Najdi forum

rutin

Imam krčne žile, ki mi kakšnih posebnih problemov ne povzročajo. Bolijo pa me sedaj, ko je vroče. Uporabljam kostanjevo mazilo. Pred tremi leti sem bila na pregledu, pa mi je zdravnik priporočal le elastične nogavice.
Nedavno pa sem zasledila pripravek iz ajde, ki vsebuje rutin. O rutinu prej nisem nič slišala, naj bi pa ohranjal elastičnost žil. Kaj pa vi menite o tem? Rutin potem verjetno vsebuje ajdova kaša.
Lp

Pozdravljeni!

Ajda spada med rastline z najvišjo vsebnostjo flavonoida rutozida; cvetovi vsebujejo do 12 %, listi pa do 8 % rutozida. Ta učinkovina je poleg drugih flavonoidov (kvercitrin, hiperozid) v največji meri odgovorna za farmakološke učinke zeli ajde.
Flavonoidi so znani naravni antioksidanti, imajo pa tudi ugodne učinke na ožilje.
Rutozid zmanjšuje preveliko prepustnost kapilar in povečuje mikrocirkulacijo – pretok krvi v kapilarah. Posledica krepitve kapilar je preprečevanje edemov, izboljšajo se znaki venskega popuščanja.

V ljudski medicini se zel ajde že dolgo uporablja kot tonik za vene in kapilare. Ljudsko uporabo danes podpirajo tudi farmakološke in klinične raziskave. Na podlagi rezultatov teh raziskav lahko priporočamo pripravke zeli ajde pri lajšanju težav zaradi kroničnega venskega popuščanja oz. krčnih žil, kot so utrujene, težke noge, bolečine, krči v mečih.

Pripravke zeli ajde uporabljamo notranje – največkrat v obliki zdravilnega čaja: pripravimo poparek, tako da prelijemo eno do dve čajni žlički zeli ajde s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut; pijemo tri do štiri skodelice čaja dnevno skozi daljše časovno obdobje.

Predvsem v tujini obstajajo tudi pripravki v obliki tekočih izvlečkov, kapsul ali tablet.

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

New Report

Close