Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Antibiotiki Doxy in prehranska dopolnila

Antibiotiki Doxy in prehranska dopolnila

Spoštovani,
zaradi težav s kožo mi je dermatolog predpisal antibiotike Doxy. Na navodilih o uporabi piše, naj se med jemanjem izogibamo prehranskih dodatkov železa, magnezija, cinka, kalcija. Zanima me kako je z jemanjem silicija (silicijeva prst)? Hkrati me zanima glede uživanja donata Mg, glede na to, da vsebuje magnezij?
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Kot je napisano že v vprašanju, se je potrebno med jemanjem tetraciklinskih antibiotikov (Doxy) izogibati sočasnemu jemanju dodatkov železa, magnezija, cinka, kalcija,…skratka vseh dvovalentnih kationov, ki s tetraciklini tvorijo netopne komplekse. Posledično se močno zmanjša učinkovitost samega antibiotika. Enako velja tako za silicij kot Donat, sadje, zelenjavo, mleko in mlečne izdelke,…

Te pripravke sicer lahko uživate vendar med jemanjem antibiotika in pripravka mora miniti najmanj 3-4 ure.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani,
hvala za odgovor. Ali mi lahko svetujete najbolj optimalno jemanje? S čim? Kdaj? (pred spanjem ne, ker se eno uro po zaužitju ne smeš leči?! Pred kosilom in po kosilu, ki vsebuje veliko mlečnih izdelkov in zelenjave tudi ne? Ob malici, ki je sestavljena iz ogljjikovih hidratov mogoče?

nova
Uredništvo priporoča

Jemanje Doxy-a s hrano ne vpliva bistveno na absorpcijo doksiciklina, vendar
lahko bistveno zmanjša pogostnost prebavnih težav, zato se svetuje uživanje med obrokom in sicer z veliko vode. Zdravilo morate jemati ob istem času, torej vedno z istim obrokom. Najbolj primerno je jemanje ob zajtrku (v kolikor ne pijete mleka; skodelico kave ali kozarec soka seveda lahko spijete) ali ob malici.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Najlepša hvala še enkrat in lep dan vam želim!

MODERATOR- PROSIM !
objavite prosim tole drugo verzijo, kjer sem spremenila oznako avtorstva in seveda naslov.
Se opravičujem, hvala.

Pozdravljeni.
Po diagnozi borelioza se bom zdravila s tbl. DOXY 100 na 12 ur.
So stranski učinki hudi ?
Bom ob jemanju lahko hodila v službo?

Hvala in LP

P.S.
Sem učiteljica in knjižničarka.

Spoštovani!

Za zdravljenje Lymske borelioze je primernih več različnih antibiotikov.

Pri nas se odraslim bolnikom najpogosteje predpisuje tetraciklinski antibiotik doksiciklin 100 mg 2-krat dnevno 10-30 dni (najpogosteje 14 dni) ali makrolidni antibiotik azitromicin v celotnem odmerku 3 g, se pravi 2 × 500 mg prvi dan in nato 500 mg drugi do peti dan.

Prednost azitromicina je nedvomno v krajšem zdravljenju (s tem je seveda večja verjetnost, da bodo bolniki celotni odmerek zdravila res porabili), pa tudi v manjši pojavnosti stranskih učinkov.

Uporabnost doksiciklina zmanjšuje predvsem pojav fotodermatoze, za katero je potencialno največ možnosti poleti (pomembno je da se izogibamo soncu). Pri uporabi doksiciklina so razmeroma pogosti tudi stranski pojavi s strani prebavil, vendar so le ti običajno blagi in ne zahtevajo prekinitve zdravljenja – pojavlja se bolečina v trebuhu, izguba apetita, slabost, bruhanje, driska, dispepsija (občasna ali stalna bolečina v predelu zgornjega dela trebuha ali spodnjega dela prsnega koša) in redko disfagija (oteženo požiranje).
Seveda je možnih še cel kup drugih neželenih učinkov, tako kot pri vsakem zdravilu, vendar je verjetnost pojava le teh majhna.

