Najdi forum

Q10

Lep pozdrav

Zanima me ali se sme q10 jemati neprestano celo zivljenje, imam 26 let tezave z zdravjem kar nekaj časa ( glavoboli) in se bi se kaj naslo, vendar dosedanje preizkave niso pokazale nič resnega na sreco. Zanima me koliko lahko na dan zauzijem q10 in koliko časa, veliko berem in studije kazejo da se ga lahko jemle neprestano, zanima me vase mnenje in pa ali se sme zraven q10 jemati tablete z aloe vero in katere so te tablete oziroma ali sploh obstajajo

Pozdravljeni!

Mi lahko poveste kaj več o vašem glavobolu? Kdaj se najpogosteje pojavlja? Na katerem mestu glave se običajno pojavi? Ste kdaj jemala kakšna zdravila za glavobol?

Koencim Q10 se sicer načeloma lahko jemlje dalj časa, vendar zaenkrat velja priporočilo naj dnevni odmerek ne presega 50 mg koencima Q10. Ta odmerek pa nikakor ni dovolj za preprečevanje migrenskih glavobolov.

Aloe vera lahko brez težav kombinirate s koencimom Q10. V lekarnah je na voljo v obliki sokov, tablet in kapsul.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Glavoboli so prisotni ceu dan, obiskal sem nevrologa ze 2krat, imel ct ki je bil bp, imel eeg ki je pokazal sicer neka odstopanja oziroma zarisca zaradi katerih mi je moj osebni zdravnik predpisal tegretol ki sem ga jemal 2 leti, stanje ni bilo kaj dosti bolje. Nato mi je nevrolog predpisal lyrica ki pa mi ni nic pomagal, nazadnje dobil amyzol ki mi je na zacetku pomagal veliko, vendar ne za dolgo. Pred mesecom sem obiskal oziroma dau cez 10 terapij akupunktura ki mi je u času terapije pomagala zelo, sedaj po 1 mesecu pa spet glavoboli po celi glavi, mravljincenje, spikanje. svetloba me ne moti, grem pa jutri do oebne zdravnice nazaj

se pravi potem lahko vsak dan zauzijem 2 tableti q10 po 30mg, se pravi 60. Lahko to jemlem neprestano, in ali mi lahko napisete kako se rece tabletam iz aloe vere

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Seveda lahko uživate 60 mg koencima Q10 dnevno, tudi skozi daljše obdobje. Problem je v tem, ker mislim da vam ta odmerek ne bo pomagal. Številne študije namreč kažejo, da je za zmanjševanje pogostosti in intenzivnosti glavobolov potrebno uživati minimalno 150 mg koencima Q10 dnevno.

V številnih študijah, kjer so preučevali vpliv koencima Q10 na zmanjšanje pogostosti glavobolov, so uporabljali dnevne odmerke vse tja do 600 mg. Najpogostejši neželeni učinki, ki so se pojavljali pri višjih odmerkih, se nanašajo na prebavni sistem in so: slabost, driska, zmanjšanje apetita in zgaga. Pojavnost gastrointestinalnih neželenih učinkov je bila okrog 1%.

V študijah, kjer so uporabljali 150 mg koencima Q10 dnevno, se je pokazalalo, da se je v 5-12 tednih jemanja pri 61,3% bolnikov pogostost glavobolov zmanjšala za vsaj 50% .

Na osnovi študij je bil postavljen priporočeni dnevni odmerek 150-300 mg.

Sam osebno izkušenj z uporabo koencima Q10 in zmanjšanjem pogostosti glavobolov pri bolnikih nimam, poznam pa nekaj primerov, kjer se je bolnikom občutno zmanjšala pogostost glavobolov ob jemanju večjih odmerkov omega 3 maščobnih kislin. Potrebni so dnevni odmerki 2 x 2-3 g ribjega olja.

Predlagam, da se o obeh možnostih pogovorite z vašo zdravnico.

