Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje ROACCUTANE

ROACCUTANE

Lep pozdrav. Zaradi težav z aknami sem bil eno leto na terapiji 20mg dnevno. Doza je bila majhna zaradi težkega prenašanja teh tablet. Svoji dermatologinji nisem povedal da sem imel hude glavobole ( glavobole sem imel že pred to terapijo z R), med terapijo pa so bili veliko hujši. Edina rešitev je bila ta terapija zato sem nespametno in vrjetno sebi na škodo te glavobole zamolčal svoji zdravnici dermatologinji. Ko sem pa svoji zdravnici povedal me je dala na ct glave ki je bil bp.
Zanima me pa prevsem nekaj, ali je možno da so meni te tablete povzročile težave z zobmi. Zobje se mi lomijo in imam skos težave, pred terapijo jih nisem imel, tudi vmes ne. Sedaj po 1 letu pa imam same težave z zobmi

Spoštovani!

Pri zdravljenju z izotretinoinom (Roaccutane) se zelo pogosto pojavlja suha koža in suhe sluznice, na primer sluznica ust, nosu, oči,…. Omenjene simptome je potrebno čim bolj intenzivno preprečevati oziroma blažiti. V nasprotnem primeru se dejansko lahko pojavijo težave (tudi z zobmi), ki so posledica suhosti sluznice zaradi uporabe izotretinoina.

Če se ustavimo pri sluznici ust je namreč potrebno vedeti, da je zelo pomembna tako količina kot tudi kvaliteta sline v ustih. Če je sline malo, le-ta manj izpira usta, vzpostavijo se ugodnejši pogoji za razmnoževanje raznih mikroorganizmov in posledično imajo ti ljudje bistveno pogosteje prisotne najrazličnejše težave z zobmi. Več je zobnega plaka, zobne gnilobe, krhkih, lomljvih zob, bolezni dlesni, glivičnih okužb, ustnice so suhe in razpokane, okus moten, pojavi se neprijeten zadah, v nekaterih primerih tudi žgoč občutek v ustih.

V lekarnah lahko za lajšanje neprijetnih simptomov suhe ustne sluznice kupite različne kolekcije za ustno higieno: Ordok, Air-lift,… Ne uporabljajte ustnih vodic, ki so zasnovane na osnovi alkohola, saj le-ta dodatno izsuši ustno votlino in tako še poslabša stanje. Priporočjiva je uporaba pripravkov Biotene ali Xerostom (zobne paste, ustne vode, ustni geli, pastile). Uporaba teh pripravkov spodbuja izločanje ustne. Potrebno je tudi redno prehranjevanje in pitje ustreznih količin tekočine.

Ne glede na ustno stanje in težave, vsakdanji ali trajni občutek suhih ust nedvomno postopoma poslabša stanje dlesni in zob.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Ali obstaja v lekarnak kaki dodatek ki vsebuje veliko koncentracijo vitamina A. Oziroma jaz jemlem vsakodnevno eno kapsulo nutrilab ribjega olja in q10. Kaj priporočate za kožo, obstajjo kakšni vitamini ki jih lahko kombiniram z r. oljem in q10

Naj omenim da zaradi težav z kožo ne jem ocvrtih in mastnih stvari, sladkarij ne jem, ne kadim. Redno umivam obraz, če sem veliko na soncu uporabim od avene faktor ki ni komedogen, v zimskem času uporabljam salicilno kislino in avene diacneal in seveda vlažilno kremo od clinique.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Roaccutane (izotretinoin) je učinkovina za zdravljenje hujših oblik mozoljavosti. Gre za derivat vitamina A, ki se tudi sicer, naravno nahaja v človeškem telesu v zelo majhnih količinah.

