Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Nexium v nosečnosti

Nexium v nosečnosti

Pozdravljeni!

Sem v 11. tednu nosečnosti in imam hude težave z želodčno kislino. Te težave imam že nekaj let, vendar sem jih v zadnjem letu uspevala dokaj obvladovati, brez vsakršnih zdravil. Sedaj pa so se težave zaradi nosečnosti vrnile in so nevzdržne. Nekaj časa sem poizkušala z Ranitalom 150 mg zvečer, sedaj pa sem se odločila, da bi začela z jemanjem Nexiuma 20mg. Osebna zdravnica mi je rekla, da bi lahko občasno vzela kako tableto Nexiuma 20mg, da pomirim želodec, vendar naj ne bi jemala tablet dolgotrajno. Naj povem, da je to moja 4. nosečnost. V prvi nisem jemala razen Rupuruta nič, v drugi sem jemala Nexium 20mg od nekje 12. tedna pa do konca nosečnosti in še potem naprej, tudi med dojenjem. V tretji pa sem jemala Nexium od začetka, vendar se je le ta na žalost končala z odmrtjem ploda v 9. tednu. Naj povem, da imam GERB in Nexium edini pomaga. Glede na to, me zanima ali bi lahko jemala Nexium ob neizboljšanju stanja do konca nosečnosti? Zanima me še v katero skupino zdravil po abecedni klasifikaciji spada Nexium?

Lepo vas pozdravljam in se vam zahvaljujem za vaš odgovor.

Spoštovani,

v kolikor vam pomaga le esomeprazol, ga seveda lahko jemljete do konca nosečnosti.

Esomeprazol spada v kategorijo B, kar pomeni, da zaenkrat ni bilo izvedenih dovolj študij na nosečnicah, da bi lahko z gotovostjo potrdili varnost pripravka v nosečnosti, vendar študije izvedene na živalih niso pokazale neposrednih ali posrednih škodljivih učinkov esomeprazola na razvoj zarodka ali ploda. Kljub temu se zaradi pomanjkanja študij na nosečnicah, svetuje previdnost pri predpisovanju v nosečnosti.

Lepo vas pozdravljam,
Boštjan

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close