Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Torendo

Torendo

Pozdravljeni,

psihiatrinja mi je predpisala Torendo Q-Tab 0,5 mg zvečer. Med stranskimi učinki je kot opozorilo navedeno tudi, da je potrebno paziti na prehrano, ker se lahko ob jemanju teh zdravil tudi poredimo, da je torej pridobivanje telesne teže eden od možnih stranskih učinkov. Vem, da je ta stranski učinek prisoten pri večini ali pa kar pri vseh antipsihotikih, me pa zanima, ali je to povezano s povečanim apetitom (da torej pojemo več in se zato zredimo) ali ta zdravila sama po sebi povzročajo povišanje telesne teže? Je ta učinek prisoten tudi ob tako nizkem odmerku zdravila ali se pojavi šele pri večjih odmerkih? Ne vem, če je pomembno, vseeno še podatek, da poleg navedenega zdravila jemljem še 200 mg Zoloft, prav tako zvečer.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Kot ste že sami napisali je na splošno za vse antipsihotike – tako starejše (klasične) kot tudi novejše (t.i. atipične – sem spada Torendo) – značilen bolj ali manj izražen vpliv na povečanje telesne teže.

Zdravilo Torendo, ki vsebuje učinkovino risperidon, vsekakor sodi med antipsihotike, pri katerih je ta vpliv manj izražen. Zanj je značilno relativno pogosto blago povišanje telesne teže, medtem ko do znatnega povečanja pride zelo redko – le pri okrog 5%.

Kaj dejansko vpliva oziroma kateri mehanizem prevlada pri dvigu telesne teže še ni povsem znano. Najverjetneje dvig telesne teže ni posledica samo bodisi povečanega apetita ali spremembe aktivnosti same presnove, ampak gre za skupek večih različnih mehanizmov.
Dvig telesne teže pri uporabi Torenda je tako najverjetneje posledica zadrževanja vode v telesu, povečanje apetita zaradi direktne stimulacije centra za apetit v možganih, pomanjkanja telesne aktivnosti in nenazadnje sprememb v presnovi ogljikovih hidratov.

Dvig telesne teže ne predstavlja zgolj tveganja za poslabšanje psihičnega obolenja – nezadovoljstva s samim seboj, pomanjkanja samozavesti, poslabšanja psihotičnih simptomov,… ampak predstavlja tudi veliko tveganja za pojav sočasnih somatskih (telesnih) obolenj – predvsem sladkorne bolezni in srčno žilnih obolenj.
Zaradi tega je zelo pomebno, da si aktivno prizadevamo za ohranitev telesne teže oziroma v tistih nekaj odstotkih ko to ni možno, je nujno potrebna zamenjava zdravila.

Nekaj praktičnih nasvetov za ohranitev telesne teže:
– jejte zdravo hrano za srce: veliko sadja, zelenjave, žitaric, posneto mleko in ostale mlečne izdelke z nizko vsebnostjo maščob, suho, pusto meso, perutnino, stročji fižol, jajca in oreščke.
– omejite vnos holesterola, soli, nasičenih maščob, živil z dodanimi sladkorji,…
– udeležujte se redne fizične aktivnosti (vsaj 30 min dnevno) večino dni v tednu
– uživajte čim manj alkohola.

Kot ste že sami napisali je vaš odmerek Torenda (0,5 mg) dejansko zelo majhen in iz tega vidika dokaj neproblematičen. Večji problem bi lahko predstavljal Zoloft. Namreč tudi pri Zoloftu – čeprav je bil sprva znan kot antidepresiv, ki naj bi celo zniževal telesno težo – se vse pogosteje pojavlja prav nasprotni učinek. Tu imate višji odmerek, zato bi bil lahko ta neželen učinek izražen v večji meri. Ampak to zdravilo prejemate verjetno že dalj časa, tako da lahko sami vidite kako je vaš organizem odreagiral nanj.

Imate 2 zdravili, ki lahko povzročata dvig telesne teže, zato vam svetujem, da se držite zgornjih priporočil glede prehrane in telesne aktivnosti ter spremljate svojo težo. Če bi kljub temu prišlo do znatnega povišanja telesne teže pa se vsekakor pogovorite z zdravnikom o morebitni zamenjavi zdravila.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Gospod Boštjan Martinc mi lahko poveste razliko med torendo risperdalom in rissetom med vsemi tremi je prisoten risperdon ampak mene zanima če se izmed katerih naštetih lahko reče da je lažji ima manj stranskih učinkov oziroma ga ljudje bolje prenašajo nasploh me pa najbolj zanima zdravilo torendo ker risperdal in risset sem že jemal a je kaj blažji najlepša vam hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

v navedenem primeru gre za medsebojno zamenljiva zdravila. Pri razvrščanju zdravil na listo medsebojno zamenljivih zdravil (to počne Javna agencija republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke – JAZMP) se upošteva, da mora biti verjetnost nastanka klinično pomembnih razlik v učinkovitosti in varnosti različnih medsebojno zamenljivih zdravil ustrezno nizka.

Iz omenjenega sledi, da s strokovnega stališča med omenjenimi zdravili ne bi smelo biti pomembnejših razlik v učinkovitosti in varnosti oziroma pojavljanju neželenih učinkov.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

spoštovani

jemljem zdravilo torendo sedaj že skoraj eno leto. zdravnik mi ga je predpisal kot nadomestilo za moditen, ki sem ga jemala vrsto let, sedaj ga pa ni moč več dobiti.
medtem se mi je povečala telesna teža za celih pet kilogramov.
poleg stranskih učinkov je navedeno tudi povečanje suicidnosti in zvišanje hormona prolaktina. zanima me, kako je s tem, katere neželene učinke oziroma bolezni se lahko pojavijo. hvala za odgovor, laura

Pozdravljeni!

Zdravilo Moditen je ponovno na voljo v vseh jakostih, tako da če vam je to zdravilo bolj ustrezalo kot Torendo, bi bilo še najbolje, da prosite svojega zdravnika, da vam ga ponovno predpiše.
Sicer pa imata obe zdravili veliko stranskih učinkov, gre se le za to, katero zdravilo vi boljše prenašate in pri katerem se posledično dejansko izrazi manj stranskih učinkov.

lep pozdrav,
Tina Ghori, mag. farm.

New Report

Close