Visoki odmerki vitamina A, imajo sicer podobne učinke kot zdravilo Roaccutane, vendar je verjetnost neželenih učinkov pri uporabi visokih odmekov vitamina A bistveno večja kot pri uporabi zdravila Roaccutane. Veliko pogosteje in bolj intenzivno so izraženi neželeni učinki, kot so: suha koža, suha ustna, očesna, nosna sluznica, luščenje kože, srbenje, izpadanje las, motnje v delovanju jeter, krvavitve, zgodnja osteoporoza,… pri zelo visokih odmerkih so poročali tudi o smrtnih primerih. Poleg tega ima uživanje vitamina A krajši učinek, kot pa uživanje zdravila Roaccutane. Zavedati se je potrebno, da dejansko govorimo o zelo visokih odmerkih vitamina A. Priporočeni dnevni vnos vitamina A znaša okrog 5.000 IE (internacionalne enote), v primeru uživanja vitamina A z namenom zdravljenja aken pa so potrebni bistveno višji odmerki – 250.000-300.000 IE in več.

Zaradi omenjenih razlogov se uporaba vitamina A pri zdravljenju aken seveda odsvetuje in se nikakor ne priporoča. Zaradi tega na tržišču tudi ni pripravkov, ki bi vsebovali visoke odmerke vitamina A.

Če so prisotne nepravilnosti na koži in v kolikor zgolj kozmetični pripravki sami ali v kombinaciji z raznimi antibiotičnimi zdravili (v obliki raztopin, krem ali tablet) ne pomagajo, vsekakor svetujem uporabo zdravila Roaccutane. Pri jemanju Roaccutana svetujem sočasno uživanje kakšnega prehranskega dopolnila, ki vsebuje večino hranilnih snovi, ki so potrebne za hitrejše obnavljanje kože, las, nohtov in vezivnega tkiva. Teh pripravkov je na tržišču ogromno, npr. Vitamini za lase, kožo in nohte, Dr. Böhm, Natural Wealth,….).

Predvsem, pa je pri zdravljenju z Roaccutanom zelo pomembno, da se ves čas terapije uporablja dopolnilna pomirjevalna in vlažilna nega – negovalni kozmetični pripravki, ki kožo pomirjajo, jo vlažijo in na ta način zmanjšajo posledice učinkov izsušujočih dermatoloških zdravljenj.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Iskrena hvala

Moja terapija z R se je končala leta 2009, jemal sem male doze in sicer 20mg dnevno eno leto. Obstajajo kakšni vitamini za kožo ki se dobijo v lekarni ki jih sami priporočate. Dnevno jemlem q10 in omega 3

Priporočam jemanje Dr. Böhm tablet za kožo lase in nohte. Svetujem vam minimalno 3 mesečno uporabo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Dr. Böhm tablete sem po vašem priporočilu naročil

Sedaj me zanima naslednje

1 . ali lahko jemlem te tablete v kombinacijo nutrilab q10 in ribjega olja, oboje jemlem po 1 kapsulo

2 . Ali lahko jemlem q10 in ribje olje non stop neprekinjeno po eno kapsulo vsakega

3. Dr. Böhm tablet za kožo lase in nohte pa ste priporočali 3 mesece, za koliko časa se priporoča pavza in potem spet lahko jemlem te tablete ali ni priporočljivo

