Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Bilobil

Bilobil

Lep pozdrav!

Imam nekaj vprašanj o Bilobilu:

1. Prebrala sem, da je namenjen predvsem starejšim generacijam, sama pa sem stara 18 let (uporabila bi ga za vedno hladne roke in noge, zvonenje v ušesih, glavobole in slabo koncentracijo). Sem mogoče premlada za to zdravilo? Obstaja za navedene težave kakšno drugo zdravilo?

2. Po približno kolikem času začne zdravilo delovati?

3. Se sme ob jemanju Bilobila jemati tudi tablete Nalgesin za glavobole?

4. Kakšen naj bi bil začetni odmerek?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore 🙂

Pozdravljeni!

1. Uporaba Bilobila oziroma bolje rečeno izvlečka ginka (Ginkgo biloba) nikakor ni omejena na katerokoli starostno skupino.
Za izvleček ginka je dokazano, da deluje na dveh nivojih:
a. Izbojša prekrvavitev in delovanje možganov in tako:
– izboljša miselne funkcije (spomin, sposobnost koncentracije, intelektualno storilnost)
– zmanjša šumenje v ušesih in vrtoglavico
b. Izboljša prekrvavitev okončin in tako:
– zmanjša občutek hladnih okončin (rok in nog)
– zmanjša občutek zbadanja.

Res je, da se z omenjenimi težavami bistveno pogosteje srečujejo starejši ljudje in imate zato verjetno občutek, da je to zdravilo namenjeno predvsem starejšim, kar pa ni res. Namenjeno je ljudem vseh starosti, ki se srečujejo z naštetimi težavami.

2. Nastop učinka je nekoliko odvisen od namena uporabe. Na primer: zmanjšan občutek hladnih okončin lahko nastopi že po parih dneh jemanja oziroma najkasneje nekje v 14 dneh, medtem ko je za učinek na izboljšanje sposobnosti pomnenja potreben nekoliko daljši čas. Predvsem pri starejših ljudeh je včasih potrebno tudi več mesecev rednega jemanja.

Pri mladih, aktivnih ljudeh, učinek na trenutno izboljšano sposobnost koncentracije nastopi že 2,5-3 ure po zaužitju visokega odmerka (240 mg izvlečka ginka). Takšna uporaba je primerna zlasti v času večjih miselnih naporov.

3. Bilobil širi možganske žile, kar lahko določene vrste glavobol dodatno poslabša, zato je potrebna smiselna uporaba Bilobila ob glavobolih. Drugače pa kombinacija Nalgesina in Bilobila ni problematična.

4. Priporočeni odmerek za vse namene uporabe, ki ste jih naštela, se giblje nekje med 80-240 mg/dnevno. Glede na kratko razpolovno dobo zdravila je potrebno 2-3 x dnevno odmerjanje. Svetujem vam odmerjanje 3 x 40 mg ali 2 x 80 mg dnevno.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!
Jaz pa imam občutek mrzlih nog. Vendar sem o jemanju bilobila zacela razmisljati, da bi imela boljso koncentracijo. Stara sem sele 16 let. Ali je bolje,da jemljem eno kapsulo na dan, dve na dan ali naj sploh ne jemljem?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Za uporabo zdravila Bilobil pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 18 let ni na voljo dovolj podatkov, zato se zdravila ne sme uporabljati za to starostno skupino.
Pri težavah z mrzlimi nogami pa svetujem redno gibanje na svežem zraku (hitra hoja, tek, kolesarjenje,…). Pomagate pa si lahko tudi z grelnimi mazili, ki povečajo prekrvavitev in s tem olajšajo občutek mrzlih nog.

Lep pozdrav,
Maja Zupan

Maja Zupan, mag.farm.

New Report

Close