Glede aloe vere:
Na voljo so šumeče tablete: Aloe vera šumeče tablete od Enciana
kapsule: Aloe vera kapsule od Nutrilaba
Aloe vera kapsule od Enciana,…

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Iskrena hvala za odgovor,,,,,naj omenim da moje uzivanje q10 nisem povezoval da bi z tem preprečil glavobole, mislil sem samo da bi užival nek dodatek in ker berem o q10 kako je koristen sem ga tudi zacel jesti in sicer od lj lekarn 60 mg dnevno. Pa se sme q10 in omega 3 skupaj jemati ali mora biti kasna razlika

omega 3 mascobne kisline je enako ribjemu olju ali se motim

Še nekaj me zanima,,,ker imam probleme z kožo akne in sem bil na roaccutanu 1 leto,,sedaj je stanje zadovoljivo ob uporabi diacneala in salicilne kisline se kot hudič kriza izogibam mastni htani in sladkarijam,,oziroma tega ne jem več. Če pa se odločim za ribje olje,,kako je to potewm poznati na koži,,,se koža zaćne mastiti in s tem delati ponovno akne

Pozdravljeni!

Če jemljete koencim Q10 samo kot dodatek k prehrani (kot ste napisali), potem vam svetujem uživanje zgolj ene kapsule (30 mg) dnevno, ker le ta povsem zadošča za običajne dnevne potrebe po koencimu Q10.

Koencim Q10 in omega 3 maščobne kisline se lahko uživa skupaj. Omega 3 maščobne kisline so sestavina ribjega olja v kapsulah. Navadno (odvisno od proizvajalca) ribje olje v kapsulah vsebuje od 30 do 70 % omega 3 maščobnih kislin.

Sicer pa razlikujemo dvoje vrst ribjega olja:
– Olje iz jeter rib polenovk, ki je bogato predvsem z vitaminoma A in D in ima manj omega 3-maščobnih kislin. Pakirano v steklenički.
– Ribje olje, ki vsebuje veliko omega 3-maščobnih kislin, pridobivajo ga iz mesa rib, ki živijo v hladnih morjih (npr. tuna, lososi , slaniki …). Pakirano v kapsulah.

Kar pa se tiče aken in omega 3 maščobnih kislin je strah povsem odveč, saj se omega 3 že dolga leta uspešno uporabljajo tudi v terapiji aken. Zaužite omega 3 maščobne kisline namreč delujejo protivnetno tudi na koži in na ta način celo preprečujejo nastajanje aken.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

iSKRENA VAM HVALA ZA VSE ODGOVORE

Če sem vas prou razumeu potem lahko brez skrbi uzivam vsakodnevno eno kapsulo q10 in eno kapsulo omega 3 ( ribje olje )

Tako je, prav ste me razumeli.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Morda malo smesno vprasanje ,,ali smem pojesti obe tableti hkrati, se pravi q10 in ribje olje
Odločil pa sem se da bi vsakodnevno jemal 60 mg q10 in 1 kasulo nutrilab ribje olje. Lahko tole kombinacijo delam non stop vsakodnevno in več let ali oziroma skozi celo zivljenje

Pozdravljeni!

Koencim Q10 in ribje olje seveda lahko zaužijete istočasno.

Koencim Q10 (tudi 60 mg) in omega 3 maščobne kisline lahko jemljete vsakodnevno, tudi skozi celo življenje.

Vendar vam kljub temu še enkrat napišem, da za običajne dnevne potrebe pri mladem, sicer zdravem človeku, povsem zadošča 30 mg CoQ10 za običajne dnevne potrebe po koencimu Q10.

Klinične študije za koencim Q10 namreč dejansko ne dokazujejo, da bi bil pri sicer zdravem človeku vaših let dodaten vnos v obliki prehranskih dopolnil sploh potreben. Sinteza koencima Q10 v telesu namreč začne upadati šele po 30-35 letu starosti.
Drugačna situacija je, če so prisotna določena kronična obolenja oziroma terapije z nekaterimi zdravili, ki se vpletajo v proces sinteze koencima Q10 v organizmu.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Lep pozdrav, imam še eno malo čudno vprašanje ampak bom vseeno ga postavil vam kot stokovnjaku

Kot vemo mastna hrana povzroča da se na žilah nabirajo obloge in lahko pripelje do kapi ( daljse uzivanje mastne hrane), povzoča lahlo tistim ki so nagnjeni aknam da imajo težave z njimi. Ker smatram ribje olje ki ga uživam poleg q10 ( oboje znamke nutrilab ) kot nekaj kar je mastno, se ga nekako bojim uživat zaradi razlogov ki sem jih napisal. Drugače ne jem nič mastne hrane, nič kar je narejo na olju, nobenih čipsov in podobnih mastnih stvari. KAKO JE Z RIBJIM OLJEM

Pozdravljeni!

Danes vemo, da vse vrste maščob ne škodijo našemu zdravju. Mnoge maščobe vsebujejo tudi koristne hranilne snovi.