Po drugi strani, pa se je potrebno zavedati, da makrolidni antibiotiki sicer izkazujejo odličen
učinek v laboratorijskih poizkusih na povzročitelje Lymske borelioze, medtem ko dejanski rezultati kliničnih raziskav vseeno niso tako obetavni. Učinki zdravljenja z vsemi dosedaj preizkušanimi makrolidi so se namreč izkazali za slabše v primerjavi z zdravljenjem z penicilinskimi oziroma tetraciklinskimi antibiotiki, kot je na primer doksiciklin.

Stranski učinki navadno niso močneje izraženi, tako da boste lahko brez težav še naprej hodila v službo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštoavni.

Danes sem zaradi aken začela z jemanjem antibiotikov Doxy 100mg. Imam težave z jemanjem le tega. Farmacevtka mi je svetovala naj ga jemljem zvečer. Ne vem s čim ga naj pojem, saj naj hrana ne bi vsebovala velike količine kalcija, magnezija, fosforja ipd. Sta kruh in jabolko vredu? In seveda voda? Imate kakšen drug predlog? Karkoli, vse je dobrodošlo, sem res brez idej.
Ste že v odgovoru prej napisali, da se lahko antibiotik zaužije tudi zjutraj. Moj zajtrk je ponavadi nekaj hitrega na študentski bon, kak manjši sendvič, ali pa karkoli iz pekarne. To ni preveč kalcija? Sama drugače mleka ne pijem.

Hvala in lp,
ŠC

Spoštovani!

Ne obremenjujte se preveč z načinom jemanja tablet Doxy. Antibiotik Doxy lahko brez skrbi vzamete po katerikoli jedi, izogibajte se samo direktno mlečnim izdelkov. Čeprav je treba priznati, da še danes žal niti med strokovnjaki ni povsem jasno ali mleko in mlečni izdelki sploh vplivajo na absorpcijo samega doksiciklina v klinično pomembnem obsegu ali ne. Tako nekateri strokovnjaki svetujejo celo jemanje z mlekom, saj je v tem primeru prenosljivost omenjenega antibiotika najboljša. Jaz vam tega ravno ne svetujem, drugače pa vam razen tega ni treba posebno paziti na vrsto hrane.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Zdravo!
Prosila bi vas za pomoč in sicer slab teden dni nazaj sem zacela z jemanjem doxy-ja 100mg 2x na dan zaradi laboratorijsko potrjene ureaplasme spp.
Po dveh dneh jemanja so se mi pojavili simptomi kot so siljenje na bruhanje, huda slabost, ki traja skozi cel dan, bolečine v želodcu in spodnjem delu trebuha ter glavoboli.
Simptomi so kar hudi saj se počutim kot cunja, sem brez energije in nezmožna dela.

Zelo me skrbi in sem tesnobna ker ne razumem kaj se z mojim telesom dogaja in zakaj. Skrbi me tudi da se bom po končani terapiji ševedno tako slabo počutila…

Hvaležna bom vsakega odgovora.

Lp, Nikki92

Opomba: jemljem asentro 100mg

Spoštovani!

Navedeni simptomi so sicer načeloma normalni neželeni učinki, ki se zelo pogosto pojavljajo v primeru jemanja antibiotika Doxy. Neželeni učinki so manj izraženi, če se antibiotik jemlje po hrani. Kljub temu so omenjeni neželeni učinki običajno blage narave in ne zahtevajo prekinitve zdravljenja.

V kolikor so oziroma bodo simptomi pri vas vseeno preveč moteči, bo najverjetneje potrebno terapijo prekiniti in zdravilo zamenjati.

