Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Canesten

Canesten

Pozdravljeni!

Noseča sem 12 tednov in dobila sem vaginalno glivično vnetje. Bila sem na pregledu pri Ginekologu, ki mi je sicer rekel, da mi bo dal recept za canesten, a ko sem prišla domov ga med vsemi papirji, ki sem dobila ni bilo. Če se ponovno odpravim do zdr., zapravim ves dopoldan, zato iščem druge rešitve. Najprej me zanima, ali se lahko svečke Canesten kupi brez recepta? Če to ni mogoče, ali lahko kupim kaj drugega primernega za moje stanje, ki bi mi pomagalo. Vnetje ni močno. Pomagala sem si z jogurtom, a se bojim, da to ne bo dovolj. Mi lahko priporočite še kaj drugega?

Hvala.

Pozdravljeni!
Za tako pozen odgovor se vam opravičujem, ker sem bil odsoten. Upam da ste v tem času ta problem že rešili vam pa podajam nasledni odgovor. Canesten vaginalne globule se izdajajo samo na recept. Priporočal bi vam, da vseeno obiščete zdravnika. Edino zdravilo brez recepta so Natrii tetraboras vaginalne globule, bi se pa vseeno morali posvetovati z zdravnikom glede na to da ste noseči.

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Pozdravljeni!
Obveščam vas, da se sedaj vsi vaginalni preparati Canesten dobijo brez recepta v lekarni.

Lep pozdrav

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!
To, da je Canesten v prosti prodaji je res super- zanima pa me, kdaj uporabiti tableto 500 mg in kdaj tri po 200 mg (naletela sem na novo, očitno še nepoučeno farmacevtko, ki me je samo debelo gledala… ginekologinja pa mi je nazadnje predpisala močnejšo varianto, po eno tableto na teden…)
Hvala za odgovor in srečno v 2010!

Pozdravljeni!

Protokol zdravljenja s preparati Canesten je naslednji:

1. Če je to prva okužba se zdravi s Canesten 1; če je srbenje, rdečica tudi zunanje nožnice se
zdravi s Canesten 1 kombi.
2. Če je to ponavljajoča okužba se zdravi s Canesten 3,;če je srbenje, rdečica še zunanje
nožnice se zdravi s Canesten 3 kombi

Canesten kombi vsebuje poleg vaginalet tudi kremo s katero se maže spolovilo in okolico.

Lp

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Spoštovani!
Vprašujem za zdravljenje sluznice (niso glivice), če je kakšno zdravilo na ali brez recepta.
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!
Ker ste podali premalo podatkov o vaši težavi vam svetujem pogovor z zdravnikom, ker če je bakterijsko vnetje, zdravnik predpiše antibiotično zdravilo, ki je samo na recept. Svetujem vam obisk zdravnika, ki bo postavil diagnozo in nato tudi ustrezno zdravil.
Lp

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Pozdravljeni!

Večkrat imam glivično vnetje. Do sedaj sem pri ginekologinji vedno dobila recept za Canesten 3 combi, danes pa mi je rekla, da teh zdravil ni mogoče več dobiti na recept in da si jih je potrebno kupiti v lekarni brez recepta.
Je to spoloh mogoče, da za to “bolezen” ne moreš več dobiti brezplačnih zdravil?

Lp, MaTEJA

Pozdravljeni!
Izmed zdravil Canesten za vaginalno uporabo sta na pozitivni listi (zdravilo delno krije zdravstvena zavarovalnica – dodatno zdravstveno zavarovanje pa krije še preostali del) le še:

Canesten3 20 mg/g vaginalna krema
Canesten3 200 mg vaginalne tablete

Je pa zdravnik tisti, ki odloči kdaj je pacient upravičen do zdravila na recept.
Na žalost bo primerov ko zavarovalnica ne bo več plačevala določenih zdravil čedalje več.

Lep pozdrav

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

Uporabljam Canesten 3 vaginalno kremo .. naslednji dan, ko grem na veliko potrebo mi priteče neki kreme ven iz nožnice … ali je to normalno? Hvala

Pozdravljeni!

Gre za običajni izcedek, kar je povsem normalno.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Eno vprasanje…
Ze veckrat sem uporabljaja canesten kremo, zaradi tega vaginalnega glivicnega obolenja. Kaj pa naredim, ce se je preneslo na jezik…
Hvala.

Pozdravljeni!

Za glivična obolenja v ustih se priporoča uporaba Daktarin oralnega gela. Gel zadržimo v ustih nekaj minut, nato ga pogoltnemo. Uporablja se 4 x dnevno polovico žličke. Zdravljenje je dolgotrajno, običajno traja nekje od 2 do 4 tednov. Ko lezije izginejo, je treba zdravljenje nadaljevati še nekaj dni.

Pri določenih zapletenih primerih ali če se okužba razširi je včasih potrebno tudi sistematično zdravljenje v obliki protiglivičnih tablet ali sirupov.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

pozdravljeni,

zanima me nekaj če imam jaz glivično obolenje in imam spolni odnos je možno da se prenese na partnerja. V kolikor se to zgodi kako se zdravi njega….se tudi sam namaže s canesten kremo?
pa še to me zanima med uporabo canesten krame ali tablet se lahko ima spolne odnose? ali to ni priporočljivo?

Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem

LP

Tina

Pozdravljeni!

Glivično vnetje nožnice najpogosteje povzroča glivica, imenovana kandida – Candida albicans. Kandida sicer normalno živi v našem telesu, ne da bi nam škodila.
Toda ko se v nožnici poruši naravno kislinsko-bazično ravnovesje, se glivice hitro lahko prekomerno razmnožijo. Razvije se glivično vnetje nožnice.

Zdravimo ga lokalno, za kar so na voljo številna protiglivična zdravila. Navadno uporabljamo kombinacijo nožničnih vložkov ali vaginalet in mazila za zunanje spolovilo. Če se glivično vnetje nožnice pogosto ponavlja, lokalno zdravljenje kombiniramo s sistemskim – tabletami.

Glivičnega vnetja ne zdravimo v času menstruacije, med zdravljenjem se je treba tudi odreči namakanju v vodi (kadi, bazenih,…). Priporočljivo je tudi, da se takrat odreče spolnim odnosom, nikakor pa to ni nujno. Kandidiaze (glivična obolenja) namreč ne uvrščamo med spolno prenosljive okužbe, saj so poti prenosa večinoma drugačne (bazeni, savne, tople in vlažne skupne slačilnice, skupne brisače,…).

Seveda pa se med spolnim odnosom okužba lahko tudi prenaša med partnerjema. V primeru, da se okužba prenese na partnerja, svetujem sočasno uporabo mazila tudi zanj (Canesten krema).

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!
Zanima me, če je normalno da se naslednji dan po uporabi vaginalne tabletke canesten iz nožnice izloči razgrajena tabletka in ob tem povečan izcedek ali je to posledica premalo globoko vstavljene tabletke?
Lp,

Pozdravljeni!

Tabletka se mora v nožnici v celoti raztopiti.
Za to, da to tega ne pride, so lahko krivi številni dejavniki, ampak največkrat je to posledica premalo globoko vstavljene tabletke.
Lahko bi bil vzrok tudi presuha nožnica. V tem primeru pomaga, če tabletko zmočite pod vodo, predno jo vstavite v nožnico.

Predvsem vam vetujem, da tabletko vstavite globje v nožnico.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Danes sem kupila Canesten kremo in si jo s tisto cevko stisnila v nožnico čimbolj globoko koliko je šlo. Ampak problem je, da mi je zdaj vsa krema prišla nazaj ven na hlačke.. To tako mora biti, ali se to ne bi smelo zgoditi?

In še eno vprašanje glede tega.. V soboto bi naj dobila mentruacijo, danes pa je torek. Torej si jutri še enkrat stisnem in v četrtek. (3-dnevno zdravljenje) Kaj pa če dobim menstruacijo v četrtek že? Si naj stisnem ponovno ko se menstriuacija konča? Prosim za čimprejšnji odgovor!

Spoštovani!

Canesten 3 vaginalna krema se uporablja tri večere zapored. Zvečer pred spanjem iztisnite po en vnašalnik čim globlje v nožnico. Najbolje je, da pri tem ležite na hrbtu, z nekoliko skrčenimi nogami. Pri uporabi vaginalne kreme uporabljajte higienske vložke, saj je lahko prisoten izcedek, nikakor pa ni prav če vam celotna vsebina kreme izteče iz nožnice. Natančno se držite navodil za uporabo, ki so priložene vaginalni kremi.

Splošna navodila za uporabo vaginalnih krem:

• Umijte si roke.
• Tubo z vaginalno kremo odprite in privijte aplikator, ki je priložen vaginalni kremi. Tubo in
aplikator držite nekoliko poševno in od spodaj navzgor iztisnite kremo iz tube, da se bo
aplikator napolnil. Odvijte aplikator s tube in jo zaprite s pokrovčkom.
• Ko ležite na hrbtu, upognite noge in razširite kolena, nežno vstavite aplikator s kremo v
nožnico čim globlje, ne da bi pri tem občutili nelagodje.
• Pritisnite bat aplikatorja do konca in izvlecite aplikator.
• Ponovno si umijte roke.
• Po vsaki uporabi aplikator odvrzite.

Sedaj ne prekinjajte terapije, temveč nadaljujte z uporabo vaginalne kreme do konca – se pravi do četrtka, tudi če bi se slučajno menstruacija v četrtek pojavila.

Simptomi, ki jih povzroča glivična okužba nožnice, se običajno izboljšajo v štirih dneh po začetku zdravljenja. Če znaki okužbe ne bodo popolnoma izginili, se posvetujte z zdravnikom o morebitni ponovitvi terapije.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni,

pred kratkim sem se zdravila zaradi glivične okužbe s canesten tremi tabletami.
po enem mesecu in pol pa mislim, da se mi je ponovilo in me zanima ali je vredu, če si sama kupim še enkrat te tablete ali kako…
bi mi lahko morda to škodilo?

New Report

Close