Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Holesterol

Holesterol

Pozdravljeni!
V službi so organizirali pregled krvi – hitri test. Holesterol imam 5,94. Rekla je, da je to rahlo povišano. Gre pa za skupni holesterol. Pred 3 tedni sem dala kri tudi pri svoji zdravnici, saj grem enkrat letno dat kri, pa me ni nič klicala, da bi imela kakšno vrednost česarkoli povišano.
Prosim za vaše mnenje, stara sem 50 let, v zadnjem letu in pol sem se zredila cca. 10 kg (imam 80 kg), bila sem v stresu in sem pojedla ogromno sladkarij.

Pozdravljeni!

Merjenje holesterola v kapilarni krvi (hitri test iz kapljice krvi iz prsta) ni primerljivo z analizo krvi v laboratoriju. Hitri test nam pokaže samo skupni holesterol, odločilne pa so posamezne vrednosti LDL (“slabi holesterol), HDL in trigliceridov. Poleg tega priporočene vrednosti ne veljajo za celotno populacijo, ampak se razlikujejo glede na stopnjo ogroženosti (družinska hiperholesterolemija, srčne bolezni, sladkorna bolezen, ledvična bolezen,…).
Vaša zdravnica je gotovo skrbno pregledala vaš lab. izvid in bi gotovo ukrepala v primeru visokih vrednosti. Vsekakor pa lahko tudi sami vplivate na vaše zdravje. Veliko študij je potrdilo pozitiven vpliv na zmanjšanje holesterola z zmanjšanim vnosom nasičenih maščob v prehrani (rdeče meso, trda mast, mastni siri, predelane mesnine,…), s povečanjem vlaknin v prehrani, z zmanjšanim vnosom enostavnih sladkorjev in hkrati tudi s povečanjem telesne aktivnosti in z zmanjšanjem telesne teže.

Lep pozdrav,
Maja Zupan, mag.farm.

Maja Zupan, mag.farm.

New Report

Close