Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Stranski učinki zdravila

Stranski učinki zdravila

Spoštovani, nekaj let sem jemala Tritace,2,5 mg za zniževanje pritiska. Pred tednom dni ni imelo več učinka, pritisk se mi je zviševal do 211, ko sem bila na urgenci. Tam so mi zamenjali zdravilo z zdravilom Tritazide, 2,5 mg. Že po prvi tableti včeraj, sem imela močne bolečine v želodcu in ponoči mi je bilo slabo. Jemljem še Lodoz, 5mg. Imam težave z želodcem že nekaj let. Pojasnite mi, prosim, ali je ta bolečina možna že po eni tableti. Med stranskimi učinki so zapisani vsi možni scenariji. Kako naj postopam dalje ? Moj zdravnik je na dopustu in me kar malo skrbi. Lep dan vam želim in lepo pozdravljeni.

Pozdravljeni Eli Maj,

svetujem vam, da se jutri oglasite pri nadomestnem zdravniku vašega osebnega zdravnika, saj so vaše težave po vsej verjetnosti posledica potenciranja neželenih učinkov na želodec. Že sam Lodoz vsebuje dve zdravilni učinkovini, ki pogosto povzročita take težave. Ker so vam dodatno uvedli še Tritazide, ki ima zopet dve zdravilni učinkovini s takimi NŽU, poleg tega celo eno enako kot je že v zdravilu Lodoz – gre pravzaprav za podvajanje terapije. Prepričana sem, da vaše telo – glede na že splošno občutljivost vašega želodca – težko sprejema takšno količino učinkovin. Jutri zjutraj morda vzemite samo zdravilo Tritazide, nato pa z zdravnikom prilagodita terapijo z nečim drugim, če bo še potrebno.

Lahko ste brez skrbi in mirno obiščite jutri zdravnika.

Lep pozdrav!
Mojca Pintar, mag. farm.

Spoštovani, prosila bi še za eno razlago. Ali se lahko Lodoz, 5mg/6,25mg, jemlje dolgotrajno, jaz ga jemljem že nekaj let in katero zdravilo, brez diuretika je podobno. Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor. Lepo vas pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

zdravilo Lodoz je na splošno predvideno za dolgotrajno uporabo. Podobna zdravila brez diuretika so vsa, ki vsebujejo bisoprolol (Borez, Byol, Concor ali Sobycor).

Lepo pozdravljeni,
Mojca Pintar, mag. farm.

Zanima me razlika concor, byol, sobycor…. Ali je to vse isto pa zanima me če v kombinaciji z prenewelom zmanjšajo potenco??

Ali so byol, concor, in sobycor ista učinkovina in je vseeno kaj vzameš? Ali skupaj s prenewelom zmanjšujejo potenco, kaj potem za zamenjavo le teh?

Spoštovani,

vsa imenovana zdravila (Byol, Concor in Sobycor) predstavljajo različna lastniška imena za isto učinkovino, in sicer beta blokator bisoprolol. Gre za tako imenovana medsebojno zamenjljiva zdravila – enaka učinkovina, enaka farmacevtska oblika, enak odmerek, različen proizvajalec. Res je, da beta blokatorji lahko vplivajo na zmanjšanje potence, zato je prav, da se v primeru, da se je to pri vas izrazilo, o tem pogovorite z vašim zdravnikom. Obstaja več načinom, kako rešiti omenjeno težavo, vendar mora o tem, glede na vašo anamnezo, odločiti vaš zdravnik.

Lepo vas pozdravljam,
Boštjan

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Kaj pa kombinacija s prenewelom je ok?

Zanima me prenewel in sobycor 2x na dan je ta terapija ok?

Spoštovani,

v kolikor ne opazite omenjenih neželenih učinkov, je terapija seveda ustrezna. V kolikor se neželeni učinki pojavite, se pogovorite z vašim zdravnikom.

Lep pozdrav,
Boštjan

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Jaz imam terapijo concor oz. Byol zaradi prevelikega utripa cca. 100 utripov na minuto+prenewel za pritisk, ampak zakaj potem piše da je concor za popuščanje srca??

Spoštovani,

zdravilo bisoprolol (Concor, Byol,…) spada v tako imenovano skupino beta-blokatorjev in se uporablja za zdravljenje različnih indikacij.
Ko govorimo o zdravljenju arterijske hipertenzije, se bisoprolol uporablja kot zdravilo za zdravljenje arterijske hipertenzije v primeru, ko je poleg hipertenzije prisotna še katerakoli izmed specifičnih indikacij, ki so; atrijska fibrilacija (nenormalen srčni ritem – hitro in neredno bitje srca), koronarna srčna bolezen (angina pektoris), srčno popuščanje, stanje po miokardnem infarktu ter pri mlajših ženskah v rodni dobi, ki so noseče oziroma nameravajo zanositi.

Lepo vas pozdravljam,
Boštjan

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Ali imajo concor, byol, sobycor, če jih jemlješ na daljši rok kaj stranskih učinkov na srce in jih ni dobro jemati? Je potem kaj drugega za hitro bitje srca??

Ali je 5mg concorja oz. Byol visok odmerek. Imel sem v MIROVANJU cca 100utripov po jemanju tablet mi pade tudi na60. Zanima me da ne bo prenizek utrip v spanju?!

Spoštovani,

beta blokatorji, kamor spadajo navedena zdravila, ugodno delujejo na srce, saj upočasnjujejo srčni utrip in izboljšajo presnovo v srčnomišičnih celicah. S tem tako kratko- kot dolgoročno izboljšajo delovanje srca.
Srce zdravega odraslega človeka, ki se s športom ne ukvarja redno, v mirovanju običajno utripa s frekvenco 60 do 70 utripov v eni minuti. Vaša frekvenca srca je torej znotraj normalnih vrednosti, kar kaže na ustreznost terapije, ki vam jo je predpisal vaš zdravnik.

Lepo vas pozdravljam,
Boštjan

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close