Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Artroza

Artroza

Pozdravljeni,

Imam začetno artrozo kolka in me zanima, če obstaja kakšno mazilo, ki pospeši prekrvavitev in kaj je boljše kolk hladit ali gret? Potem me zanima še za kalcij, katera oblika ima najboljšo biološko razpoložljivost?

LP

Pozdravljeni,

seveda obstajajo mazila, ki povečajo prekrvavitev in se dobijo v vsaki lekarni. Že gretje prizadetega mesta vam bo pospešilo prekrvavitev. Sicer pa si mesto lahko grejete ali pa hladite, odvisno od vas, kaj vam v danem trenutku dobro dene. Vseeno je.

Glede kalcija je nekoliko bolj zapleteno:

Če gledamo celokupno, ima najboljšo biološko uporabnost kalcijev karbonat, saj ima v svoji strukturi najvišjo koncentracijo elementarnega kalcija (40 %), je pa slabost, da je slabo topen v vodi. Ne smemo pa enačiti njegove slabe topnosti v vodi z biološko uporabnostjo. Dejansko, če njegovo topnost povečamo, se ga absorbira več kot iz ostalih kalcijevih soli (saj imajo bistveno manj elementarnega kalcija v strukturi). Zato moramo pripravke s kalcijevim karbonatom uživati skupaj z limoninim ali pomarančnim sokom. Težave v želodcu ublažimo, če ga jemljemo s hrano. Ravno iz teh razlogov so pripravki s kalcijevim karbonatom primerni le za ljudi, ki normalno izločajo dovolj želodčne kisline.

Ker pa je njegova biološka uporabnost pri skupini ljudi z malo želodčne kisline izredno slaba, se za njih priporoča kalcijev citrat ali druge vodotopne kalcijeve soli, ki se jih lahko uživa tudi na prazen želodec, ampak na žalost večkrat na dan. Na primer kalcijev citrat vsebuje le 21 % elementarnega kalcija. Torej, če želimo doseči enako biološko uporabnost kot pri kalcijevem karbonatu, moramo zaužiti še enkrat več te soli.

Torej kalcijev citrat in podobne soli so zelo dobra alternativa za osebe, ki zaradi težje prebavljivosti ne prenesejo kalcijevega karbonata, za starejše osebe, saj je pri njih izločanje želodčne kisline zmanjšano, za vse osebe na terapiji z zaviralci protonske črpalke (kot je npr. Nolpaza) ter za osebe na terapiji s H2-inhibitorji (Ranital) ter pri ljudeh z vnetnimi črevesnimi boleznimi ali absorpcijskimi motnjami.

Pozdravljeni,
Mojca Pintar, mag. farm.

New Report

Close