V primeru, da so neželeni učinki močno izraženi in torej preveč moteči, se čim preje obrnite na vašega zdravnika.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdrav.
Pri dermatologu sem dobil tablete doxyvibra za zdravljenje blage rosacee.. Dermatolog mi je predpisal 50mg dnevno, pol tabletke. Ko sem pa prišel v lekarno pa mi je farmacevtka predpisala 1 tbl (100 mg) dnevno. Se je dermatolog zmotil? Se je farmacevtka zmotila? Tudi na izvidu piše zdravljenje 3 mesece, kar se število tablet popolnoma izide, ker drugače bi pol manj časa jemal. Trenutno jih sicer še ne jemljem, ker sem se vmes poškodoval in jemljem druga zdravila.
Hvala že vnaprej.
Lp.

Spoštovani!

Pokličite ali pa se oglasite v lekarni, kjer ste dvignili zdravilo in tako preverite kje je prišlo do napake.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni.
Pisem tu, ker so forumi na pediatriji vsi zaklenjeni glede te teme.
Namreč moja 7 letna hcera je dobila 14 dnevno intravenozno zdravljenje z ab po ugrizu klopa. Po 5 terapiji je dobila vidoko vrocino in izpuščaje, alergija na ab. Sedaj so ji za 6 dni predpisali na 12 ur pol tablete doksivibra.
Ko smo sli v lekarno je farmacevt cel zacuden vprasal zakaj so to dali, da nebi smela jesti, da slabo vpliva na zobe. Klical je zdravnika, vendar je ta rekel da je zaradi alergije dibila tega.

Mene je groza dati otroku te tablete. Imate mogoče kakšne izkušnje s temi ab? So res tako škodljivi za zobe?
Opozorili so da ne sme biti nic na soncu in po zaužitju pol ure ne sme ležati.
Delujejo mi grozno nevarni ab.

Hvala za kakšen nasvet oz izkušnje.
Lp

Spoštovani,

O obsegu in pomenu dejanske škodljivosti vpliva doksiciklina na obarvanost zob in/ali hipoplazijo zobne sklenine pri mlajših otrocih zaenkrat dejansko še ni na voljo dovolj podatkov. Tveganje naj bi bilo večje predvsem pri uporabi tetraciklinov pri otrocih mlajših od 4 let, manjše tveganje pa naj bi bilo prisotno tudi pri otrocih starih 5-6 let. Res je, da je v skladu z navodili o uporabi zdravila, uporaba antibiotika doksiciklina kontraindicirana pri otrocih mlajših od osmih let, vendar glede na to, da se otrok na druge antibiotike ne odziva oziroma so prisotne alergijske reakcije, okužbo pa je vsekakor nujno zdraviti, menim, da je zdravnik zagotovo ustrezno pretehtal koristi zdravljenja in morebitna tveganja in mu lahko zaupate. Dodatno lahko napišem tudi, da sem pri pregledu objavljene strokovne literature na temo uporabe doksiciklina pri otrocih naletel na podatek, da je leta 2018 Odbor za nalezljive bolezni Ameriške akademije za pediatrijo (AAP) na podlagi opravljenih 2 manjših študij priporočil, da naj bi bilo krajše zdravljenje z doksiciklinom (do 21 dni) varno pri otrocih, ki se na drugo terapijo ne odzivajo.

Lepo vas pozdravljam,
Boštjan

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni

Moj problem je rozacea.

Dijagnosticirana mi je pri dermatologu in sem po jemanju doksivibre imela tezave z crevesjem..ne vem a so bile povezane z doksivibro no moje vprasanje bi bilo in sicer imam 2 vprasanja.

Prvo..dokler sem jemala doksivibro 2 meseca se mi je stanje poboljsalo..rozacee skoraj da ni bilo vec..no po terapiji doksivibre minil je samo en teden in spet se je stanje vrnilo na staro..rdecica obraza,nosu..mozolji..

Me zanima ce lahko spet cez neki casa jemljem doksivibro al ne smem vec zato ker sem jo ze enkrat jemala,kaj bi se zgodilo ce bi jo spet zacela jemat?!

In drugo vprasanje..a je kasno drugo zdravilo boljse in bolj ucinkovito od doksivibre..ce obstaja?

Hvala in lep pozdrav !

New Report

Close