Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje vprašanje

vprašanje

Stara sem 60 let in uživam 4 kaplice Plivit D3 vitaminov na dan (avtoimunsko vnetje). Uživam tudi omega 3 prehransko dopolnilo.
Zanima me ali je to zaradi D vitamina sprejemljivo, ker ga verjetno vsebujejo tudi Omega 3? Ali se kapljice lahko uživajo kar z navadno vodo in ne z mlekom ali sokom?
hvala za odgovor

Pozdravljeni!

Pravilno jemanje kapljic Plivit D3 je s sokom ali mlekom. D vitamin je v maščobah topen vitamin, zato ga je priporočljivo jemati ob obroku. Priporočen dnevni vnos vitamina D3 je 5 kapljic, kar ustreza 25 mikrogramom oz. 1000 I.E. holekalciferola.
Prehranska dopolnila z omega – 3 maščobnimi kislinami so pridobljena iz različnih virov. Ribje olje iz jeter polenovk je bolj bogato z vitaminom A in D in ter ima manjšo vsebnost omega – 3 maščob. Večjo vsebnost omega – 3 maščobnih kislin pa vsebuje olje iz mesa rib, ki živijo v hladnih morjih (tuna, losos,…) ter olje iz morskih kozic (krilovo olje). Pri nakupu bodite torej pozorni na vir omega-3 MK v prehranskem dopolnilu in morebitno dodatno vsebnost vitamina D, kar pa mora biti navedeno na zunanji ovojnini.

Lep pozdrav,
Maja Zupan, mag.farm.

Maja Zupan, mag.farm.

Pozdravljeni,

cca 1m jemlejm byol, za1x še najmanjšo možno dozo, 1,25mg. približno 10 dni opažam malo omotice, zaspanost.. vmes sem sicer imela prehlad ki pa je sedaj ok. v navodilih byola sem prebrala da so to možni stranski učinki, in me zanima koliko časa lahko trajajo, ker zadeva namreč ni prijetna 🙂 odhajam pa tudi na dopust in se bojim tabkete nehat jemati.. stara 27, sicer zdrava,,

hvala za odg

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Verjetno ste med tem že rešili vašo težavo. Byol umiri ritem srca in tudi zniža krvni tlak, zato lahko v začetnem obdobju (cca 14 dni) prihaja do omotice in zaspanosti. Večinoma se telo nato prilagodi na nove vrednosti krvnega tlaka in se zato tudi težave umirijo. V nasprotnem primeru pa se morate obrniti na zdravnika, ki bo po potrebi prilagodil terapijo.
Vseeno pa vam svetujem počasno vstajanje iz ležečega ali sedečega položaja, dovolj tekočine in redno gibanje.

Lep pozdrav,
Maja Zupan

Maja Zupan, mag.farm.

pozdravljeni,

par dni nazaj sem pri pregledu krvi opazila malce nizjo vrednost kalija. ta vrednost niha(od malce nizje do meje normale) , ze nekaj casa(mislm da so me prvic opomnili na to 2 leti nazaj). Res je da imam visji pritisk ze od nekdaj, prav tako obcasno neredno oz hitro bitje srca. Banane in hrane z kalijem ze v osnovi kar veliko pojemZLetos sem zato zacela jemati byol, recimo da so tezave manjse. Zanima me kako je z raznimi dopolnili kalija. Bi lahko to skodovali oz je bolje da se prej obrnem na svojo zdravnico? Stara sem 28 let. hvala za odg

Pozdravljeni!

Svetujem vam, da se glede tega posvetujete s svojo zdravnico, ki vam bo po potrebi predpisala tudi kalijeve tablete na RP. V zdravilu so višje vrednosti kalija, zato pride do hitrega izboljšanja, vendar je potrebno izvajati skrbne kontrole. Prehranska dopolnila s kalijem načeloma odsvetujemo, saj pri samostojnem jemanju ne morete nadzirati nivoja kalija, kar pa lahko povzroči dodatne motnje ritma srca.

Lep pozdrav,
Maja Zupan

Maja Zupan, mag.farm.

New Report

Close