Maščobe so pomemben vir energije in so pomembni gradniki naših celic. Določene vrste maščob celo pomagajo ohranjati zdravo srce in ožilje. Pomembna je torej predvsem vrsta zaužitih maščob.

Poznamo dve različni vrsti maščob – koristne maščobe in škodljive maščobe.

Med škodljive uvrščamo tiste, ki vsebujejo nasičene maščobne kisline in trans maščobne kisline – oboje lahko zvišajo raven holesterola in so pomemben dejavnik tveganja za nastanek žilnih oblog in posledično aterosklerosklerotičnih sprememb žilja. Poleg tega tudi mastijo kožo in lahko sodelujejo pri zamašitvi por in posledično pri nastanku številnih nepravilnosti na koži.

Maščobe, ki vsebujejo nenasičene in večkrat nenasičene maščobne kisline pa so tako imenovane koristne maščobe. Koristne so za srce, ožilje, živčevje in tudi kožo. Večkrat nenasičene maščobe, zlasti tiste, ki vsebujejo omega 3 maščobne kisline (ki so najpomembnejše), najdemo predvsem v morskih ribah. Nenasičene maščobe najdemo tudi v olivnem olju, repičnem olju, nekaterih oreščkih in avokadu, vendar imamo tu poleg omega 3 maščobnih kislin močneje zastopane tudi omega 6 maščobne kisline. Te za nas niso tako pomembne kot omega 3 maščobne kisline. Nenasičene maščobe in predvsem večkrat nenasičene maščobe dokazano znižujejo raven holesterola v krvi in preprečujejo nastanek ateroskleritočnih sprememb ožilja.

Maščobe, ki vsebujejo nasičene maščobne ksline in trans maščobne kisline pa so zdravju škodljive. Nasičene maščobe najdemo predvsem v izdelkih živalskega izvora, kot so sir, smetana, maslo, klobase in drugo mastno meso. Tudi slaščice, hitro pripravljena hrana in prigrizki vsebujejo veliko nasičenih maščob.

Pomanjkanje omega 3 maščobnih kislin je torej povezano z boleznimi srca in ožilja, hitrejšim staranjem, pojavom aken, luskavice, povišanim krvnim tlakom, različnimi duševnimi motnjami in številnimi drugimi simptomi.

Skratka, če povzamem, nikakor ne gre enačiti vseh maščob. Nikakor niso vse maščobe nujno slabe in škodljive.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Najlepša vam hvala za vse odgovore, res si vzamte čas in podrobno odgovorite na vsako postavljeno vprašanje, da bi le bilo čim več takšnih kot ste vi. Torej 1 kapsula ribjega olja nutrilab le koristi in jih smatramo kot koristne maščobe ki jih naše telo potrebuje

Pozdravljeni!

Tako je, omega 3 maščobne kisline vsekakor sodijo med koristne maščobe za naš organizem.

Veseli me, da ste zadovoljni z odgovori.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

LP

Mene pa zanima ali je potrebno vedno uzivati q10 enakega proizvajalca, ker občasno so kje akcije in vedno kupim drugega

ali ljubljanske lekarne
fidimed
nutrilab
tus drogerija
dm

Ali je q10 v vseh izdelkih enak ali se razlikuje, in po čem

lep pozdrav

Imam naslednje vprašanje in ne dvomim da mi boste pomagali, ker ste mi že in vedno podate neverjetno razlaga z vsemi informacijami ki jih mi potrebujemo na tem področju.

q10, poznamo veliko proizvajalce, zanima me ali je potrebno vedno uživati istega. Velikokrat so akcije in tako vedno kupim drugega, enkrat ljubljanske lekarne, nutrilab,,itd
ali je q10 v vseh enak ali se razlikujejo

Spoštovani!

Koencim Q10 je v maščobah topna molekula, ki je naravno prisotna v vsaki živi celici. S starostjo se postopoma zmanjšuje sposobnost lastne sinteze v organizmu, zato postaja vse pomembnejši zunanji vnos. Najpogostejši zunanji vir je hrana, vendar raziskave kažejo, da je takšen vnos zaradi nizke naravne vsebnosti CoQ10 v živilih relativno majhen. Z običajnim načinom prehranjevanja zato ni mogoče zadostiti povečanim potrebam po CoQ10, še zlasti ne z nizkomaščobno hrano. Zato so se na tržišču pojavili številni pripravki obogateni s koencimom Q10, s katerimi je mogoče za nekajkrat povečati njegov povprečni naravni dnevni vnos v telo.