Inovativen kombiniran proizvod Dr. Böhm vsebuje posebej izbrane gradnike za učinkovito oskrbo kože, las in nohtov. Tablete vsebujejo 9 pomembnih mikrohranilnih snovi za kožo, lase in nohte: kremenico, biotin, cink, železo, MSM, proso, pantotensko kislino, baker in selen. Ustrezna preskrba s hranili, kot so kremenica, proso in biotin, spodbujajo obnovo kožnih celic, ter tudi celic las in nohtov. Silicij, ki ga vsebuje kremenica je bistvenega pomena za lepo kožo. Silicij namreč vsrka vlago in poskrbi, da je koža bolj napeta in prožna.
Vsi gradniki omenjenih tablet so naravnega izvora in znotraj ustreznih, priporočenih dnevnih odmerkov. Uživanje Dr. Böhm tablet tako ni časovno omejeno. Priporoča se minimalno 3 mesečno jemanje. Po potrebi, v kolikor izboljšanje kože še ni doseženo v zadostni meri, pa lahko tudi dlje. Prekinitve niso potrebne. Tudi kapsule omega 3 in koencima Q10 se v ustreznih priporočenih dnevnih odmerkih (ki ustrezajo odmerku prehranskega dopolnila – 30-50 mg), lahko uporabljajo neprekinjeno skozi daljša obdobja. Vsi trije pripravki se seveda lahko jemljejo sočasno.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Ko sem šel v lekarno po tablete Dr. Böhm tablet za kožo lase in nohte mi je farmacevt predlagal CERIN tablete. Zanima me kaj je bolje po vašem mnenju

Primernost posameznega izdelka je odvisna od stanja kože. Glede na nasvet farmacevta v lekarni sklepam, da vas nisem pravilno razumel. Očitno so akne pri vas še vedno prisotne (samo da so sedaj v blažji obliki) in ne gre zgolj za težave v zvezi z izsušeno in poškodovano kožo, ki ji primanjkuje elastičnosti (kar je lahko posledica dolgotrajne uporabe zdravila Roaccutane).

Torej, v kolikor so akne še vedno prisotne, niso pa izražene v takšni meri, da bi bila potrebna uporaba Roaccutana, potem je dejansko ustrezna uporaba pripravka, ki vsebuje naravni beljakovinski kompleks z laktoferinom (Cerin ali Bactosan). V vsakem primeru pa priporočam uporabo dermatološko testiranih, nekomedogenih, pomirjajočih in vlažilnih krem.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!
Začela sem z jemanjem Roaccutana in me zanima kateri dodatki (vitamini, itd.) so najbolj primerni za sočasno jemanje za manj suho kožo in ustnice. Prav tako me zanima če lahko med jemanjem Roaccutana kdaj vzamem Nalgesin ali Lekadol (ob bolečinah v trebuhu, …) ali ta kombinacija ni preveč dobra.
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani!

Seveda lahko uporabljate protibolečinska zdravila, v kolikor je to potrebno. kombinacija ni problematična.

Kar se tiče težav z izsušeno kožo v povezavi z uporabo Roaccutana, pa vam zelo priporočam zgolj uporabo izdelkov linije LaRoche Posey Nutritic.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!

Ima jemanje tablet R kakršno koli povezavo z glavobolom?
Tablete jemljem od septembra 2012 in nimam ravno hude oblike mazoljavosti. Jemljem zelo majhno dozo – 10mg dnevno in do prejšnjega tedna nisem čutila nobenih stranskih učinkov. Sedaj imam pa že par dni dokaj hude glavobole in me zanima, če so pogojeni z jemanjem tovrstnih zdravil. Dermatologinja me je opozorila, da znajo tovrstna zdravila potencirati že obstoječe probleme v telesu npr. povišan holesterol v krvi. Zato je v mojem primeru (ker ga žal imam malo nad mejo) zelo pomembno pregledovanje krvi – vsake 3 mesece. Ali obstaja kakšna povezava s povišanim holesterolom, Rocautanom in trombozo?

LP,

B

Spoštovani!

Glavobol je naveden kot možen neželen učinek jemanja zdravila Roaccutane. V nekaterih primerih naj bi bil glavobol posledica povečanega intrakranialnega oziroma znotrajlobanjskega tlaka. V kolikor je glavobol močan, dolgotrajen oziroma se pogosto pojavlja je potreben posvet z zdravnikom. V vašem primeru svetujem obisk pri zdravniku.

Zaradi nevarnosti vpliva zdravila Roaccutane na povišanje koncentracije holesterola (jemanje Roaccutana lahko vpliva na zvišanje ravni škodljivega (LDL) holesterola in znižanje ravni zaščitnega (HDL) holesterola), le-to seveda lahko vpliva tudi na povečano stopnjo tveganja za pojav resnih zapletov, kot je na primer tromboza.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spostovani!

