede na to, da je bila štručka premazana z mešanico zelišč, med katerimi je bil prisoten tudi žajbelj, je mogla biti le-tega v zelo majhni količini in zaradi tega ne bi smelo biti težav. Vendar pa lahko to potrdi le ginekolog na ultrazvoku. Definitivno pa se odsvetuje zavestno jemanje žajblja v nosečnosti.

lep pozdrav,
Tina Ghori, mag. farm.

New Report

Close