Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje propranolol

propranolol

Spoštovani!

Več let se že borim z migreno in v ta namen mi je moja zdravnica predpisala zdravilo Relpax, s katero migreno uspešno odpravim oziroma preprečim. Ker pa so migrene v zadnjem času bolj pogoste in temu primerno se je tudi povečala količina zdravil, je zdravnica rekla, da je tega čisto preveč (10-12 na mesec) in me poslala k nevrologu, ki mi je predpisal propranolol.
Načeloma vedno preden začnem jemati nova zdravila stranske učinke samo bežno preberem. Pri teh zdravilih pa mi je v oči padlo, da je napisano da se ne sme prenehati jemati zdravilo nenadoma, ker lahko nastanejo hudi zapleti. Poleg tega pa so kot možni neželeni učinki omenjeni izbruh luskavice, halucinacije, izguba spomnina, depresija, mastenija gravis, reverzibilna izguba las…..To je samo nekaj tistih, ki so mi vzbudile pozornost je pa navedenih še mnogo drugih.
Zanima me, na kakšen način delujejo zdravila in ali obstajajo kakšne izkušnje, koliko pogosti so resnično ti stranski učinki. Ali je to tako kot pri ostalih zdravilih ali so pri teh kaj bolj pogosti. Zaenkrat si jih ne upam jemati ker me je strah vseh teh učinkov, ki pa bi zaradi teh dilem in strahu najbrž res prišli na dan (vsaj kakšen od njih). Torej:
– na kakšen način zdravila delujejo?
– ali obstajajo podatki o pogostosti stranskih učinkov in ali so po vašem strokovnem mnenju kaj bolj pogosti kot pa pri ostalih zdravilih?

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni!

Kako zdravilo deluje:
V telesu imamo dve vrsti živčnega sistema simpatični in parasimpatični. Simpatični sistem deluje tako, da procese pospešuje, širi.., parasimpatični pa deluje ravno obratno. Primer: simpatični sistem širi žile, parasimpatični oži. Zdravilo propranolol deluje tako, da zavira delovanje simpatičnega sitema, tako da pride do večjega izraza parasimapično delovanje. Iz tega delovanja izhajajo tudi vsi stranski učinki zdravila v telesu. Kot ste lahko opazili se zdravilo uporablja pri različnih boleznih. Pri migreni gre za razširitev žil v možganih, z zdravilom se žile ožijo in tako zdravijo migreno.

Naj vas pomirim, da ni tako hudo kot na prvi pogled izleda. V navodilu za uporabo so navedeni vsi stranski učinki, ki so se pojavili pri testiranju zdravila. Najpogostejši stranski učinki so vezani na srčno žilni sistem in osrednji živčni sistem, ki se lahko pojavijo na začetku zdravljena (vrtoglavica, znižan krvni pritisk…)
Svetujem vam, da pričnete jemanje zdravila in bodite na začetku pozorni na morebitne stranske učinke. Ob večjih težavah pa pokličite svojega zdravnika.

Kar pogumno naprej

Sebastijan Mršek, mag.farm., spec.

New Report

Close