Imam samo eno vprasanje za vas.. Imam kar dosti mozoljev vendar ne tako hudo..
Zdravnik dermatolog mi ni nic omenil, da nesmem piti alkohola( ne pijem ga dnevno vendar pomavadi ob petkih ko gremo ven s prijatelji), alkohol gre takrat malo cez mejo.. Je mozno, da se mi zaradi tega (naslednji dan po pitju), poslabsa stanje na kozi?

Vesel bi bil odgovora.

Lp

Spoštovani!

Pitje alkoholnih pijač je ob jemanju Roaccutana odsvetovano, saj lahko ob hkratnem uživanju pride do jetrne okvare.

Uživanje alkohola sicer direktno ne vpliva na učinkovitost zdravila, lahko pa, kot že rečeno, vpliva na funkcijo jeter in posledično na slabše stanje kože zaradi slabšega čiščenja organizma.

Pretiravanje z uživanjem alkoholnih pijač tekom jemanja zdravila Roaccutane vam resnično močno odsvetujem. Načeloma vam tudi v celoti odsvetujem uživanje kakršnih koli alkoholnih pijač med jemanjem Roaccutana, vendar če se mu že ne morete v celoti odpovedati, bodite vsaj kar se da zmerni z uživanjem. Vedite, da gre za vaše zdravje.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spostovani!

Za vas imam jaz podobno vprasanje kot Luka samo da za neko drugo stvar, moj prijatelj je umetnik in jemlje tudi te tablete, ko sem mu odsvetoval naj ne pije alkoholnih pijac, vsak vikend soboto zvecer prizge kak kak zvitek(ne cigarete ce veste kaj mislim),? Je tudi to slabo za njega? Mislim, da se mu stanje ne poslabsa (na obrazu), vendar pa je tudi mozno kajne?

Lep pozdrav in hvala za vas odgovor.

Lp

Spoštovani!

Seveda je možno.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!
Pred kratkim sem zacela uporabljati tablete Roaccutane in me zanima v koliko primerih se akne po koncani terapiji ponovno pojavijo v isti ali se hujsi obliki? Stara sem 17let.

Lep pozdrav in hvala za odgovor

Spoštovana!
Zdravljenje z Roaccutane tbl. je individualno.
Zdravilo Roaccutane,ki je derivat vitamina A(izotretinoin) predpisujejo dermatologi za obdobje 15 do 24 tednov za zdravljenje hujših oblik aken.V manjših odmerkih za milejše oblike, pa zaradi neželenih učinkov tudi od 6mesecev do enega leta,če druga lokalna zdravila niso več pomagala.Zdravilo se vedno uživa cel predpisan cikel,ker se lahko izboljšanje pojavi šele proti koncu jemanja..Simptomi se lahko v začetku celo poslabšajo,vendar pa nad 90% ljudi na koncu doživi popolno ozdravitev in remisijo aken.Pri večini dosežemo popolno odsotnost aken že z enkratnim ciklom zdravljenja,v dozi ,ki jo predpiše dermatolog..V primeru ponovnega pojava(do 10%) pa zdravljenje ponovimo z enakim odmerkom kot pri predhodnem zdravljenju z najmanj 8-tedenskim presledkom po predhodnem zdravljenju.
Med zdravljenjem vam svetujem uporabo nevtralnih izdelkov za nego suhe kože predvsem obraza ,rok in podplatov.V sončnem vremenu uporabljajte kremo za obraz z visokim zaščitni faktorjem in zaščitna očala za sonce.Poskrbeti je treba tudi za suho sluznico oči(umetne solze),sluznico nosa(mazilo za nos)ter nego ustnic (vlažilna sredstva).lp

Suzana Taseska, mag. farm.

New Report

Close