Koencim Q10 je rumena kristalinična snov, ki se zelo slabo absorbira iz prebavnega trakta. Učinkovitost absorpcije je odvisna od več dejavnikov – od načina zaužitja, odmerka CoQ10, ter najpomembnejše – od same oblike koencima Q10.

Na slovenskem tržišču je dostopnih precej pripravkov z različnimi oblikami CoQ10. Le-ti imajo bodisi status zdravila, ki se izdaja brez recepta v lekarnah in specializiranih prodajalnah, ali pa status prehranskega dopolnila.
Seveda se koencimi Q10 različnih proizvajalcev med seboj lahko precej razlikujejo. Ključni parameter v katerem se pripravki koencima Q10 med seboj razlikujejo, je dostopnost molekule koencima Q10 našemu organizmu. Povedano malce drugače, iz nekaterih pripravkov se koencima Q10 lahko absorbira v organizem v bistveno višjem odstotku, kar pomeni, da je njihov izkoristek in posledično tudi učinek večji.

Glede na omenjena dejstvo, pripravke CoQ10 v grobem razdelimo v 3 skupine oziroma generacije:
1. pripravki s kristaliničnim CoQ10, za katere je značilna slaba absorpcija
2. pripravki z oljno suspenzijo CoQ10 (ubikinona) ali reducirane oblike CoQ10 (ubikinola), katerih izkoristek je boljši od kristaliničnega CoQ10 (2-3 x boljši od kristaliničnega)
3. pripravki z vodotopno obliko CoQ10, katerih izkoristek je še boljši od oljne suspenzije CoQ10 (4-5 x boljši od kristaliničnega)

Torej, kot sem napisal, koencim Q10 v grobem obstaja v treh oblikah – kristalinični, v obliki oljne suspenzije ali v vodotopni obliki. Če govorimo o pripravkih, ki vsebujejo enako obliko koencima Q10, potem je seveda povsem vseeno od katerega proizvajalca oziroma kje kupite pripravek. V kolikor pa ne vsebujejo enake oblike koencima q10, je lahko razlika v učinkovitosti tudi 5-10 kratna (včasih tudi še večja). Poleg tega so tudi standardi zagotavljanja kakovosti proizvodov med proizvajalci zelo različni (dostopnost analiznih certifikatov, natančne specifikacije izdelka, analiznih poročil o stabilnosti koencima Q10,…) in takšni podatki nikakor niso zanemarljivi.

Kot vidite, koencim Q10 ni »en sam proizvod« in vsekakor se posamezni pripravki med seboj lahko močno razlikujejo.

Svetujem vam, da pripravkov s koencimom Q10 (v kolikor jih še ne poznate) ne kupujete tam, kjer o njih ne morete dobiti kvalitetne in verodostojne informacije.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Hvala za izčrpen odgovor, katerega pa predlagate, sam namreč imam doma nutrilab ker je dokaj poceni za 60 kapsul po 30mg q10

Spoštovani!

Težko vam konkretno svetujem kateri koencim Q10 bi bil najbolj primeren za vas, saj je izbira ustreznega koencima Q10 odvisna od več dejavnikov:
– načina življenja
– načina prehranjevanja
– starosti
– zdravstvenega stanja (prisotnost določenih obolenj)
– jemanja zdravil.

Nutrilabov koencim Q10 sodi v 2 generacijo – pripravki z oljno suspenzijo CoQ10 ubikinona, katerih izkoristek je boljši od kristaliničnega CoQ10 (2-3 x boljši od kristaliničnega). V to skupino sodijo še Fidikoencim Q10, 30 mg kapsule Koencim Q10 Lekarna Ljubljana, Natural Wealth Koencim Q10,…

Predvsem pri starejših, pri bolnikih, ki jemljejo zdravila za srce, zniževanje holesterola, sladkorno bolezen,…, pri ekstremnih športnikih, ter pri določenih drugih bolezenskih stanjih, pa pogosto raje svetujemo uživanje pripravkov koencima Q10 tretje generacije.
V to skupino sodijo Koencima Q10 50 mg Lekarna Ljubljana, Quvital koencim Q10 in Sensilab Cellaktiv Q10 50 mg kapsule.

Upam, da sem vam uspel vsaj približno odgovoriti na zastavljeno vprašanje.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close