Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Spahovanje

Spahovanje

Sem stara čez 50 in imam že leta in desetletja težave z razdražljivim črevesjem in želodcem. Nobene resne bolezni, le težave. Tako so pokazale gastroskopije in kolonoskopije. Nekaj hujših obdobij sem jemala Ranital in po potrebi Rupurut.

Moja sedanja neprijetnost (traja že slabo leto), je nenormalno spahovanje. Zvečer naprimer moram večkrat vstajat, da se zrigam in zraka gre ogromno vn. Res ogromno.

In zdaj vprašanje:

Ali obstaja kakšen pripravek brez recepta za tovrstne težave? Hvala.

Pozdravljeni!

Svetovala bi vam, da se o vaših težavah ponovno posvetujete z vašim osebnim zdravnikom.
Težave s spahovanjem lahko omilite s počasnim žvečenjem in umirjenim prehranjevanjem ter z več manjšimi obroki na dan (npr. na 4-6 ur). Zadnji obrok naj bo vsaj tri ure pred spanjem.
V lekarni lahko poleg antacidov (Rupurut, Rutacid, Gastal,…) dobite brez Rp tudi Iberogast kapljice, ki so zdravilo rastlinskega izvora, ali pa Noacid tbl. ali peroralno raztopino, ki naredijo mehansko pregrado na vrhu želodčne vsebine in s tem preprečijo zgago, refluks in spahovanje.

Lep pozdrav,
Maja Zupan

Maja Zupan, mag.farm.

Jaz imam podobne težave. Zvečer, ko se vležem, se večkrat vstajam, zaradi zraka v želodcu, ki sili ven. Zelo redko vzamem noacid tablete, ki so zame na meji užitnosti, tako so ogabne. Direkt se morem prisilit, da jih ne pljunem ven, ali bruham. Rupurut je bil okusen, vendar premalo učinkovit. Predlagam, da skoz dan, predvsem pa par ur pred spanjem, ne jeste težke hrane, in vedno za pest velike količine. Raje večkrat manj. Meni zelo pomaga kombinacija valjanih ovsenih kosmičev s kefirjem ali grškim jogurtom. Ga jem ziher 4 ure, po tri žličke naenkrat (narava dela v službi – šola). Po tej hrani vsaj nimam težav.

New Report

Close